Maminky a železné zásoby

Okřídlené „jíst za dva“ bychom si v těhotenství uměly představit u spousty dobrot, které si jindy odpíráme. Platí to ale i pro důležité živiny. Patří k nim například železo, tedy stopový prvek, který je nezbytný pro dobrou kondici maminek i normální vývoj miminek. 

K čemu železo naše tělo potřebuje a jak ho doplnit?

Procesů, na nichž se železo v našem těle podílí, je spousta. Je kupříkladu součástí červeného krevního barviva, tzv. hemoglobinu, a přispívá k normální tvorbě červených krvinek přenášejících v našem těle kyslík. Podporuje také normální funkci imunitního systému a přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, což maminky obzvlášť ocení.

Náš organismus má však jen omezené možnosti, jak železo v těle skladovat a zpracovávat. Proto jej potřebuje přijímat soustavně, ve správném množství a vhodné formě. Právě v období spojeném s narozením miminka nároky na množství železa výrazně rostou. Jestliže u žen v produktivním věku mluvíme průměrně o 15 mg železa denně, pak v období těhotenství stoupá denní potřeba přibližně na dvojnásobných 30 mg a zvýšená zůstává i u kojících maminek, u nichž jde přibližně o 20 mg železa denně.

Železo stále po ruce

A jak tedy železo doplnit? Ideálním zdrojem je pestrá a vyvážená strava, ve které by nemělo chybět maso. Bohatá na železo jsou například játra, ale i takzvaně červené maso (třeba libové hovězí). Cenné zdroje železa jsou i mezi potravinami rostlinného původu. Jmenujme třeba luštěniny, olejnatá semena (k nimž patří dýně, mák nebo slunečnice), listovou zeleninu nebo sušené ovoce a sušené hřiby. V období náročnějším na množství železa můžete vyzkoušet také doplňky stravy. Komplexní složení nabízí tekutý doplněk stravy Salus Floradix® Železo+, který je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. K dobré vstřebatelnosti obsaženého železa přispívá jak jeho organická forma, tak vitamín C. Přípravek navíc obsahuje i další tělu prospěšné látky, k nimž patří vitamíny skupiny B i výtažky z bylin a ovocných šťáv. Více informací o něm najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě