Kdy je bezpečné začít znovu se sexem?

Pár v posteli pod krčící se pod dekou

Ptáte se sama sebe, kdy je bezpečné začít znovu se sexem? Je moc brzy, nebo je normální, že vás to vlastně vůbec nezajímá?

Mnoho lékařů gynekologů doporučuje počkat asi čtyři týdny. Určitě není bezpečné mít pohlavní styk do dvou týdnů po porodu. Během této doby obvykle krvácíte a hrozí větší krvácení nebo infekce dělohy.

Pokud ale máte stehy, je pravděpodobné, že vám bude doporučeno počkat až po šestinedělí a po řádné kontrole u lékaře.

Ve chvíli, kdy vám lékař dá zelenou a vy můžete opět začít se sexuálním životem, musíte si být jistá, že jste nejen fyzicky, ale i psychicky připravena a skutečně se na to cítíte.

 

A kdy se začnete cítit?

Tady vás chceme uklidnit, není opravdu kam spěchat, je totiž běžné mít nízké libido v týdnech nebo dokonce měsících po porodu. Během prvních šesti týdnů po porodu budete pravděpodobně vyčerpaná a možná bolavá a ohromená ze změn ve vašem životě. Vaše tělo potřebuje čas na uzdravení.

Pravděpodobně budete mít sníženou vlhkost vaginy první čtyři až šest týdnů po narození dítěte, a to díky klesající hladině estrogenu během této doby. Pokud kojíte, může tato nízká vlhkost trvat celou dobu kojení.

Existuje spousta dalších důvodů, proč byste se právě v tomto období nemusela cítit na sex. Přizpůsobení se mateřství může být stresující a emocionálně náročné. Můžete si připadat méně atraktivní nebo méně sebevědomá ve svém měnícím se těle, nebo můžete bojovat s tzv. baby bluesem nebo poporodní depresí.

Kdy je bezpečné začít znovu se sexem? Matka krmí lahví dítě

Pokud ještě nejste připravena obnovit sexuální život, udělejte si přestávku. Potřebujete čas, abyste se mohla fyzicky i emocionálně přizpůsobit požadavkům péče o dítě. Nemusíte spěchat, dokud se nebudete cítit připravena. Časem bude zcela jistě váš sex uspokojivý, jako tomu bylo před narozením dítěte.

Bojíte se bolesti?

Jednejte pomalu a zkuste si spíše užívat doteky partnera, aniž byste očekávala, kam až to povede. Pokuste se najít čas, kdy se nebudete stresovat a odpočítávat minuty, protože vás čeká další povinnosti okolo dítěte. Pokud si nejste jista, že jste připravena na pohlavní styk, požádejte svého partnera, aby se vyhnul úplnému vniknutí, protože se stále cítíte bolestivě.

Zvažte také použití lubrikantu, které by mělo zmírnit nepříjemné pocity. Nezapomeňte dát svému partnerovi vědět, co je dobré a co ne.

Kdy je bezpečné začít znovu se sexem? Rodiče s miminkem na zemi

Pokud i po delší době zjistíte, že sex je stále bolestivý, zvažte návštěvu fyzioterapeuta, který s vámi bude provádět pánevní rehabilitace a pomůže vrátit po porodu oslabené pánevní dno do normálu.

Z pohledu fyzioterapeutického cvičení jde také o to, abyste stabilizovala střed těla. Je dobré si pánevní dno představit jako rozvinutý květ, který se s aktivací zavírá. Taková rehabilitace může pomoci zmírnit spoustu různých nepříjemných symptomů, které trápí poporodní maminky, včetně bolestivého sexu, úniku moče a dalších.

Kdy se vagina vrátí do normálu?

Vaše pochva se během několika dnů po porodu začne zmenšovat a znovu získávat svalový tonus. Zda se vaše vagina vrátí do své původní velikosti, závisí na řadě faktorů: genetika, velikost vašeho dítěte, počet dětí, které jste měla a na pravidelnosti cvičení.

Ptáte se, ovlivní kojení váš sexuální život?

Ovlivnit jej může. Hormon prolaktin, který je podporován kojením, stimuluje produkci mléka, ale může také tlumit vaše libido .

Vaše prsa již nemusí být erotogenní zónou, jako tomu bylo předtím. Možná také zjistíte, že někdy jsou příliš citlivá na dotyk nebo sexuální stimulaci. Sdělte to svému partnerovi.

Možná se obáváte, že z vašich prsou poteče mléko v nevhodný čas, a stát se to může. Během vyvrcholení některé ženy zjistí, že z prsou vytéká mléko. Jak se kojení stane pro vás pravidelné a ustálí se, k úniku mléka během sexu nemusí docházet tak často.

Jak změní dítě city k sobě samé?

Možná zjistíte (nebo váš partner může pocítit), že intenzita pouta, které se vyvíjí mezi vámi a vaším dítětem, vás dělá poněkud méně přístupnou dalším osobám. Na druhé straně, nové dítě může přinést do vašeho života takovou radost, že zvyšuje sexuální intimitu.

Pokud se váš partner cítí odstrčen vaším vztahem s dítětem, zkuste se mu také věnovat a mluvit spolu. Dejte partnerovi šanci, ať se o vaše dítě stará a vytvoří si také pouto. Sdílení radosti a frustrace z rodičovství může být velmi prospěšné a může dokonce prohloubit vaše romantické pocity.

Kdy je bezpečné začít znovu se sexem? Žena držící malé miminko

Jak si najít čas na sex?

Pokud je to možné, vyčleňte si čas. Když jste s dítětem nervózní a rozptyluje vás jeho přítomnost, zkuste, pokud to v začátcích půjde, zařídit si hlídání miminka někým z rodinných příslušníků na hodinu nebo dvě. Pokud to nepůjde, budete muset počkat, až dítě usne.

Vaše dítě se bezpochyby probudí v nejnevhodnější dobu. Na druhou stranu to pomáhá odbourat napětí, které zcela jistě cítíte – a můžete se s partnerem od srdce zasmát. A buďte trpělivé. Když vaše dítě začne přes noc spát, všechno se zjednoduší. A vy budete také méně unavení.

Udržet intimní pouto s partnerem lze i bez sexu

Existuje mnoho způsobů, jak být intimní. Než si v noci lehnete, věnujte pár minut mazlení. Požádejte o masáž. Dejte svému partnerovi vědět, že oceňujete jeho trpělivost. Udržujte stále tu jiskru mezi vámi.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama
  1. Jana K.

    My jsme teda čekali měsíc bez 2 dni. Byla jsem nervózní a natesena, zajímalo mě, zda se něco změnilo a nervózní, jestli a jak to bude bolet. Partner byl velice ohleduplný a opatrný, i přesto to chvilkama trosku bolelo. Jinak se nám miminko v nepravou chvíli probudilo jen jednou.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě