Porod je zcela výjimečným zážitkem v životě ženy. Pro organismus ženy však představuje nemalou zátěž. Je to proces, který má vliv ať už na její psychiku nebo poznamená její tělo. Přáním každé ženy a jejího porodníka je bezproblémový průběh. I při šetrném vedení porodu k určitému poranění dojít může. Jak se zotavit co nejrychleji?
Mezi nejčastější porodní poranění patří poranění hráze způsobené přirozeným natržením a poranění pochvy. Jejich tkáň je složena z elastických kolagenních vláken, které potřebují čas ke svému roztažení. Průchod hlavičky by měl být co nejplynulejší, aby nevznikly žádné trhlinky. Někdy je třeba provést epiziotomii, aby se zabránilo velkému poranění nebo poškození miminka.
Epiziotomie – nástřih hráze
Epiziotomie je nástřih hráze mezi pochvou a konečníkem čímž se zvětší poševní otvor a porod se urychlí. Jde o nejčastější porodnický výkon, který se provádí v závěru II. doby porodní při prořezávání hlavičky při samotném vytlačování plodu na vrcholu kontrakce, kdy je kůže maximálně vypnutá díky tlaku hlavičky. Mezi nejčastější důvody k provedení epiziotomie patří: porod velkého plodu, akutní dechové potíže plodu, porod plodu v poloze podélné koncem pánevním, předčasný porod, nečekané komplikace porodu a nutnost provedení extrakční operace (forceps – kleště, vex – vakuumextraktor, zvon), vysoká zjizvená hráz.
V krajních mezích může dokonce dojít k poškození svalů v anální části, což může vést k potížím s udržením plynů a také stolice.
Bezprostředně po porodu plodu a placenty lékař zkontroluje porodní cesty. Poranění lokálně znecitliví a následně zašije vstřebatelným stehem, který většinou do dvou týdnů zmizí nebo bezbolestně vypadne.
Jak zmírnit nežádoucí projevy po poranění při porodu?
Ke snížení otoku rodidel, který se může po ošetření objevit prvních 24 hodin po porodu je vhodné přikládat ledový polštářek. Aby se poranění dobře a rychle hojilo je potřeba dodržovat především pečlivou hygienu. Čím častěji se dostanete do sprchy tím lépe. Stačí čistá voda, při větším a citlivějším poranění můžete použít oplachy roztokem benzydaminu, který má protizánětlivý účinek. Kromě protizánětlivého účinku se popisuje také analgetický, antiseptický a významný antibakteriální efekt. Po osprchování poranění šetrně utírejte. Doporučuji mít s sebou v porodnici ručník speciálně na intimní partie. Vždy když půjdete na záchod vyměňte vložku a snažte se poranění nechat co nejvíce na vzduchu. Pečlivou hygienou zabráníte, aby se infekční očistky neroznesly tam, kam nemají. Pro období šestinedělí jsou ideálním řešením síťované kalhotky. Při rozsáhlejším poranění k sezení používejte nafukovací kruh pro děti, čímž odlehčíte tlaku na postižené místo.
Bakteriální infekce genitálního traktu patří vedle poporodního krvácení a eklampsie k nejzávažnějším komplikacím v období šestinedělí. Výrazně komplikuje a ztěžuje následnou péči matky o novorozence a může vést k vytvoření negativního prožitku v souvislosti s proběhlým porodem. Po celou dobu šestinedělí sledujte známky infekce. Při zvýšené bolestivosti rány, zarudnutí, otoku, hnisavé zapáchající sekreci z rány a teplotě vyhledejte svého lékaře.
Autor:
MUDr. Jana Kadlecová
Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno