Co očekávat po porodu

Po PORODU

Porod je transformativní, krásný zážitek – ale může to být také ta nejobtížnější věc, jakou kdy zažijete. Co očekávat po porodu a jak se o sebe postarat poté, co se vrátíte domů z nemocnice?

“Proč mi někdo neřekl, že to bude tak těžké?” Každá nová matka měla tuto myšlenku, když přijela z nemocnice domů a čelila výzvě starat se o novorozence i o sebe. Narození dítěte je pochopitelně fyzicky a emocionálně vyčerpávající, spíte málo a vaše dny jsou nyní plné konejšení, kojení a starosti o děťátko.

Mnoho maminek se diví, jak dlouho trvá uzdravení po porodu. Moc se nemluví o tom, co se děje po porodu s tělem ženy. Jsme tu proto, abychom to ticho přerušili a řekli vám, že emoce, bolavá prsa a mega maxi vložky jsou úplně normální. Péče o sebe je naprosto nezbytná!

Co se skutečně stane

Jak se přenést přes těch prvních pár dní? Být připravena, toho se držte. Pokud je to možné, zásobte se nezbytnými potřebami, než odjedete do nemocnice. Chápeme, koupit si oblečení na sebe není tak zábavné, jako pořizovat oblečení pro malé miminko, ale později nám možná poděkujete. V následujících dnech a týdnech budou totiž vašimi nejlepšími přáteli velké polštáře, spreje, noční pyžamo, domácí úbory, uklidňující gely aloe vera a měkké bavlněné spodní prádlo.

První týden s dítětem

Očistky, složené z krve a mízní tekutiny, tmavé a připomínají čerstvě krvácející ránu.  Ano, krvácení, a to i velmi intenzivní, je normální a čeká vás proto docela těžké období. V průběhu příštích čtyř až šesti týdnů by krev měla mít světlejší barvu (růžovou, hnědou a krémovou) a její množství ubývá. Vyměňte si maxi vložku pokaždé, když jdete do koupelny nebo kdykoliv je to možné a kdy cítíte, že je to nutné. Pokud krvácení spíše roste, než klesá, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Pokud je vaše vložka je nasáklá krví již do hodiny a cítíte nepříjemný zápach, je čas navštívit lékaře. To mohou být známky komplikací.

Vaše tělo po narození je docela úžasné!

Počkat, byla to kontrakce? Možná si myslíte, že vaše dny kontrakcí skončily po porodu, ale některé křeče a kontrakce jsou normální, protože děloha se zmenšuje zpět na velikost před těhotenstvím. Tyto poporodní bolesti obvykle zmizí po několika dnech, ale celý proces může trvat asi čtyři týdny. Po narození dítěte vaše tělo dokonale pracuje na návratu do normálu .

Než se vrátíte domů, ujistěte se, že máte předpisy na léky proti bolesti a zásoby léků proti bolestem. Snažte se je užívat v co nejmenší míře, ale pokud vás bolest ochromí, neváhejte a vezměte si lék co nejdříve – zvládnutí bolesti je rozhodující pro zotavení po porodu. Utlumení bolesti vám zajistí pohodlný pohyb, sezení a kojení.

Tři až pět dní po porodu vstoupí vaše mléko do prsou a ta budou citlivá, bolestivá, oteklá, a dokonce horká na dotek. Zábaly vám mohou pomoci zmírnit bolest. Dobře padnoucí podprsenka bez podšívky bude vaší nejlepší přítelkyní, ať už kojíte nebo ne. A pokud trpíte bolestí bradavky po kojení, může vám pomoci krém, například Bepanthen.

Kojení je úžasný, přirozený způsob, jak krmit dítě, ale může to být také výzva. Dejte si čas na přizpůsobení a buďte trpěliví. A nebojte se – mnoho z těchto mnohdy nepříjemných chvilek zmizí, když se s vaším dítětem propojíte a vaše tělo se přizpůsobí.

Po porodu bude pro vás dost deprimující až děsivá myšlenka na první návštěvu toalety. Pohyb střev poprvé po porodu vás může vyděsit, zvlášť pokud vám byla během porodu nastřihnutá hráz a následně zašita, ale čím dříve to dokážete, tím lépe. Vstávejte a hýbejte se, jak vám lékař dovolí, pijte hodně vody a jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Po narození je vaginální bolest normální. Během porodu můžete zažít vaginální trhání nebo máte bolestivé perineum (mezera mezi vaginou a řitním otvorem).

Chladivé obaly pomáhají tak zmírnit bolest, takže se zásobujte těmi, které poskytuje nemocnice. Když se dostanete domů, můžete si vytvořit vlastní „polštářky“ tím, že aloe vera gel zabalíte do plastových sáčků a vložíte je do mrazničky. A zakažte si sex, nepoužívejte tampony ani nedávejte nic do pochvy, dokud vám to lékař nedovolí a nebudete kompletně zahojena.

Postarejte se o své stehy. Pokud jste podstoupili C-řez, postupujte podle pokynů svého lékaře, abyste předešly infekci. Necvičte a nepřehánějte to; stačí jemné procházky a nezvedání ničeho těžšího, než je vaše dítě.

Uzdravení po narození není jen fyzické

Díky hormonům mohou být vaše emoce jako na horské dráze. Spojte to s nedostatkem spánku a hned se cítíte úplně jinak, než je vaše pravé já, což může být deprimující. Uvědomte si, že emoční dráha a vyčerpaní jsou zcela normální a postupem času se budou zlepšovat.

Promluvte si s kamarádkou nebo matkou o tom, jak se cítíte, a uvědomte si, že je v pořádku být ohromena a v šoku. Pokud však cítíte zlost, úzkost, podrážděnost a tyto pocity se zhoršují, když máte myšlenky na sebepoškozování nebo dokonce na ublížení dítěti, okamžitě vyhledejte pomoc. Mnoho žen trpí poporodní depresí, ale jsou tu odborníci, kteří vám pomohou a rozhodně nebudete první ani poslední případ.

Ano, život, jak jste zjistila, se změnil, ale stále jste to vy. Když se podíváte na tu vyčerpanou tvář do zrcadla, asi nad takovým moudrem mávnete rukou a povzdychnete si. Ale ať vám, kdykoli je to možné, někdo pohlídá dítě a udělejte si čas na své malé rituály, díky nimž se budete cítit znovu sama sebou: osprchujte se, přečtěte si knihu, dejte si kávu, zajděte si na masáž, na manikúru, prostě cokoliv. Pečovat o sebe a mít na sebe čas je naprosto nezbytné.

Každopádně i my jsme tu s vámi a pro vás, náš Happy Baby Klub a poradna jsou vám vždy k dispozici!

Vaše Happy Mámy

Sdílejte
Immunotrofina 2+1 zdarmaImmunotrofina 2+1 zdarmareklama

Poradny

  • Menstruace po porodu

    Kdy po porodu můžu čekat první menstruaci?

    maminky Happy Baby

    První menstruace nastoupí pravděpodobně 6 až 8 týdnů po narození dítěte. Dávejte však pozor: před „návratem cyklu“ (tedy před první menstruací), má žena ovulaci! Bez použití antikoncepce by se rodina mohla znovu rozrůst o dalšího člena. Nevystavujte se tomuto riziku, pokud to není vaším výslovným přáním.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě