Matka a dcera a výchova

Psycholog Mihail Labkovski mluví o největších chybách, kterých se matky dopouštějí na svých dcerách…

Musíš být…

„Musíš, musíš, musíš…“  Většina matek se odmalička snaží vést dcery k tomu, jaké musí být. Často na ně kladou vysoké nároky. Možná i nesplnitelné. Přes dcery si plní svoje nenaplněné sny a touhy. Dejte své holčičce možnost výběru. Pomožte ji s tím. Mluvte o tom. Jenom „nedirigujte“!!!

Muži jsou všichni stejní…

„Dávej si pozor, muži vždy chtějí jen to jedno …“ Toto mnoho matek opakuje svým dcerám. Vyvolávají v nich pochybnosti a nedůvěru k opačnému pohlaví. Často se potom nedokážou zorientovat, najít si v životě partnera. Obávají se, že všechno dopadne tak, jak to bylo doma.

Protiřečení a názory

„Už jsi velká holka, je na čase se vdát …“ Toto často opakují matky  i babičky. Jenže jak, když tahle velká holka doteď jen poslouchala, jací jsou ti muži nevyzpytatelní, chtějí ženu jen využít, je pro ně jen služka. Asi těžko… A vůbec, svatba a narození dětí není jen otázkou věku. Všechno má svůj čas.

Schovávání se pod máminou sukní

Ochrana… Matky často chtějí ochraňovat svoje „holčičky“ i tehdy, když už chtějí být samostatné a zařídit si život po svém. Jenže ta neustálá kontrola… „Kam jdeš? Do kdy tam budeš? S kým jsem tě to včera viděla?“ Ach, no k samostatnosti to nevede.

Otec…

„Je to nemožný chlap! Nic nedokáže! Obyčejný despota!“ Tak takhle ne!!! Je to přece otec, i když se máma možná při výběru zmýlila a později zklamala. Dcera se bude obávat, že se to zopakuje v jejím životě. A vy přece chcete, aby šla svojí cestou!

Facka…

No, tak tohle už absolutně ne…Zvlášť holky fackování ponižuje, uráží a traumatizuje… To není správný výchovný prostředek. Co byste cítila vy, kdyby vás takhle trestali? A nebo jen opakujete něco, co dělali vám???

Pochvala…

Je důležitá. Pomáhá sebevědomí. Jistotě. Potlačuje pochybnosti o sobě. Pocit, že je milovaná…Matka by měla často svoji dceru chválit i za nepodstatné věci a drobnosti. Pomáhá to jejímu růstu a sebedůvěře.

Hádky …

No, co už? Někdy se to těžko reguluje.  Napětí, nedorozumění… Nejvíc tím ale trpí děti. Hádky mezi rodiči je znejistí, obávají se, že oni jsou příčinou… Vyvolává to v nich výčitky a to přece nechcete!

Nechat dítě napospas osudu

Tak to už vůbec ne…Nechat dceři absolutní svobodu není také úplně vhodné. Musí cítit podporu ze strany matky, vědět, že o ni má upřímný zájem. Nezájem a absolutní benevolence vyvolávají pochybnosti, možná to vede dceru k tomu, aby na sebe upozorňovala nevhodným, často až extremním způsobem. Možná se dostane do špatné party, nebo k drogám… Pozor na důvěru!!!

Budeš žít podle mých představ

Ach, ach… Tak to je velmi časté. Půjdeš na školu, kterou jsme ti vybrali. Budeš právnička. Ne, nebudeš na internátě. Tak tuhle práci teda ne, tu moje dcera dělat nebude. Vyvolává to pochybnosti, dcera ztrácí jistotu. Chce být sama sebou, ne matkou v mladším vydání. Dejte jí prostor, ať sama rozhodne co a kdy… Vždyť už je velká a chce být samostatná. Jen tak si dokáže zařídit svůj další život. Nevadí, že se spálí, udělá chybu. Učí se, zkoumá, hledá. Dělala jste to tak i vy, nebo ne?

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě