Většina nastávajících rodičů si není jistá, zda sex v těhotenství není tabu nebo je-li bez rizika. A když už je miminko na světě, mnoho párů přesně neví, jak dlouho by měly s pohlavním stykem čekat. V následujícím článku naleznete odpovědi na nejčastější dotazy.
Může sex ublížit děťátku?
Mnoho párů si klade otázku, jestli sex v těhotenství nemůže poškodit jejich nenarozené dítě. Neexistuje však žádný důvod k obavám: Miminko je plodovým vakem a dělohou před vnějšími vlivy velmi dobře chráněno. Kromě toho je děložní hrdlo uzavřeno hlenovou zátkou a k děťátku se tak nedostanou případné infekce, které mohou být během pohlavního styku přenášeny. Pokud je těhotenství nerizikové a probíhá-li bez komplikací, není třeba se sexu zříkat. Důležité je, aby se při něm oba, jak těhotná žena, tak i její partner, cítili dobře.
Kdy je lepší na sex v těhotenství zapomenout?
Pauzu od milostných hrátek v těhotenství byste si měli udělat v případě určitých komplikací. K těmto komplikacím patří:
- krvácení
- nízko položená placenta
- bolesti a křeče v podbřišku
- předčasný porod v předchozím těhotenství
- předčasné kontrakce
- insuficience cervixu (nedostatečnost děložního čípku)
- ztráta plodové vody
Nezapomeňte: V případě pochybností se poraďte s vaším gynekologem, jestli spolu můžete bez obav spát nebo byste měli být při styku opatrní.
Které polohy jsou povolené?
V posledním trimestru těhotenství nejsou některé sexuální polohy z důvodu stále se většího bříška již vhodné. Abyste zabránili nepříjemnému tlaku na těhotenské břicho, neměly by těhotné ženy ležet na břiše nebo na zádech. Při poloze na boku nebo zezadu překáží bříško přeci jen méně. Pohlavní styk vsedě nebo zády k partnerovi jsou další alternativou – kreativitě se meze nekladou, pokud daná poloha vyhovuje oběma partnerům.
Od kdy můžete mít opět po porodu sex?
V prvních šesti týdnech trvá čištění dělohy, takzvané očistky. Pokud budete mít již v tomto období chuť na sex, měl by váš partner v každém případě použít kondom, aby bylo zabráněno případné infekci. Měla byste rovněž dát pozor na to, aby byly zhojeny veškeré možné rány vzniklé při porodu (např. císařským řezem nebo natržením hráze) a milostné hrátky probíhaly bezbolestně. Obecně vzato neexistují žádné zásady, od kdy je pohlavní styk po porodu opět povolený. V podstatě jste to vy, kdo určuje, kdy se budete cítit zotavená z porodu a připravená k sexu. Mějte přitom na paměti: Přestože kojíte a nemáte menstruaci, můžete opět otěhotnět. Myslete tedy na ochranu, pokud si s početím dalšího potomka ještě chcete dát na čas.