Špinění v těhotenství

špinění v těhotenství

U téměř všech těhotných vyvolá špinění v těhotenství okamžitou paniku.  Chceme vás uklidnit, i  když se u životaschopných těhotenství může objevit špinění, nemusí to nutně znamenat, že je něco špatně – chápeme však, že se ženy mohou obávat potratu.

Příčiny špinění v těhotenství

Existuje mnoho příčin špinění v těhotenství. Potrat je určitě jedna z nich, ale existují další i v normálním a zdravém těhotenství. Ty mohou zahrnovat:

 • Podráždění děložního čípku po pohlavním styku, nedávné vyšetření pánve nebo nedávný transvaginální ultrazvuk. Děložní čípek se během těhotenství stává velmi prokrveným a může někdy krvácet při minimálním kontaktu. Toto krvácení není nebezpečné, kromě toho, že se obáváte, že by něco mohlo být špatně, a opravdu není nutné vyhnout se pohlavnímu styku (nebo vyšetření pánve nebo ultrazvuku) v časném těhotenství.
 • Implantační krvácení je způsobeno zahnizďováním oplodněného vajíčka v silně prokrvené děložní sliznici. Krvácení je velmi slabé (obvykle pouze zašpinění prádla) a trvá 1 až 2 dny.
 • Cervikální ektopie, cervix je spodní část část dělohy, která představuje bariéru mezi dutinou děložního těla a pochvou. Cervikální ektopie znanmená onemocnění, při kterém se buňky, jež se za normálních okolností nacházejí ve vnitřní výstelce děložního čípku, objevují i na jeho vnějším povrchu. Tyto jemné buňky, které jsou uvnitř, mají tendenci krvácet. Ektopie je častější u žen, které v minulosti zažily vaginální porod, a u těch, které po delší dobu používaly antikoncepční pilulky.
 • Infekce děložního čípku (cervicitida) se týká zánětu děložního čípku a je nejčastěji způsobena infekcemi. Mohou to být pohlavně přenosné infekce, jako jsou chlamydie, kapavka, trichomonas nebo genitální opar, nebo sexuálně přenosné infekce, jako je bakteriální vaginóza. Cervicitida může být také způsobena podrážděním bránice nebo alergií na latex v kondomech.
 • Mimoděložní těhotenství. Špinění může být výsledkem mimoděložního těhotenství, při kterém se embryo implantuje do vejcovodů.

Co ještě může způsobit špinění v těhotenství?

Placenta previa 

nastává, když je placenta umístěna přes otvor do děložního čípku. Placenta je u většiny žen uložena na zadní stěně dělohy, výjimečně však může být umístěna také v dolní části dělohy. Pokud placenta překrývá vnitřní děložní branku, hovoříme o tzv. vcestném lůžku (vcestné placentě, latinsky placenta previa).

Vcestné lůžko se vyskytuje u zhruba 1 z 200 porodů a je komplikací těhotenství, protože může způsobit u těhotné ženy životu nebezpečné krvácení během těhotenství nebo při porodu.

Abrupce placenty

oddělení placenty od stěny dělohy před porodem často vede k velmi silnému krvácení, někdy je krvácení obsaženo nad placentou a dochází pouze k špinění. Abrupce placenty je závažná komplikace během těhotenství. Placenta, která se vyvíjí v děloze během těhotenství a vyživuje rostoucí plod, se upíná na vnitřní stěnu dělohy. Pokud se placenta odloučí od vnitřní stěny dělohy, částečně nebo úplně, jedná se o její odloučení. Cévy mezi placentou a děložní stěnou jsou narušené a vzniká výron, krvácení. Abrupcí placenty se zastaví přívod kyslíku a živin dítěti a u matky může vzniknout těžké krvácení. Abrupce nastává v posledních třech měsících těhotenství nebo v první a druhé době porodní.

Porod

když se děložní čípek začne na počátku porodu rozšiřovat.

Jak vypadá špinění v těhotenství

Obecně se termín špinění v těhotenství používá pro velmi slabé krvácení v kterémkoli bodě těhotenství. Je to obvykle malé množství a trvá krátkou dobu. Krev může mít červený, růžový nebo světle hnědý vzhled.

Špinění může mít za následek zakrvácení spodního prádla, ale obvykle si žena vystačí se slipovou vložkou. Krvácení, které je dostatečně silné a vyžaduje menstruační vložku, se obvykle označuje spíše jako vaginální krvácení než jako špinění a mělo by být konzultováno s lékařem!

špinění v těhotenství

Znamená špinění v těhotenství potrat?

Mnoho lidí se obává, že špinění v časném těhotenství je známkou potratu, ale není tomu tak vždy. Zhruba polovina žen, které mají na počátku těhotenství špinění, spontánně potratí, ale druhá polovina je v pořádku a těhotenství pokračuje. Špinění později v těhotenství je často méně závažné.

Vratme se ještě k implantačnímu krvácení, kdy jde o známku těhotenství a není důvod k obavám.

Implantační krvácení

se může objevit velmi brzy v těhotenství, přibližně v době, kdy byste jinak očekávaly menstruaci, ale množství krve je minimální a krvácení netrvá dlouho. Také barva je jiná než při menstruaci, implantační krvácení je růžové nebo hnědé barvy.

Na rozdíl od menstruace, kdy žena krvácí i silně, jde u implantačního krvácení obvykle jen o špinění nebo slabý tok. Implantační krvácení nevykazuje ani žádné sraženiny, což je u menstruace časté.

Implantační krvácení nastává, když se oplodněné vajíčko implantuje do dělohy, přibližně 10 dní po ovulaci. Na kalhotkách nebo na toaletním papíru si ženy nejčastěji všimnou pouze červeného odstínu, i když někdy může být silnější.

Ženy, které mají obvykle lehký průběh menstruace, tak mohou implantační krvácení mít za menstrauci a to že jsou těhotné si neuvědomují.

Co dělat, pokud si něčeho všimnete a máte obavy?

Pokud je vaše krvácení v časném těhotenství velmi minimální a jinak nemáte žádné příznaky, možná budete chtít s lékařem počkat do příští schůzky. Pokud však zaznamenáte špinění spolu s těžkými křečemi, horečkou, neobvyklým nebo páchnoucím vaginálním výtokem nebo bolestí, měly byste to ihned sdělit svému lékaři.

Další příznaky doprovázející implantační krvácení

 • Lehké nebo slabé křeče (slabší než normální křeče v období)
 • Změny nálady
 • Bolesti hlavy
 • Nevolnost
 • Citlivost prsou
 • Bolest v dolní části zad

Přejeme vám, aby se vaše těhotenství obešlo bez vážnějších problémů!

Pokud se chcete stát součástí Happy Baby, neváhejte a zapojte se do komunity více než 100 000 maminek z celé ČR a získejte všechny výhody na jednom místě. My, maminky Happy Baby se na vás těšíme nejen online, ale třeba i na viděnou na některém z našich pravidelných setkání!

Zajímá vás, jak si vede vaše miminko v bříšku? Chcete dostávat pravidelné zprávy o jeho vývoji?

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě