Probiotika jsou živé aktivní bakterie, které jsou pro náš organismus velmi důležité. Jsou to skuteční kamarádi našeho organizmu. Probiotické bakterie žijí v symbióze s naším organismem a jsou opakem špatných bakterií, které mu škodí. Obecně platí, že v našem střevním traktu se nachází více než 500 druhů mikroorganismů. Problém nastává, pokud jsou v převaze špatné bakterie.
Probiotika
Bez dostatku probiotik trpí organismus oslabenou imunitou a bývá náchylný na onemocnění. Podporují organismus, učí imunitní systém fungovat správně a bránit se proti nepříznivým vlivům okolí. Jejich úkolem je také podpora trávicího traktu a správné trávení či vstřebávání důležitých prvcích a živin ze stravy, jsou i producenty vitaminů řady B a K. Jejich dostatek má podle vědeckých výstupů velmi pravděpodobně vliv i na dobrou náladu a psychiku.
Název se skládá ze dvou řeckých slov: „pro“ a „bios“. Doslovný překlad tedy znamená „pro život“. Důležitost probiotik pro život člověka je, jak vidíte, neoddiskutovatelná.
Nejpoužívanějšími jsou bakterie z řady Lactobacillus a Biffidobacterium. Jde o bakterie, které jsou výsledkem mléčného kvašení. Vznikají například při kvašení domácí zelí nebo výrobě jogurtů či kvásku.
Bakterie žijí v našem organismu, zvláště důležité jsou ty v našem trávicím traktu ale mikrobióm má i naše pokožka či sliznice. Jejich fungování závisí na kvalitě stravy, kterou konzumujeme, také však i od našeho životního stylu. Zdravá, doslova živá strava je pro náš organismus skutečně nutná.
Probiotika ve stravě
V dnešní době je život neskutečně rychlý a ne vždy máme čas se kvalitně najíst, a tak často sáhneme po zpracovaných potravinách, jejichž vliv na střevní mikroflóru je přímo devastující. Lidé se už nestravují, jak to bylo někdy zvykem. Mnohé tradiční potraviny se v běžné stravě téměř nevyskytují.
Mezi produkty, ve kterých naleznete dostatek probiotik patří například:
• Mléčné výrobky – ideální vyrobené tradičním mléčným kvašením, jako je kefírové a acidofilní mléko, podmáslí či plnotučný jogurt. Skvělým zdrojem jsou i zrající sýry jako ovčí brynza, niva, gorgonzola či fetta
• Kysané zelenina – kimči, okurky, zelí
• Kombucha
• Tempeh, Natty a další produkty z fermentované sóji
• Kváskový pečivo
Naši mikroflóru negativně ovlivňuje i oblíbená káva, či přemíra alkoholu, ale také stres a léky, hlavně antibiotika. Dnes víme i to, že není nutné používat během sprchování či koupele mnoho chemických přísad nebo sprchových gelů. Pokožka má také svůj mikrobióm, který chemické látky obsažené v kosmetice devastují.
Probiotika a jejich význam pro náš organismus
Probiotika mají pro náš organismus mnohé příznivé účinky. Mezi jejich nejdůležitější pomoc patří tlumení alergií, imunostimulační účinky, prevence kolorektálního karcinomu a tlustého střeva, zmírnění zácpy či prevence a podpůrná terapie zánětlivých střevních onemocnění a průjmů. Vzpomíná se i jejich benefit při léčbě Helicobakter pilori.
Prebiotika
Prebiotika jsou nestravitelné oligosacharidy, stimulují růst nebo aktivitu určité bakterie či skupiny bakterií, které ovlivňují pozitivně na lidské zdraví. Kritéria prebiotik splňuje Inulin, oligofruktóza, galaktooligosacharidy a laktulóza. Jejich cílem je podpořit vznik a aktivitu bifidobakterií.
Prebiotika mají mnoho funkcí
Kromě toho, že jsou zdrojem balastních nestravitelných a nemetabolizovateľných látek, jejich působením dochází k úpravě viskozity tráveniny, urychlují přechod stravy trávicím traktem. Jejich konzumací snižujeme pravděpodobnost osídlení parazity. Vážou složky potravy, jako jsou lipidy, cukry, žlučové kyseliny, kationty ale i toxické látky, navozují pocit plnosti, jsou prevencí zácpy a snižují glykemickou křivku (redukce a prevence diabetu II. Typu).
Jejich důležitou funkcí je právě podpora vzniku probiotik a tím pozitivně ovlivňují zdraví hostitele a celkové fungování organismu v náš prospěch.
Probiotika fermentují prebiotika v tlustém střevě a výsledkem je produkce zdraví prospěšných kyselin – octové, máselné, propionové atd. Význam jejich činnosti je pro organismus velmi důležitý. Jejich úkolem je totiž snížit pH a potlačit růst patogenních a hnilobných bakterií, přímo podporují tvorbu ochranné vrstvy střev – slizu.
Kde najdeme prebiotika?
Prebiotika najdeme v různých podobách a neměli bychom se vyhýbat jejich konzumaci.
Hlavním zdrojem je:
• Ovoce – je bohaté na pektin a inulin – například jablka a banány
• Čekanka – je spíše považována za plevel, je však možné sehnat ji v různých formách
• Zelenina – pro kterou většinou platí, že je aromatická – jako jsou topinambury, pórek, chřest, cibule nebo česnek, který je bohatý na inulin
Symbiotika
– kombinace probiotik a prebiotik. Kombinací probiotik a prebiotik vzniknou tzv. symbiotika. Jejich spojením se očekává synergický účinek obou složek. Jde o to, že jejich spojením se efekt jejich působení znásobí. I proto by se měly kombinovat společně. Co to znamená? Prostě by se měly do stravy určitě nakombinovat obojí společně. Měli bychom naši stravu obohatit o ovoce a zeleninu ve spojení s probiotickými potravinami, v níž se nacházejí.
Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.