Plodová voda, fakta a funkce

Plod

Amniotická tekutina, plodová voda, má mnoho důležitých funkcí a je nezbytná pro zdravý vývoj plodu.

Pokud je však její množství uvnitř dělohy příliš malé nebo příliš velké, mohou nastat komplikace. Kdy je vlastně správné přijet do nemocnice poté, co praskne plodová voda? A je to známka porodu?

Plodová voda – rychlá fakta

 • Dítě je v matčině lůně umístěno v amniotickém vaku, tašce tvořené dvěma plodovými obaly, tedy tenkými blánami. Vnitřní zárodečný obal je amnion, vnější pak chorion. Plod roste a vyvíjí se uvnitř tohoto vaku, obklopeného plodovou vodou. Ta pomáhá mimo jiné chránit dítě před otřesy a ranami.
 • Plodová voda se nejprve sestává z vody z těla matky, ale postupně je větší část tvořena močí dítěte, přibližně od 12. týdne. Od 20. týdne těhotenství je zcela nahrazena močí plodu.
 • Obsahuje také důležité živiny, hormony a protilátky proti infekci. Z 99 % je tvořena vodou, obsahuje 0,3 % glukózy, stejné množství bílkoviny, 0,7 % močoviny, dále kreatinin a minerální látky. Jsou v ní kožní buňky odloupané z povrchu plodu, mázek a chloupky lanuga.
 • Plodová voda je čirá (v termínu porodu někdy mírně mléčně zkalená) tekutina. Pokud je plodová voda zelená nebo hnědá, znamená to, že mekonium/smolka dítěte opustila střevo. Mekonium v plodové ​​tekutině může být problematické, může způsobit dýchací problém zvaný mekonium aspirační syndrom, ke kterému dochází, když mekonium vstupuje do plic. V některých případech budou děti vyžadovat léčbu.

Plodová voda a její funkce

Plodová voda má mnoho funkcí.

 • Ochrana plodu: Chrání jako polštář před vnějšími tlaky a působí jako tlumič nárazů.
 • Řízení teploty: Izoluje dítě, udržuje jej uvnitř v teple a hlídá stejnoměrnou teplotu.
 • Kontrola infekce: Obsahuje protilátky.
 • Vývoj plic a trávicího systému: Dýcháním a polykáním plodové vody dítě podporuje pomocí svalů těchto systémů jejich růst.
 • Svaly a vývoj kostí: Když se dítě vznáší uvnitř plodového vaku. Díky této tekutině je miminko v děloze ve stavu beztíže má svobodu pohybu a dává svalům a kostem příležitost k řádnému rozvoji.
 • Porod: Svou nezastupitelnou roli má také při porodu, kdy zvlhčuje porodní cesty a působí na jejich otvírání.
 • Podpora pupeční šňůry: Kapalina v děloze zabraňuje stlačení pupeční šňůry. Tato šňůra přenáší jídlo a kyslík z placenty na rostoucí plod.

Množství plodové vody se zvyšuje až do 36. týdne těhotenství. V té době to dělá asi litr, potom množství klesá a v době porodu činí asi 600–700 ml.

Plod v plodovém vaku

Plod v plodovém vaku

Co přesně znamená, když plodová voda praskne?

Dítě je obklopeno plodovou vodou, obsaženou v amniotickém vaku uvnitř vaší dělohy. Když se tento vak rozbije, obvykle se to stane brzy před nebo během porodu. Pokud se tak stane před začátkem kontrakcí, jde o předčasné prasknutí membrány a předčasný odtok plodové vody, který se týká zhruba 10 % rodiček. Obvykle brzy nato začnou děložní stahy (v 80 % do 24 hodin). Čím je těhotenství mladší, tím delší bývá interval mezi odtokem plodové vody a nástupem děložních stahů.

Když dochází k odtoku plodové vody, membrány chránící a tlumící dítě v děloze se prolomí a začnou děložní stahy. Tekutina poté vytéká ven přes děložní čípek, hrdlo a pochvu.

Když schází, či přebývá plodová voda

Plodová voda neustále cirkuluje a obměňuje se, ovšem pokud je plodové vody příliš malé či příliš velké množství, existuje důvod k obavám o správný vývoj plodu či předčasný porod. Abnormálně malé množství plodové vody se nazývá odborně oligohydramnion a jde o stav, kdy je v plodovém vaku méně než 500 ml amniové tekutiny. Nadbytku plodové vody pak říkáme polyhydramnion.

Praskla mi plodová voda, a co dál?

