Imunita v těhotenství

Těhotná žena

Schopnost organismu rozeznat cizorodé látky a zárodky a zneškodnit je se nazývá imunita či obranyschopnost. V období těhotenství je ještě více důležitá.

Imunitní systém se začíná tvořit a vyzrávat už během těhotenství v těle matky. Proto je velmi důležité, aby žena v průběhu těhotenství jedla vyváženou a hodnotnou stravu a měla dostatek času na spánek, relaxaci a zdravý pohyb. Takto spokojená maminka bude zdravá a nebude muset užívat léky a antibiotika v průběhu těhotenství ani při kojení. Kojením získává dítě od zdravé maminky potravu v ideálním složení a zároveň také další složky, které zlepšují funkci imunitního systému miminka.

Proto žijte zdravě a spokojeně před i v průběhu těhotenství. Svou novou životní roli si užívejte naplno.

Železo

Ženy mají nejen během těhotenství, ale také v průběhu kojení zvýšenou potřebu železa. Jeho nedostatek způsobuje chudokrevnost, která bývá často příčinou únavy, poruchy soustředění a snížení odolnosti vůči infekcím. Těhotné a kojící ženy potřebují také kyselinu listovou a vitamín B6. Tato kombinace se doporučuje užívat nejméně 3 měsíce před a 3 měsíce po začátku těhotenství a také v průběhu kojení. Je nutná pro obnovu buněk, zrání červených krvinek, správnou funkci nervového systému a zdravý vývoj plodu. Současně může pomoci při pocitech únavy v těhotenství.

Zinek

Zinek je nezbytnou součástí řady enzymů, které se v našem těle podílejí na metabolismu i tvorbě protilátek. Je důležitý pro ochranu buněk, pro buněčnou stavbu a napomáhá hojení ran.

Selen

Plod a posléze i kojenec vyčerpávají selen, který žena přijímá v potravě. Nedostatek selenu může vést k ateroskleróze, krevním sraženinám či nádorovému bujení. Selen je esenciální stopový prvek, který je známý svými antioxidačními vlastnostmi. Společně s vitamínem E pomáhá selen vychytávat volné radikály – látky, které poškozují buněčný aparát.

Beta-glukan

Beta-glukan je přírodní polysacharid, který stimuluje přirozenou imunitní odpověď, a to především aktivací makrofágů. Beta-glukany zvyšují nespecifické obranné mechanismy a zprostředkovaně i rozvoj specifické imunitní odpovědi, mají i protialergické a antioxidační účinky, a tím výrazně posilují obranyschopnost organismu.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě