Však jen přípitek, to je naprosto v pořádku. Miminku v bříšku se nic nestane. Určitě jste už tyto věty slyšeli, že? Je však alkohol v těhotenství vhodný i když jen v malém množství?
Alkohol v těhotenství
Alkohol může velmi nepříznivě ovlivnit vývoj miminka v bříšku, a to nejen během prvních 3 měsíců, ale i ve druhém či třetím trimestru. Nejrizikovější je pravidelné pití většího množství alkoholu (5 či více jednotek alkoholu denně). Ve velmi extrémních případech může způsobit Fetální alkoholový syndrom (FAS).
Fetální alkoholový syndrom
Jedná se o těžké poškození plodu, hlavně centrální nervové soustavy a mozku. Ještě jen vyvíjející se mozkové buňky plodu v děloze jsou velmi citlivé. Později může mít dítě poruchy s pamětí a pozorností, ale také může impulzivně reagovat a jednat.
Dítě s FAS má specifickou tvář. Má například krátký nos, velkou mezeru nad horním rtem a nosem, a chybí zde i typická rýha. Znaků je více, vyskytují se také problémy se zrakem či sluchem a děti mají malou hlavičku.
Dítě se rodí často s nižší porodní hmotností, neboť alkohol zpomaluje růst plodu. Někdy se stane, že dítě se narodí už se závislostí na alkoholu. Kromě mentálních poruch, mohou tyto děti trpět závislostmi v budoucnosti, a také se vyskytují vážné poruchy osobnosti a chování.
Celkově trpí tímto syndromem zhruba 0,2 – 1,5 dítěte z 1000 narozených dětí. Tyto extrémní případy jsou tedy vzácné. Většinou jde o matky, které holdovaly alkoholu ve velkém.
Placenta a alkohol
Placenta je sice úžasný orgán, ale nedokáže zabránit alkoholu na cestě k plodu. Takže, pokud pijete alkohol, je vysoká pravděpodobnost, že alkohol se dostane do těla vyvíjejícího se miminka. Snažte se tedy alkohol vyřadit ze svého života.
Alkohol v krvi plodu dosahuje stejné nebo nižší koncentrace, jako v krvi matky. Plod alkohol vylučuje až dvakrát pomaleji než tělo matky.
Je bezpečné vypít alkohol v těhotenství pouze v maličkém množství?
Dosud není stanovena spodní hranice, resp. bezpečná dávka alkoholu, kterou lze v těhotenství vypít. I malá dávka může pro někoho znamenat problém. Vliv má také schopnost těla odbourávat alkohol. U někoho vadí skutečně i malá dávka a řekněme si, že plod v bříšku ženy je opravdu maličký.
Prof. MUDr. Petr Goetz, CSc. z Ústavu biologie a lékařské genetiky v Motolu píše o tom, že s určitou bezpečností lze v těhotenství vypít 2 sklenice vína týdně. Avšak připomíná, že čím více žena pije, tím větší riziko to může znamenat pro její nenarozené miminko.
Máte-li jako těhotná chuť na pivo, dejte si raději pivo nealkoholické. Kromě závažného problému FAS, může způsobit alkohol i jiné problémy, jako je nesprávný vývoj jednotlivých orgánů či centrální nervové soustavy.
Přestaňte pít již před otěhotněním
Alkohol byste měli vynechat už před tím, než plánujete otěhotnět. Rovněž by měl přestat pít alkohol ve větším možství i váš partner. Dát si však jedno či dvě piva může, ideální je ovšem alkohol vynechat úplně.
Dali jste si výjimečně skleničku vína či malé pivo? Nebo jste přestali pít úplně? Můžete se o zkušenosti podělit v naší uzavřené skupince maminek na Facebooku nebo na našem Instagramu.