Porodní asistentka

V poslední době najednou více maminek mluví o potřebě a možnosti mít svoji porodní asistentku. Kdo vlastně porodní asistentka je?

Porodní asistentka – kdo to je?

Porodní asistentka poskytuje budoucí mamince informace týkající se těhotenství, jako je životospráva, příprava na porod a informuje o kojení.

Připravuje maminku na porod. Informuje ji o průběhu porodu a o všech možnostech, jak zmenšit bolestivé kontrakce a o tom, co pomáhá a jak si během porodu ulevit. Budoucí maminka v případě, že má o to zájem, může požádat porodní asistentku o doprovod při porodu.

Tehdy se o maminku stará během každé doby porodní, pomáhá jí překonat bolesti během kontrakcí, v případě, že vidí, že porod nepostupuje správně, přivolá k matce lékaře. V podstatě je tedy jejím posláním provézt maminku fyziologickým porodem a také ošetřuje poporodní poranění.

Později po porodu o maminku pečuje v době šestinedělí, kde kontroluje hojení poporodních zranění, sleduje, jestli maminka správně kojí, pokud nemá mléko, pomáhá se spuštěním laktace. Poradí, jak se má maminka o sebe dále starat nebo jak se postarat o svoje miminko. V případě, že má maminka zájem o antikoncepci, i v tomto případě se může obrátit na porodní asistentku.

Porodní asistentka v České republice

Porodní asistentka musí mít bakalářský titul z vysoké školy, aby mohla být uznána za odbornici na vedení fyziologického porodu, pečovat o ženu v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí, včetně péče o zdravého novorozence.  V ČR je 4300 porodních asistentek, které pracují v nemocnicích, ovšem jen kolem stovky těch, které působí mimo nemocnice.  Porodní asistentka může vykonávat svou profesi v jakémkoli prostředí, včetně domácího prostředí, gynekologických ambulancí, nemocnic, klinik, nebo zdravotnických středisek.

V České republice existuje několik neziskových organizací, které se podílí na rozvoji porodní asistence a přispívají tak ke zkvalitnění péče o ženu a její dítě. Jmenujme například UNIPA – Unie porodních asistentek, ČKPA – Komora porodních asistentek, ČSPA – Česká společnost porodních asistentek.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě