Masáž během těhotenství

Občas je očekávání potomka skutečně vyčerpávající, obzvlášť pokud maminka chodí do náročné práce, ať už po stránce fyzické nebo psychické. Masáž během těhotenství je řešením, jak trochu pomoct zlepšit náladu a načerpat příjemnou energii.

Těhotenská masáž

Masáž během těhotenství je odlišná od masáže klasické. Důležité je, aby masér kladl důraz na jemnost a zbytečně netlačil. Masér by měl masírovat maminku dlaněmi nebo spojenými prsty. Klasické hmaty a tlaky by se vůbec neměly používat, aby se příliš neaktivoval lymfatický systém. Také se klade důraz na to, aby se masér při masáži vyhýbal článkům chodidla a šíji. Tam se totiž nacházejí body, jejichž masírování může mít vliv na vyvolání předčasného porodu.

Benefity masáže během těhotenství

Téměř všechny maminky, které nemají žádné vážné komplikace, si mohou v druhém a třetím trimestru dopřát pravidelnou masáž. Těhotenská masáž jim pomůže s bolestmi zad, pomáhá při otokách nohou, protože odvodňuje organismus, zlepšuje správné držení těla matky a zkvalitňuje spánek, který je v těhotenství, zvlášť v pokročilém stádiu, velmi přetrhaný.

Pozor! V prvním trimestru by se masáže dělat neměly!!

 

Masáž mamince přináší uvolnění a zklidnění, díky čemuž má blahodárný vliv i na samotné miminko. Dokonce velmi dobře ovlivňuje metabolizmus budoucí maminky.

Masírování těhotné ženy je vhodné v sedě nebo v lehu na boku.

Masírování těhotné ženy je vhodné v sedě nebo v lehu na boku.

Masážní oleje

Na masírování se používají masážní oleje, ideálně v bio kvalitě. Může se jednat o kokosový, mandlový, jojobový, meruňkový nebo slunečnicový olej. Do něj se může přidat kapka kvalitního éterického oleje. Platí ovšem, že používání éterických olejů je možné jedině pod dohledem odborníka, který se vyzná v jejich účincích.

Více o éterických olejích najdete v článku Aromaterapie v období těhotenství a při porodu. Některé byliny jsou totiž v těhotenství kontraindikované. Použít se mohou i krémy vhodné pro těhotné maminky a na masírování.

Kdy se však masáži vyhnout?

Pokud máte během těhotenství problémy, jako jsou akutní infekční onemocnění, onemocnění dutiny břišní nebo trpíte silnou těhotenskou nevolností nebo průjmy, masáži se vyhněte.

Kontraindikací pro masáž je také diabetes u matky. Pokud máte křečové žíly, tak tady platí, že se stačí vyhnout místům, kde se nacházejí. V takovém případě může mít masáž velmi dobrý vliv právě při problémech s křečovými žilami. Také není vhodné masírovat budoucí maminku, jestliže trpí na kožní onemocnění jako je ekzém apod.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě