Samovolný potrat

Spontánní, neboli samovolný potrat je celkem častý jev. Na začátku jím končí téměř každé osmé těhotenství. Jde o spontánní ukončení těhotenství do 12. týdne od početí.

Samovolný potrat se projevuje bolestmi v podbřišku a krvácením. V případě, že k němu dojde, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc a situaci konzultovat s gynekologem. Někdy však maminky vystraší pouze špinění a bolesti v podbřišku, které potratem být nemusí, i proto je vhodná kontrola u gynekologa.

Příčiny samovolného potratu

Příčin je skutečně mnoho a jsou často velmi specifické. Pokud k potratu dojde pouze jednou, může jít o chromozomální vadu plodu, pokud ovšem k potratu dojde vícekrát za sebou, je na místě navštívit gynekologa a požádat o hlubší vyšetření.

Příčiny:

  • chromozomální vada plodu
  • špatný životní styl – velké množství alkoholu, cigarety, drogy, silná podvýživa
  • náhlé infekční onemocnění s vysokými horečkami na začátku těhotenství – močový měchýř, zánět dělohy nebo i chřipka
  • hormonální příčiny – poruchy štítné žlázy, vysoká hladina prolaktinu
  • autoimunitní onemocnění matky – diabetes nebo lupus
  • jiná chronická onemocnění, jako jsou poruchy srážlivosti krve nebo vysoký krevní tlak

Jak postupovat po samovolném potratu

Léčba samovolného potratu není nutná, pokud k němu nedochází opakovaně. V případě, že se potraty opakují, je důležité udělat ženě vyšetření a zjistit, kde je problém a následně se snažit dosáhnout stavu, kdy bude moct úspěšně těhotenství ukončit porodem.

Pokud nedojde k vyloučení plodu samovolně, lékař vám poskytne vyšetření dělohy.

V případě, že dojde k samovolnému potratu, je velmi důležité začít dbát také na životní styl. Do stravy zařadit potraviny, které přirozeně obsahují kyselinu listovou a vitamíny řady B, snažit se vynechat stres a celkově být v pohodě.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě