První pomoc v případě otravy dítěte

otravy

V každé domácnosti se nachází spousty nástrah speciálně v období, kdy se miminko začne pohybovat a objevovat „skryté poklady“. Na co vše si dávat pozor a případně jak se zachovat v případě, že již k nějaké nehodě dojde? Víte jak se správně zachovat?

Otravy v domácím prostředí – saponáty, mycí prostředky

V domácím prostředí si musíme dávat pozor na všechny chemické přípravky – jako jsou saponáty, prášky na praní, nebo tablety do myčky. Vše musí být důkladně uzavřené a schované v bezpečné výšce, kam děti nedosáhnou.

Celková otrava z těchto přípravků nehrozí, ale nevyvolávejte u dětí zvracení, aby nedošlo k vdechnutí pěny, která se po použití saponátu v zažívacím traktu tvoří. Dejte napít vodu, nebo mléko, nevhodné jsou nápoje s bublinkami.

Podejte léčebné prostředky se silikony (např. Lefax, nebo Espumisan), který zamezí tvorbě pěny v žaludku. V případě, že pozorujete u svého dítěte i kašel, znamená to, že vdechlo již pěnu do plic.

U mycího prostředku do myčky na nadobí, je vhodné následně provést i kontrolu na ORL.

Pokud dítě nepřestává plakat, zvrací, sliní, nebo hůře polyká – neprodleně vyhledejte pomoc lékaře.

Otrava způsobená organickým rozpouštědlem

Mezi takové se řadí benzín, produkty k leštění nábytku apod. Nikdy nevyvolávejte zvracení, nedávejte pít ani mléko a ihned vyhledejte lékaře. Je vždy vhodné vzít sebou obal přípravku, kterého se dítě napilo.

Otrava léky

Léky je nutné mít vždy dobře zajištěné, pozor je třeba dávat i na léky, které běžně nosí maminky v kabelkách. Většina z nich je pro děti lákavé, ať barvou, tak i tvarem.

Pokud přesto dojde k nějaké nehodě, neprodleně zajistěte zbývající léky, a kontaktujte svého lékaře. Pokud vám lékař nedoporučí vyvolat zvracení, není to nutné. Často stačí podat aktivní uhlí (3-10 černých tablet např. Carbosorbu nebo Carbotoxu rozpuštěných ve vodě, džusu, ovocné dřeni apod.).

 Otrava květinami

Vždy je vhodné kontaktovat lékaře, lze dát napít vodu, čaj nebo mléko. K navštěve u lékaře vezměte sebou vzorek květiny, kterou dítě pozřelo.

Otrava houbami

Okamžitě se obraťte na lékařskou pomoc a pokud lékař doporučí, pokuste se co nejdříve šetrně vyvolat zvracení,  nedaří-li se zvracení vyvolat, podejte větší počet (8-10 i více) tablet aktivního uhlí (černé tablety např. Carbosorbu nebo Carbotoxu), zajistěte zbytky hub, třeba i ze zvratků a dopravte s dítětem do zdravotnického zařízení.

otravy

První pomoc v případě podezření otravy

Ve všech případech nehod u dětí zachovejte klid, nejednejte překotně a násilně. Zjistěte chybějící množství léků, přípravků, rostlin apod. a vyžádejte si radu  ošetřujícího lékaře. Od odborníka získáte přesné pokyny pro první pomoc a radu, jak dál postupovat.

Všechny domácnosti by měly být vybaveny alespoň jedním balením aktivního (rostlinného) uhlí (např. přípravky Carbosorb nebo Carbotox). V řadě případů podání několika tablet aktivního uhlí laikem zamezí rozvoji příznaků otravy, nebo alespoň průběh otravy zmírní.

V České republice funguje lékařská telefonní služba Toxikologického informačního střediska. Tato telefonní linka funguje 24 hodin denně a můžete volat v případě jakéhokoliv podezdření otravy u dítěte, ale i v případě podezdření na otravu u vás nebo vašeho domácího mazlíčka.

Je vždy nutné si připravit odpovědi na následující otázky:

  • Kdo je postižený
  • Váha pacienta
  • Pojišťovna
  • Rodné číslo pacienta
  • Jaký je váš vztah k pacientovi
  • Kdy k nehodě došlo
  • O jakou látku se jednalo
  • V jakém je pacient stavu
  • Jestli již byla poskytnuta nějaká pomoc pacientovi

TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

TEL.: 224 91 92 93

TEL.: 224 91 54 02

Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě