Placenta, neuvěřitelný orgán

Placenta, tento fascinující orgán, může být klíčem k lepšímu pochopení vývoje v dětství

Stejně jako černá skříňka letadla může placenta obsahovat tajemství toho, co se děje plodu během těhotenství a proč. To, co víme, pochází převážně z nezdravých placent – například těch, které byly vystaveny cukrovce a hypertenzi. U zdravých lidských placent je stále co objevovat!

Pochopení funkce placenty a toho, jak se liší mezi matkami díky různým stravovacím a cvičebním návykům, by mohlo pomoci vysvětlit, proč například u některých dětí dochází k rozvoji dětské obezity a vysoké hladiny cukru v krvi, zatímco u jiných nikoliv. Mohlo by to dokonce vysvětlit, proč se některé děti narodí nebezpečně velké nebo malé; pokud budou tyto zdravotní problémy chápány, mohli by lékaři snížit pravděpodobnost porodních komplikací.

Pokud jste těhotná, určitě vás bude zajímat, jak důležitou roli hraje placenta, tento most mezi matkou a dítětem, a co vše má vliv na její funkci.

Placenta je vlastně největší fetální orgán a první, který se vyvinul. Její vývoj je vždy předčasný, protože musí být připravena a schopna podporovat plod. Hraje ústřední roli ve zdraví plodu i jeho matky a má celoživotní dopad na jejich budoucí život.

Během těhotenství placenta působí jako plíce, střeva, ledviny a játra plodu, Žádný jiný orgán se jí nemůže vyrovnat. Placenta má také významné endokrinní účinky, které ovlivňují metabolismus matek a poskytují bezpečné a ochranné prostředí, ve kterém se plod může rozvíjet.

Narušený vývoj placenty je primárním defektem u závažných těhotenství, jako je preeklampsie, omezení růstu plodu, opakující se potrat .

Důležitost

Placenta je orgán, který se během těhotenství vyvíjí ve vaší děloze, dodává kyslík a fitlruje glukózu a další živiny vašemu rostoucímu dítěti. Odstraňuje odpadní a škodlivé látky a oxid uhličitý z krve vašeho dítěte. Placenta je připevněna ke stěně dělohy a z ní vychází pupeční šňůra vašeho dítěte. Orgán je obvykle připevněn k horní, boční, přední nebo zadní straně dělohy. Ve vzácných případech se placenta může přichytit ve spodní části dělohy.

Placenta produkuje řadu hormonů, které jsou potřebné během těhotenství, jako je laktogen, estrogen a progesteron. Udržuje mateřskou krev oddělenou od krve dítěte, aby chránila dítě před infekcemi. Ke konci těhotenství placenta předává protilátky na ochranu dítěte po narození.

Pozor! Alkohol, nikotin a další léky a léky mohou procházet placentou a poškodit vaše dítě!

Co dále ovlivňuje správnou funkci placenty?

Během těhotenství mohou mít vliv na zdraví placenty různé faktory, některé jsou pod vaší kontrolou, jiné bohužel neovlivníte

 • Věk. Některé problémy s placentou jsou častější u starších žen, zejména ve věku nad 40 let.
 • Během těhotenství je dítě obklopeno a chráněno tekutinou naplněnou membránou zvanou amniotický vak. Pokud se ve vaku hromadí příliš vody nebo je jí málo, může to být problém.
 • Vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak může ovlivnit vaši placentu.
 • Dvojčata nebo jiné vícenásobné těhotenství. Pokud jste těhotná s více než jedním dítětem, můžete být vystavena zvýšenému riziku určitých problémů s placentou.
 • Poruchy srážení krve. Jakýkoli stav, který zhoršuje schopnost srážení krve nebo zvyšuje její pravděpodobnost srážení, zvyšuje riziko určitých problémů s placentou.
 • Předchozí operace dělohy. Pokud jste v minulosti podstoupila operaci dělohy, například císařský řez nebo chirurgický zákrok, bývá zde riziko určitých problémů s placentou.
 • Předchozí problémy s placentou. Pokud jste během předchozího těhotenství měla problém s placentou, můžete jej znovu zažít.
 • Škodlivé látky. Určité problémy s placentou jsou častější u žen, které kouří nebo užívají drogy, např. kokain, během těhotenství.
 • Poranění břicha. Trauma břicha – například pádem, autonehodou nebo jiným typem úderu – zvyšuje riziko předčasného oddělení placenty od dělohy (odtržení placenty).

Co mohu udělat, abych snížila riziko placentárních problémů?

Většině problémů s placentou nelze přímo zabránit. Můžete však podniknout kroky na podporu zdravého těhotenství:

 • během těhotenství pravidelně navštěvujte svého poskytovatele zdravotní péče,
 • spolupracujte se svým poskytovatelem zdravotní péče na řešení všech zdravotních stavů, jako je třeba vysoký krevní tlak,
 • nekuřte ani neužívejte drogy,
 • než se rozhodnete pro volitelný císařský řez, promluvte si se svým lékařem o možných rizicích.

Pokud jste během předchozího těhotenství měla problém s placentou a plánujete další těhotenství, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o způsobech, jak snížit riziko opětovného výskytu tohoto stavu. Také informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste v minulosti podstoupili operaci dělohy. Očekávejte, že váš stav bude během těhotenství pečlivě sledován.

Máme tip na zpracování placenty v Plzni , které je zároveň i odběrné místo pro balíčky Happy Baby.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě