Jak ulevit miminku při prořezávání zoubků?

Miminko hrajicí si na dece

Prořezávání zoubků bývá často prvním zásadnějším „problémem“, s nímž se rodiče miminka setkají. Často ve svém okolí slýchávám, že miminko krásně spí, nepláče a až na malé neduhy se zdají být první měsíce idylické. Jenže pak se o slovo přihlásí zoubky a je tady první zkouška.

První zoubky se obvykle začnou prořezávat mezi 4. a 7. měsícem věku. Řada miminek růst zoubků špatně snáší. Dáseň v místě prořezávání oteče a bolí. Prvním příznakem, že “už to začalo”, bývá nadměrné slinění, dítě může být plačtivé, podrážděné, hůř spí, vyžaduje časté kojení nebo naopak nechce jíst, někdy se objeví průjem a teplota. V tomto období si miminko potřebuje ulevit více než kdykoli předtím.

Jak miminko uklidnit?

Využít se dá toho, že miminko má nesmírnou chuť do všeho kousat. Můžeme mu pořídit speciální kousátko, například gelové, které lze navíc ještě před použitím zchladit v ledničce. Úlevu miminku od bolesti při prořezávání zoubků může přinést také jemná masáž tváří a dásní.

Lékaři u malých dětí dávají přednost co nejšetrnějším způsobům, jak miminku pomoci, proto často doporučují přírodní prostředky nebo homeopatické léky, např. Chamomilla 15 C. Homeopatické léčivé přípravky nemají žádné nežádoucí účinky a mohou být proto podávány i těm nejmenším. Jsou velmi šetrné k lidskému organismu a nezatěžují ho.

Na běžné a nepříliš závažné potíže může zkušenější maminka vybrat lék sama, při větších nebo neobvyklých problémech je však vždy vhodné kontaktovat lékaře homeopata. V případě potřeby lze klasickou a homeopatickou léčbu kombinovat.

 

Lucie Nestrašilová

šéfredaktorka

Světhomeopatie.cz

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama