Cestování v těhotenství

Těhotná maminka s kufry

Důležité tipy a triky jak cestovat v těhotenství. Není potřeba se bát cestování v těhotenství za předpokladu, že dodržíte pár základních podmínek. Bezpečnost a hygiena jsou nejdůležitější!

Cestování v těhotenství autem

Nejpoužívanější dopravní prostředek je třeba užívat s rozmyslem, pokud potřebujete cestovat daleko od domova, počet kilometrů by neměl přesáhnout 300 za den. Setrvávat dlohou dobu v sedě dohomady s vibracemi auta a případnými výmoly na silnici není ideální, také doporučujeme sedět v zadní části auta, která je bezpečnější. Pozornost byste také měla věnovat správnému použití bezpečnostního pásu, kerý by měl sedět na stydké kosti a rozhodně by neměl jít přes břicho. Doporučujeme si udělat přestávku každé dvě hodiny, kvůli dostatečnému prokrvení končetin a po cestě si dobře odpočinout, nejlépe v leže.

Náš tip: Na trhu existují speciální pásy pro těhotné. Vyzkoušejte, jestli vám budou vyhovovat. Rozhodně ale necestujte bez použití bezpečnostního pásu!

Bezpečné cestování autem v těhotenství

Bezpečné cestování autem v těhotenství

Cestování v těhotenství vlakem

Pro delší cesty je ideální vlak. Můžete se kdykoli zvednout a projít, čímž předcházíte krevním sraženinám a otokům. Pokud je to možné, sedněte si blíže k uličce, abyste měla možnost volného pohybu. Pokud je cesta opravdu dlouhá, zvolte si noční vlak, kde si můžete opravdu odpočnout.

Cestování v těhotenství letadlem

Po dlouhou dobu letecké cestování nebývalo ženám doporučováno, ale doba se změnila a dnes již jsou cesty letadlem umožněny pod následujícími podmínkami. Musíte být naprosto zdravá, kontraindikace cesty letadlem jsou: diabetes, vysoký krevní tlak, nebo rizikové těhotenství. U většiny leteckých společností je létání možné pouze do 28. týdne těhotenství, později pouze s doporučující zprávou od vašeho gynekologa a i tak se vystavujete riziku, že nebudete na palubu letadla vpuštěna. Většina sedadel v letadle nemá dostatek prostoru na nohy, proto si doporučujeme preventivně navléci kompresní punčochy a procházet se v uličce tak často, jak jen to bude možné.

Pro největší komfort je dobré si dát tlustší svetr, nebo polštář mezi břicho a bezpečnostní pás, také doporučujeme si s sebou vzít vodní rozprašovač, protože vzduch v letadle je velmi suchý.

Cestování v těhotenství  do zahraničí

Vybírejte destinace s vědomím, že není možné abyste si aplikovala žádné vakcíny. Inertní neboli mrtvé vakcíny jsou v pořádku (např. Tetanus, záškrt) ale živé vakcíny (obsahující vir, či bakterii) se nedoporučují. Další vakrcíny, jako třeba proti žluté zimnici, by měly být aplikovány jen v nevyhnutelných případech a až po skončení prvního trimestru, kdy je plod odolnější a je tak snížené riziko potratu.

Další nemoci jako je například malárie jsou nebezpečné jak pro Vás tak pro Vaše dítě. Důkladně se chraňte před hmyzem přenášjícím tuto nemoc a dbejte na to, že ne všechny repelenty jsou vhodné pro těhotné, stejně tak jako preventivní léčba.

Nepodceňujte ani dostatečnou hygienu, kvalitu vody a jídla. I běžný průjem může v těhotenství vést k velkým komplikacím a dehydrataci.

Nezapomeňte

  • minerální vodu, vodu ve spreji a pokrývku hlavy proti slunci
  • těhotenskou průkazku
  • kontakt na vašeho ošetřujícího lékaře
Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě