Co je klíště?
Klíště obyčejné, latinsky Ixodes ricinus – nejznámější druh z čeledi klíšťovitých. Klíště je parazit, který se živí krví divokých či domácích zvířat, ale také člověka. Problém je, že je nositelem různých nemocí, jako pro člověka nebezpečná lymská borelióza a klíšťová encefalitida.
Jak se proti klíšťatům bránit
Ideální způsob obrany jsou dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy a vysoké boty. Bohužel to však není moc pohodlné, zvláště v létě, kdy teploty dosahují rekordů. Když se vrátíte z pobytu ve vysoké trávě domů, měli byste prohlédnout celé tělo vašeho dítěte a jeho oděv, jestli se na něm nenacházejí tyto potvory. Většinou se ještě nestihnou přisát, což je ideální stav.

Vitamíny skupiny B

Repelent proti klíšťatům
Další alternativou je repelent. Těch naleznete mnoho druhů – od chemických po ty přírodnější. V přírodních variantách se často používá jako účinná látka Citridiol a další esenciální oleje. Pokud stejně jako já preferujete repelenty na přírodní bázi, vyrobte si ho doma. Z mé zkušenosti je účinnost velmi dobrá.
Esenciální oleje
Při výrobě domácího repelentu můžete využít také esenciální oleje, které odpuzují hmyz.
Sem patří:
- čajovníkový olej – tea tree
- levandulový olej
Tyto dva oleje můžete v omezeném množství natřít přímo na kůži. Ideální je forma, kdy nakapete 2-3 kapky do vašich dlaní a rozetřete je a poté jemně potřete pokožku a oblečení dětí. Kromě nich ještě můžete použít i jiné oleje, ale ty byste měli zředit s jiným rostlinným olejem – např. olejem jojobovým.
- rozmarýnový olej
- olej z citrónové trávy
- citronella
- eukalyptový olej
- geranium
Očkování
Klíšťata jsou strašákem především kvůli přenosu dvou nemocí a to klíšťové encefalitidě a borelióze. Proti klíšťové encefalitidě je možné bránit se očkováním(pokud nemáte kontraindikace proti případným vedlejším účinkům). Bohužel borelióza, jejíž výskyt a přenos z klíštěte je mnohem častější, není žádným očkováním řešitelná.
Co když už je klíště přisáté?
Objevili jste přisáté klíště? Měli byste jej co nejrychleji odstranit. Naše maminky nám ještě radily klíště vykroutit, natírat alkoholem, olejem a podobně. Dnes už to ale neplatí. Klíště stačí chytit a jednoduše vytáhnout. V případě, že se na to necítíte, existují kleštičky, pomocí kterých klíštěte zachytíte a jednoduše pomalu vytáhnete.
Vždy místo, kde se klíště nacházelo, vydezinfikujte, ideálně peroxidem nebo betadinem, můžete použít i koloidní stříbro. Pokud by vám zůstala v kůži hlavička klíštěte, nemusíte ji vybírat jehlou či utíkat na chirurgii. Dnes platí, že stačí dezinfekce a hlavička vyhnisá podobně jako tříska.
Obáváte se, že klíště bylo infikováno? Můžete jej zaslat k rozboru do specializované laboratoře. Nejdůležitější je ale prevence a včasné odstranění.
Hrozí vám borelióza?
Červená jasně ohraničená kruhovitá skvrna okolo místa zakousnutí se může objevit až 5 týdnů po odstranění klíštěte. Neprodleně navštivte vašeho lékaře, aby vyloučil možnost nákazy boreliózou a případně vám stanovil vhodnou léčbu. Z toho důvodu je dobré zapisovat si nejen kdy jste klíště měli, ale i přesné místo na těle.
Alternativně může pomoci tinktura ze Štětky soukenické, Orešáku královského či Rozchodnice růžové. Poradit vám může i zkušený bylinkář.
Jak se proti klíšťatům bráníte vy? Máte nějaký recept na domácí repelent? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.