Vitamin D v těhotenství

vitamín D

Přestože je těhotenství krásným obdobím plným očekávání, nese s sebou i zátěž pro budoucí maminku a její organismus. Je velmi důležité dbát na přísun kvalitních vitamínů. Zvláště vitamín D je v těhotenství pro ženu velmi důležitý, aby probíhalo co nejpohodovější.

Vitamin D v těhotenství

Imunitní systém potřebuje co největší podporu. Budoucí maminka s dobře fungujícím imunitním systémem prožívá těhotenství bez větších zdravotních problémů. Není to však jen o doplňcích stravy ale důležitá je i kvalita stravy, pohoda a co nejméně stresu.

Proč je vitamín D důležitý?

Kromě toho, že vitamin D podporuje imunitní systém budoucí maminky či vstřebávání minerálů, chrání ženu během těhotenství před preeklampsií či předčasným porodem. Nedostatek vitaminu D může způsobit nedostatečné ochranné procesy, které brání vzniku protizánětlivých cytokinů. Jeho nedostatek zvyšuje možnost preeklampsie či předčasného porodu až 5krát.

 

vitamín D

Vliv vitamínu D na miminko v bříšku

Na dostatek vitaminu D v těhotenství by se měl klást důraz už před jeho začátkem a stejně i během těhotenství. Dostatek vitaminu D v organismu těhotné maminky má vliv na správný vývoj a funkčnost organismu miminka.

Naopak nedostatečný příjem vitamínu D již během raného vývoje může negativně ovlivnit budoucí zdraví dítěte a jeho správný vývoj. Absenci vitamínu D v těle těhotné ženy si může odnést kostní systém dítěte, jeho nedostatek může vyvolat poruchu transportu vápníku v placentě.

Deficit vitaminu D v těhotenství?

Nové informace hovoří o tom, že děti matek s deficitem vitamínu D mají větší sklon k infekcím horních cest dýchacích v prvním roce života. Naopak dostatek vitaminu D podporuje pozitivní průběh infekcí, snižuje riziko poškození orgánů během zánětlivých procesů, brání také přechodu akutních onemocnění do chronického stadia.

vitamín D

Nedostatek vitaminu D..

..by podle studie výzkumníků z Univerzity of Glasgow mohl souviset s poruchami učení (ADHD, dyslexie a podobně) u dětí. Statisticky vyšší počet dětí s poruchami učení byl podle studie počat mezi lednem až březnem, tedy v období, kdy není dostatek slunečního záření pro tvorbu vitamínu D. Nedostatek vitaminu D může pravděpodobně ovlivnit vývoj mozku.

Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.

Nově se můžete dozvědět i nové informace v našem Festivalu – to je mateřství! kde je pro Vás připraveno spousta informací v instruktážních videích.Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě