Mléčné zuby

Každému malému dítěti postupně narostou mléčné zuby. Péče o ně je stejně důležitá jako o trvalé zuby, které narostou po nich.

Mléčné zuby

Miminkům začnou růst zoubky zhruba od 6 do 9 měsíce, což ale nemusí být pravidlem, takže se nelekněte, jestli to bude dřív nebo později. Důležité je, aby jim zhruba ve třech letech dorostly poslední zoubky a měly svých prvních 20 zubů pohromadě.

Jak začít s čištěním mléčných zubů

Pokud chcete, aby si vaše dítě osvojilo správný návyk na hygienu, je důležité, abyste zuby čistili pravidelně od jeho prvních zoubků. Není nutné kupovat klasický zubní kartáček, existuje speciální silikonový kartáček na prst pro rodiče, kterým můžete jemně zoubky očistit nebo postačí i navlhčená gáza.

Kartáčky a zubní pasty

Později můžete koupit kartáček pro batolata, který jsou měkčí a přizpůsobený na to, že děti do něj budou s radostí kousat.

Větším dětem můžete nechat na výběr, ať si vyberou zubní kartáček, který se jim barevně nejvíc líbí, nebo je na něm nějaký zajímavý motiv, aby pro ně bylo čištění zubů příjemnější.

Zubní pasty jsou na trhu různé. Je čistě na vás, jakou pastu dítěti vyberete. Někdo dbá na to, aby byla pasta co nejvíce přírodní, někdo se poradí se svým zubařem. Vybírat zubní pastu stačí až někde okolo 18 měsíců věku dítěte. Je velmi důležité, abyste pasty dávali jen trochu, dbali na to, aby dítě pastu nejedlo, zvláště pokud obsahuje fluór a aby byla vhodná pro věk, ve kterém se vaše dítě nachází.

Jak často čistit zuby

Zoubky by se měly čistit ráno během ranní hygieny a večer před spaním po posledním jídle. Důležité je, abyste si čistili zoubky spolu s dítětem, je to pro něj skutečná zábava, ale hlavně vzniká návyk, který mu později zůstane.

Je dobré, pokud vy, jako rodič, následně potom jakmile si dítě vyčistí zoubky samo, dočistili zoubky ještě kartáčkem.

Výživa dítěte

Pro mléčné zuby je velmi důležité, abyste dbali na výživu. Nenabízejte dítěti příliš mnoho sladkostí, sladké nápoje a snažte se, aby měly stravu bohatou na minerály a vitamíny. Také je velmi dobré, když už má dítě téměř všechny zuby, aby dostávalo stravu, kterou může kousat, například čerstvou mrkev, kedlubnu a podobně.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě