Co dělat když se miminko náhle v noci budí?

Spící miminko

Dítě dosud zvládalo noci výtečně; spávalo dobře a dlouho. Najednou se však ten krásný sen rozplynul: vaše děťátko se v noci dává do pláče. Ale proč?

Spánek miminka

Přerývaný spánek často provází nové události v životě dítěte: začíná jíst lžičkou, bolestivě se mu prořezávají zoubky, začíná si samo sedat, bojí se odloučení od maminky… To jsou pro něj tak významné události, že často zažívá stavy úzkosti (což je normální) a jeho sny bývají tak intenzivní, že se budí. Některé děti si uprostřed noci jen tiše brebentí nebo před usnutím zkoušejí, co se naučily, jiné se dávají do pláče.

Úzkost v osmi měsících

Týká se to důležité etapy v životě každého dítěte, složitého období, které lze charakterizovat několika fakty:

  • Dítě je znepokojené, když kolem sebe vidí tváře, které nezná.
  • Ukládání do postýlky znovu cítí jako odloučení, má strach, že vás ztratí.
  • Musí se naučit směle se ponořit do spánku a získat jistotu, že vás po probuzení znovu najde.

Naučte jej přitulit se k jeho oblíbené hračce nebo kousku látky. Před odchodem z místnosti mu dejte medvídka nebo některý z vašich šátků prodchnutý vaší vůní. Tenhle dárek mu pomůže překlenout přechod mezi chvílí, kdy je obklopeno svými blízkými, a momentem, kdy je samo. Dejte mu jej i ve chvíli, kdy jej potřebujete utišit přes den. Totéž udělejte, jestliže pláče v noci. Naučí se tak obejít se bez vašeho zásahu. Medvídka mu dávejte do náručí noc co noc, jakmile se probudí. Potom používejte svůj hlas: „Vezmi si méďu do náručí“ a opakujte mu, co má udělat, aby usnulo.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě