Každé dítě – i maminka – je jiné, a každé proto využívá (či bojkotuje) kočárek jiným způsobem. Od dětí, které v kočárku umí prospat i půl dne, po ty věčně nespokojené, které se, pokud se poštěstí, uklidní až po přechodu z korbičky, když získají alespoň dostatečný výhled.
Kdy je správný čas na přechod na sportovní kočárek?
Čas přechodu z hlubokého či kombinovaného kočárku ke kočárku sportovnímu (příp. ke golfkám nebo bugině) je rodinu od rodiny jiný . Tak jak je to vlastně správné? Jak na to a čeho se vyvarovat?
Oficiální stanovisko lékařů a norem
Klasické označování vhodnosti sportovních kočárků, dokonce i těch, které nejdou do lehu, je od šesti měsíců věku dítěte. Je to dáno zákonem a normami, které ne vždy zohledňují individuální rozdíly mezi dětmi, případně fakt, že se miminka v šesti měsících jen málokdy dokážou samostatně a bez pomoci posadit. Je každopádně pravda, že přibližně kolem šesti měsíců věku se miminka přesouvají z korbičky do sportovní části – ani ne kvůli tomu, že by už seděla, ale proto, že přibližně v tom věku přerostou hlubokou korbu.
Vybavení pro dítě
Především v západních zemích je relativně běžným jevem, že se hluboká korbička nepoužívá – a to vůbec. Děti mohou být ve sporťáku prakticky od narození, pokud jsou dostatečně zajištěné pásy, případně hnízdem či vymezující vložkou. Platí samozřejmě, že ať už v korbě, nebo ve sportovní části, děťátko, které si samostatně bez pomoci nesedlo, má být v kočárku POUZE v ležící poloze. Posazovat děťátko dříve, než si začne sedat samo, mu zatěžuje páteř i krk a může způsobit problémy (např. skoliózu) v pozdějším věku.
Korýtko, nebo nekorýtko?
Sportovní kočárky kombinované či kupované samostatně lze rozdělit podle několika kategorií, přičemž jedním z nejdiskutovanějších rozhodnutí je, zda vybrat korýtko, nebo nekorýtko, případně zda je korýtkové sezení vhodné i pro nesedící dítě.
U korýtka se nejedná o rovný leh, ale o ležící pozici v ergonomické, tedy do „L“ tvarované polohy. Toto sedadlo se naklápí vcelku, tedy ne samostatně zádová a nožní opěrka, jak to bývá u klasického úplného lehu.
Na korýtka, stejně jako na nošení dětí v nosičích či šátcích a na zavádění prvních příkrmů (a toho, jaké jsou nejvhodnější), existuje mnoho názorů a ani odborníci se tak úplně neshodují. Někteří ho kvůli antirefluxní povaze anatomického tvarování a vyloženým nožičkám dobře podporujícím tělíčko vřele doporučují, tradicionalisté zase podporují spíše rovný leh jako v posteli.
Důležité je především nejít proti vlastnímu pocitu a vybírat kočárek tak, aby i maminka cítila, že je jejímu srdci blízký. Sledujte také, jak je samo děťátko v kočárku spokojené. Použití korýtek je každopádně stejné jako u nekorýtek – doporučuje se používat od cca šesti měsíců věku, a děťátko má být v korýtku, dokud samo nesedí, v maximálně nakloněné (ležící) poloze.
Sporťák otočný, nebo neotočný?
Výhoda otočného modelu je jasná: Otáčení sedadla zajišťuje stálý výhled na miminko, které právě vyšlo z korbičky, a tedy i více možností bondingu. Sportovní kočárek s otočným sedadlem má ale i své nevýhody – je nejen dražší, ale obvykle i těžší, větší po složení, s obvykle kratší stříškou a prostor v sedadle, právě proto, že se dá otáčet, je užší i kratší oproti neotočným modelům. Neotočné sporťáky nebo golfky mají sedadla obvykle širší, delší, designově přinášejí i prostor na větší stříšku a zároveň se pyšní lehčí a skladnější konstrukcí.
Neotočné sporťáky po hlubokém kočárku ob-vykle preferují maminky druhorodičky, případně ty méně náročné, které vědí, že sedadlem k sobě budou mít děťátko ve skutečnosti jen pár měsíců.
Obecné rady
Tak jako při výběru prvního kočárku, i při přechodu na sporťák je důležité vzít v potaz několik faktorů a zkombinovat je s osobními preferencemi. Miminko je třeba sledovat, a pokud je v korbičce spokojené, nechejte ho tam, jak dlouho bude chtít (a vejde se). Není třeba se nechat dotlačit okolím do výměny kočárku jen proto, že oni by to udělali jinak. Máma ví své, a pokud to tak necítí, má k tomu důvod.
Většina rodičů vybírá i s ohledem na cenu – rozpočet by měl být první věc, kterou si rodiče musí ujasnit, aby se mohli pohnout dále ať už ke kočárkům novým, levnějším, značkovým, nebo bazarovým. Nižší cena bude vždy znamenat kompromis z hlediska vlastností či kvality. Netřeba čekat od kočárku všechno – má-li být v první řadě lehký a skladný, nebude ideálním kandidátem do terénu . A platí to i naopak – terénní kočárek bude potřebovat velká kola a dobré odpružení, což znamená, že nebude ani nejlehčí, ani nejskladnější.
Pokud budete muset kočárek v kuse nakládat a vykládat z auta, je jedno, že byste jako rodina ocenili i terénnější model – v takovém případě bude prioritou rychlé a úsporné skládání, a to i na úkor jiných vlastností . A pokud dítě nesedí, co na tom, že sousedovic dcerka už v kočárku vydrží posazená? Je to jiné děťátko s jinými potřebami a v jiném stadiu vývoje. To, které nesedí, jednoduše potřebuje být vleže.
No a poslední důležité doporučení: Sledujte dítě i vlastní pocity. Pokud je miminko spokojené i v městských golfkách, nemusíte kupovat terénní kočárek. Jestli na maminku potřebuje vidět, otočný kočárek je nutností i přesto, že bude jednoduše méně prostorný a méně skladný.
Rady druhých neposlouchejte na úkor sebe. Inspirovat se a zařídit musí každý rodič podle vlastní situace.
Chcete soutěžit, nebo bezplatně testovat produkty s Maminkami Happy Baby? Zaregistrujte se a zapojte se do aktuálních soutěží a testováníještě dnes.Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo na našem Instagramu.