Jak již bylo zmíněno, je amniotická tekutina tvořena hormony, živinami a protilátkami. Je to tzv. ochranný polštářek pro vaše dítě, který se začne shromažďovat přibližně 12 dní po početí. Vaše dítě skutečně pije tekutinu podobnou vodě.

Tekutina je zodpovědná za udržování vašeho dítěte v teple a za pomoc při vývoji jeho plic, zažívacího systému a dokonce i pohybového aparátu.

Po 23. týdnu se však vaše dítě pro přežití už nespoléhá na plodovou tekutinu. Místo toho dostává živiny a kyslík z vaší placenty. V pozdějším těhotenství slouží amniotický vak spíše jako ochrana. Pokud je vak poškozen, je vaše dítě náchylnější k infekcím a dalším rizikům.

Jak dlouho může dítě žít, jakmile praskne plodová voda? To závisí na mnoha faktorech a ve všech zmíněných případech neexistuje žádná jednoznačná odpověď.

 • V případech, když by vaše dítě bylo/je tzv. předčasné, může přežít v pořádku několik týdnů při řádném sledování a léčbě, obvykle v nemocničním zařízení. Oddálení porodu po odtoku plodové vody je možné od dvacátého čtvrtého do třicátého pátého týdne těhotenství.
 • V případech, kdy je vaše dítě nejméně 37 týdnů staré, doporučuje se vyčkat 24 hodin, než se porod spustí. Ovšem někde můžete zažít i dalších 48 nebo dokonce 72 hodin, než se spustí porod samotný. Je to ale velmi individuální, porod se může spustit i do hodiny.

Klíčem je monitorování! A tady platí, že po prasknutí plodové vody byste měla co nejdříve odjet do nemocnice.

Typický scénář, kdy plodová voda praskne před porodem

V pozdějším těhotenství pravděpodobně zažijete více takových situací, kdy budete mít potíže s určením, zda praskla voda, nebo šlo jednoduše o samovolný únik moči. Ano, stává se to častěji, než byste si myslela.

Známky, že plodová voda praskla?

 • pocit vlhkosti ve spodním prádle a pochvě
 • neustálé prosakování nebo přerušované úniky malého nebo velkého množství tekutiny
 • tekutina, která vytéká, je buď čirá, nebo světle žlutá, někdy je přirovnávána k barvě jantaru a je bez zápachu, možná jen někdy mírně nasládlá

Prasknutí plodové vody

Pokud si nejste jistá, zavolejte svého lékaře nebo porodní asistentku, dulu.

Pravděpodobný scénář je, že budete mít možnost porod vyvolat. Alternativně, pokud nemáte žádné rizikové faktory, vám může být poskytnuta doba, ve které můžete počkat a zjistit, zda porod začne sám.

U většiny žen se porod spustí přirozeně do 24 hodin, někde i později, dle druhu zařízení, kde žena rodí a dle dohody s lékařem, zdravotních rizik a faktorů. Poté může dojít k infekci v pochvě a v děloze. Je-li u ženy po odtoku plodové vody zjištěna infekce, jsou jí podána nitrožilně antibiotika. Důležitý je zejména stav poševní mikroflóry. Je třeba vzít také v úvahu, že bakterie způsobující infekci mají cestu ztíženou odtékající vodou, proto se dá říci, že je miminko i nastávající maminka v bezpečí do prvního vaginálního vyšetření po odtoku plodové vody. Výzkumy prokázaly, že riziko výskytu infekce dramaticky stoupá po 24 hodinách od vaginálního vyšetření a zvyšuje se samozřejmě s každým dalším vnitřním vyšetřením či jinou procedurou.

Nezapomeňte: Po prasknutí plodové vody je hlavním problémem infekce spíše pro vás než vaše dítě. Ohrožení miminka zvýšeným rizikem infekce po prasknutí vaku není vědecky dokázáno.

 

Pokud u nás ještě nejste registrovaná, neváhejte a zapojte se i vy do komunity více než 100 000 maminek z celé ČR a získejte všechny výhody na jednom místě. My, maminky Happy Baby se na vás těšíme nejen online, ale třeba i na viděnou na některém z našich pravidelných setkání!


Registrací zde u nás na webu získáte také unikátní slevy od námi ověřených partnerů, nabízejících to nejlepší pro vaše miminko. Maminky z našeho klubu pravidelně testují výrobky, které dle vlastních zkušeností následně doporučují! Členství v našem klubu je bezplatné a nezavazuje vás k žádnému nákupu ani jinému odběru.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě