Blížící se porod – jak ho poznám?

Těhotná žena

Jste v cílové rovince! Směsice štěstí a strachu vám svírá hrdlo. To je naprosto normální. Blížící se porod vyvolává mnoho otázek.

Strach z nastávajících hodin se mísí s radostí, že již brzy budete držet své dítě v náručí. Rozeznat začátek porodních bolestí není vždy snadné. Pokud bolesti přetrvávají a samotný porod se nerozeběhl, neztrácejte čas obavami. Zavolejte svému gynekologovi nebo rovnou vyrazte do porodnice.

Blížící se porod

Blížící se porod – nejčastější příznaky:

  1. Odchod hlenové zátky
  2. Přetrvávající pravidelné stahy dělohy
  3. Protržení vaku blan

 

Odchod hlenové zátky

Výtok z vagíny složený z hustého hlenu smíchaného s krví. To odchází hlenová zátka. Děložní stahy jsou sice blízko, pokud však jiné známky chybějí, nemusí k porodu ještě bezprostředně dojít.

Přetrvávající pravidelné stahy dělohy

Vaše břicho tvrdne a opět se uvolňuje – ano, jedná se o známé děložní stahy! Jsou-li bolestivější, častější a především opakují-li se pravidelně v 5 minutových intervalech, je to již okamžik, kdy je zapotřebí vyrazit do porodnice.

Protržení vaku blan

Najednou jste zaplavena čirou a teplou tekutinou? Pravděpodobně se jedná o plodovou vodu. Může být zaměněna s únikem moči, který není v druhé polovině těhotenství nijak výjimečný. Odtok plodové vody nemusí vypadat jako záběr z filmu. Ve většině případů jde o postupný pozvolný únik čiré tekutiny.  Neváhejte: vezměte si dobře sající vložku a připravte se na cestu do porodnice. Po odtoku plodové vody je nutné přijít do 24 hodin do porodnice. V porodnici vám mohou udělat i test, pokud šlo opravdu o plodovou vodu.

Jak překonat obavy?

Blížící se porod může opravdu vyvolávat obavy. Vyzkoušejte se vyvarovat debatám  s maminkami, které se snaží porod popisovat negativně. Každá z nás vnímá jeho průběh jinak. Myslete pozitivně a pokud ve vás porod vyvolává opravdový strach, svěřte se svému lékaři nebo jinému odborníkovi.

Pokud ještě nejste v posledních týdnech těhotenství a hrozí vám předčasný porod, přečtěte si náš článek o tom jak jej oddálit.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě