Rh faktor – jak ovlivňuje těhotenství

V minulosti býval Rh faktor velkým strašákem, dnes už to není tak problematické jako v minulosti, ale je nutné ho včas odhalit.

Kdysi Rh faktor skutečně sehrával smutnou úlohu. Dnes jsou však problémy, které jsou s ním spojené dobře známé a dají se včas řešit.

RH faktor..Jmenuje se Rhesus…

Rh faktor je označení krevního typu. U mužů a žen je nejčastější Rh faktor pozitivní, zkráceně se zapisuje Rh+. Ten nedělá žádné starosti. Vaše krev je slučitelná a vaše děti přijdou na svět také s Rh+. Problém nastane tehdy, když Rh faktor matky je negativní (Rh-) a Rh faktor otce je pozitivní (Rh+). Potom se může stát, že dítě se narodí s Rh+, přičemž matka má Rh-. Někdy se stane, že přijde k přímému kontaktu v těhotenství mezi plodem a krví matky. Tyto dva krevní typy jsou ovšem neslučitelné!

I během porodu se můžou červené krvinky dítěte dostat ve velkém množství do krve matky. Organismus matky se ihned brání tak, že vyprodukuje tzv. protilátky, jejichž úlohou je tyto cizí krvinky odstranit. Naštěstí, v tuto chvíli je už miminko mimo nebezpečí, neboť už není spojené s matkou pupeční šňůrou. Protilátky však zůstanou v krvi matky.

V rámci těhotenského vyšetření se vždy stanovuje krevní typ. Jakmile je váš Rh-, budete víc sledovaná. Ženy s Rh- dostanou právě v těhotenství (ve 28. týdnu) injekci s imunoglobulinem. Dokonce hned po porodu, pokud je vaše miminko Rh+, dostane takovouto injekci. Tím se odstraní i při dalších těhotenstvích vysoké riziko.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě