Placenta, tento fascinující orgán, může být klíčem k lepšímu pochopení vývoje v dětství
Stejně jako černá skříňka letadla může placenta obsahovat tajemství toho, co se děje plodu během těhotenství a proč. To, co víme, pochází převážně z nezdravých placent – například těch, které byly vystaveny cukrovce a hypertenzi. U zdravých lidských placent je stále co objevovat!
Pochopení funkce placenty a toho, jak se liší mezi matkami díky různým stravovacím a cvičebním návykům, by mohlo pomoci vysvětlit, proč například u některých dětí dochází k rozvoji dětské obezity a vysoké hladiny cukru v krvi, zatímco u jiných nikoliv. Mohlo by to dokonce vysvětlit, proč se některé děti narodí nebezpečně velké nebo malé; pokud budou tyto zdravotní problémy chápány, mohli by lékaři snížit pravděpodobnost porodních komplikací.
Pokud jste těhotná, určitě vás bude zajímat, jak důležitou roli hraje placenta, tento most mezi matkou a dítětem, a co vše má vliv na její funkci.
Placenta je vlastně největší fetální orgán a první, který se vyvinul. Její vývoj je vždy předčasný, protože musí být připravena a schopna podporovat plod. Hraje ústřední roli ve zdraví plodu i jeho matky a má celoživotní dopad na jejich budoucí život.
Během těhotenství placenta působí jako plíce, střeva, ledviny a játra plodu, Žádný jiný orgán se jí nemůže vyrovnat. Placenta má také významné endokrinní účinky, které ovlivňují metabolismus matek a poskytují bezpečné a ochranné prostředí, ve kterém se plod může rozvíjet.
Narušený vývoj placenty je primárním defektem u závažných těhotenství, jako je preeklampsie, omezení růstu plodu, opakující se potrat .
Důležitost
Placenta je orgán, který se během těhotenství vyvíjí ve vaší děloze, dodává kyslík a fitlruje glukózu a další živiny vašemu rostoucímu dítěti. Odstraňuje odpadní a škodlivé látky a oxid uhličitý z krve vašeho dítěte. Placenta je připevněna ke stěně dělohy a z ní vychází pupeční šňůra vašeho dítěte. Orgán je obvykle připevněn k horní, boční, přední nebo zadní straně dělohy. Ve vzácných případech se placenta může přichytit ve spodní části dělohy.
Placenta produkuje řadu hormonů, které jsou potřebné během těhotenství, jako je laktogen, estrogen a progesteron. Udržuje mateřskou krev oddělenou od krve dítěte, aby chránila dítě před infekcemi. Ke konci těhotenství placenta předává protilátky na ochranu dítěte po narození.
Pozor! Alkohol, nikotin a další léky a léky mohou procházet placentou a poškodit vaše dítě!
Co dále ovlivňuje správnou funkci placenty?
Během těhotenství mohou mít vliv na zdraví placenty různé faktory, některé jsou pod vaší kontrolou, jiné bohužel neovlivníte
- Věk. Některé problémy s placentou jsou častější u starších žen, zejména ve věku nad 40 let.
- Během těhotenství je dítě obklopeno a chráněno tekutinou naplněnou membránou zvanou amniotický vak. Pokud se ve vaku hromadí příliš vody nebo je jí málo, může to být problém.
- Vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak může ovlivnit vaši placentu.
- Dvojčata nebo jiné vícenásobné těhotenství. Pokud jste těhotná s více než jedním dítětem, můžete být vystavena zvýšenému riziku určitých problémů s placentou.
- Poruchy srážení krve. Jakýkoli stav, který zhoršuje schopnost srážení krve nebo zvyšuje její pravděpodobnost srážení, zvyšuje riziko určitých problémů s placentou.
- Předchozí operace dělohy. Pokud jste v minulosti podstoupila operaci dělohy, například císařský řez nebo chirurgický zákrok, bývá zde riziko určitých problémů s placentou.
- Předchozí problémy s placentou. Pokud jste během předchozího těhotenství měla problém s placentou, můžete jej znovu zažít.
- Škodlivé látky. Určité problémy s placentou jsou častější u žen, které kouří nebo užívají drogy, např. kokain, během těhotenství.
- Poranění břicha. Trauma břicha – například pádem, autonehodou nebo jiným typem úderu – zvyšuje riziko předčasného oddělení placenty od dělohy (odtržení placenty).
Co mohu udělat, abych snížila riziko placentárních problémů?
Většině problémů s placentou nelze přímo zabránit. Můžete však podniknout kroky na podporu zdravého těhotenství:
- během těhotenství pravidelně navštěvujte svého poskytovatele zdravotní péče,
- spolupracujte se svým poskytovatelem zdravotní péče na řešení všech zdravotních stavů, jako je třeba vysoký krevní tlak,
- nekuřte ani neužívejte drogy,
- než se rozhodnete pro volitelný císařský řez, promluvte si se svým lékařem o možných rizicích.
Pokud jste během předchozího těhotenství měla problém s placentou a plánujete další těhotenství, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o způsobech, jak snížit riziko opětovného výskytu tohoto stavu. Také informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste v minulosti podstoupili operaci dělohy. Očekávejte, že váš stav bude během těhotenství pečlivě sledován.
Máme tip na zpracování placenty v Plzni , které je zároveň i odběrné místo pro balíčky Happy Baby.
Komentáře