Dnes se často zmiňuje císařský řez jako pohodlná varianta porodu. Porod takto trvá krátce, dítě je venku za chvilku, žena netrpí porodními bolestmi. Je to ale opravdu tak jednoduché a jak probíhá císařský řez?
Jak probíhá císařský řez
Císařský řez nebo sekce je porodnická operace, při které se přes dutinu břišní vytáhne novorozenec.
Dělíme ho na plánovaný a neplánovaný. Plánovaný císařský řez je ten, kdy se už předem ví, že maminka musí, ať už kvůli zdravotnímu stavu sebe nebo dítěte rodit císařským řezem.
Neplánovaný císařský řez je vlastně akutní, kdy dojde během regulérního porodu k nějakému vážnému problému a dítě se narodí prostřednictvím sekce.
Jak tedy vypadá plánovaný císařský řez?
Maminka dochází na kontroly ke svému gynekologovi a stane se, že gynekolog zjistí nějaký závažný problém, kde je jedinou cestou naplánovat sekci. Například u mě to bylo způsobeno tím, že mi selhávala ledvina. Vlastně se čekalo na situaci, kdy bude ledvina na pokraji „smrti“ a naplánovali mi císařský řez.
Příprava na císařský řez
Den před císařským řezem nesmíte jíst a od půlnoci už ani pít. Stejně jako před každou operací. V den císařského řezu přijedete do nemocnice, někde možná den předem, záleží podle pravidel konkrétní porodnice.
Klystýr a holení
Součástí přípravy je klystýr, který vám udělají v nemocnici. Můžete si jej udělat případně sama. Je totiž možnost pořídit si mini klystýr v lékárně, který si maminka udělá úplně sama. Také vás oholí v místě, kde budou potřebovat řezat břicho, to si také můžete oholit doma den předem sama, pokud vám není příjemné, když vás holí sestřička.
Kanyla
Po klystýru vám napíchnou žílu a součástí vašeho těla se na pár dní stává kanyla. Prostřednictvím ní do vás tečou infuze, které jsou potřebné kvůli zavodňování a výživě, ale také do vás tímto způsobem dostanou i léky proti bolesti, které skutečně potřebujete. V případě celkové anestézie se kanyla používá také.
Cévkování močové trubice
Mamince před operací zavedou cívku – hadičku do močové trubice, která slouží k tomu, aby moč samovolně odtékala a také k tomu, aby v nemocnici odsledovali, zda je maminka dostatečně zavodněná po operaci, dokud leží. Když se maminka postaví a z JIS ji převezou na normální pokoj, cívku vyberou.
Katétr a spinální analgezie
Anesteziolog zavede katétr do oblasti bederní páteře, pomocí něhož se následně aplikuje anestetikum, které blokuje vnímání bolesti během operace. Výhodou tohoto způsobu operace je především minimální zátěž anestetiky pro miminko. Maminka je při vědomí, takže je zde možnost bezprostředního kontaktu maminky s dítětem ještě během operace.
V některých porodnicích máte katétr alespoň dva dny. Je to kvůli tomu, že pomocí něj vám mohou nadále podávat léky proti bolesti.
Úplná anestezie
V případě, že máte spinální analgezii kontraindikovanou nebo vznikne jiný problém, uspí vás. Tehdy nebudete vědět o ničem a teprve po sekci, když vás proberou, uvidíte své miminko.
Zašívání rány a drenáž
Poté, co je děťátko na světě, lékař postupně zašije ránu. Při zašívání ponechá lékař v břiše hadičku, je to drenáž, která slouží k odvádění tekutiny a krve z břicha. Viditelným důsledkem císařského řezu je jizva na břiše. Ta vás už bude provázet celý život.
“Rozběhat to”
Co si budeme říkat, bolest po sekci je opravdu velká a nepříjemná. Posadit a postavit se pro vás bude velmi náročný úkon. V nemocnici vám fyzioterapeutka poradí, jak hýbat nohama, jak se postavit, abyste si nenamáhali ránu.Opravdu důležité však je, abyste to rozjeli co nejdříve. Takže se opravdu co nejvíce hýbejte. Samozřejmě, nemusíte neustále chodit ale snažit se vstát, umýt se, osprchovat se, zajít si k snídani, obědu, večeři sama. Sebrat miminko ve vozíku a projet se po chodbě.
Odchod domů
Po zhruba 5 dnech, také to záleží na konkrétní porodnici, na stavu vašeho a miminka, můžete odejít domů. Tam se ale nadále chovejte tak, abyste si neublížili a starejte se jen o sebe a miminko. Náročné práce, nákupy nechte na partnerovi či rodině.
Jak probíhá alternativní císařský řez?
Pouze zmíním možnost, že i dítě během císařského řezu může zažít pocity jako při porodu, kdy se dostává z dutiny břišní postupně. 🙂 Miminko nevytáhnou okamžitě, ale jemným mačkáním mu umožní dostat se ven pomalým tempem.
Jaký byl váš císařský řez? Podělte se spolu s námi v naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku ,nebo nás sledujte na našem Instagramu.