Má dítě obrácenou polohu?

Ten velký den se již přiblížil a miminko leží v obrácené poloze? 90% dětí, které zůstanou v poloze koncem pánevním, přichází na svět císařským řezem. Existují však způsoby a možnosti jak vaše miminko v děloze nenásilně přimět k otočení. 

Většina nenarozených dětí se otočí do 32. týdne těhotenství sama od sebedo požadované polohy – tedy hlavičkou dolů. U asi 5% všech těhotenství toto nenastane a dítě zůstává v takzvané poloze koncem pánevním, což zvyšuje pravděpodobnost porodu koncem pánevním nebo císařským řezem. Existují však metody, jak lze děťátko i v tomto okamžiku nenásilnou cestou přimět, aby se v matčině lůně otočilo.

1. Trik s kapesní svítilnou

Některé děti jsou již v matčině lůně velmi zvědavé. Působením světla je u těchto dětí možné, přimět je ke změně jejich polohy. Tím, že zvenku pomocí kapesní baterky posvítíte břišní stěnou na miminko, jej můžete uvést do nové polohy. Přitom je důležité odhadnout, jakým směrem se vaše miminko dívá. Neboť tato metoda je použitelná pouze v případě, kdy znáte směr pohledu vašeho dítěte. Přiložte k břišní stěně silnou kapesní svítilnu a veďte ji pomalu vícekrát směrem dolů. Vaše miminko byste tak měla přivést k tomu, aby sledovalo světlo a otočilo se do polohy hlavičkou dolů. Toto můžete vícekrát opakovat.

2. Indický most

Indický most je cvičení z hatha jógy. Nastávající maminka si při něm lehne na záda, pokrčí nohy v kolenou a zvedne pánev nahoru. Cílem je, aby se zadeček miminka z důvodu zvednutí pánve, uvolnil od pánve matky. Zvednutou pánev můžete v této poloze ponechat po dobu 15 minut či případně tak dlouho, dokud vám to není nepříjemné. Dítě tak bude mít možnost lépe se obrátit a samo se osvobodit z pozice, ve které se dítě tak jako tak necítí pohodlně. S tímto cvičením můžete začít od 32. týdne těhotenství a provádět jej pravidelně vícekrát týdně. Pokud budete mít pocit, že se vaše miminko obrátilo, obraťte se na vašeho lékaře nebo vaši porodní a nechte si polohu vašeho dítěte ověřit. Toto cvičení provádějte v přítomnosti a pod dohledem vašeho partnera, který bude v ideálním případě předem instruován porodní asistentkou. Pokud by se vám během cvičení udělalo nevolno, okamžitě cvičení přerušte.

Pořadí: 0 / 0
vstoupit do galerie

3. Manuální obrat

Jestliže se vaše miminko ani v 36. týdnu těhotenství stále ještě nachází v poloze koncem pánevním, může vám váš lékař eventuálně doporučit manuální otočení dítěte. Protože použití této metody však není vždy možné a může vést ke komplikacím, lze ji provádět pouze v nemocnici. Tam je v případě nutnosti možné okamžitě provést porod císařským řezem. U této metody jde o to přimět dítě k obrácení do správné polohy manuálními pohyby. Jeden lékař přitom nadzvedne zadeček miminka z pánve a druhý lékař se přitom snaží miminko otočit. Míra úspěšnosti této metody je asi 50 %.

4. Korekce polohy koncem pánevním moxováním

Aby se miminko v děloze samo otočilo, používá se často takzvané moxování. Je to metoda, která vychází z tradiční čínské medicíny, při níž je pomocí moxovací tyčinky, tzv. cigarety zahříván určitý akupunkturní bod na malíčku nohy. Tento postup by měl nenarozené miminko aktivovat k pohybu. Nastávající maminky by při této proceduře měly cítit teplo avšak nikoli horko. S tímto zvláštním akupunkturním bodem lze pracovat od 32. týdne těhotenství až po dobu deseti dnů. Po určité pauze lze tuto proceduru opakovat. Podle jedné studie Univerzity v Mannheimu, byla tato metoda úspěšná u více než poloviny všech žen.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, vždy se předem poraďte s vaším lékařem nebo porodní asistentkou. Protože neexistuje žádná 100% záruka, že jedna z výše uvedených metod bude mít úspěch, je zde pořád možnost porodu císařským řezem nebo koncem pánevním. Porody koncem pánevním jsou praktikovány pouze zřídka, zato však v nemocnicích, které jsou na toto specializovány. Rovněž porod císařským řezem nepředstavuje v současnosti žádný problém a mnoho matek si tento způsob zvolí zcela dobrovolně.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama
 1. [email protected]

  Náš syn se také narodil koncem pánevním – přirozeně, bez vyvolávání. Určitě tomu pomohlo to, že byl drobnější (těsně pod 2,5 kg) a že jsem byla v Motole, kde mne v mém rozhodnutí rodit přirozeně doktor podpořil. Velkou oporu jsem měla také v manželovi a dodnes jsem ráda, že jsem se tak rozhodla a že nebyl nutný císařský řez.

 2. Věra H.

  V prosinci jsem absolvovala manuální obrat v porodnici, který se bohužel nepovedl, tan náš malý poklad si zřejmě postavil hlavu. I tak jsem rodila přirozenou cestou, porod byl sice vyvolávaný, ale bez komplikací a Kubík se má čile k světu. Obrat není zrovna příjemný, ale dá se vydržet, vždyť taky co bysme pro ty naše drobečky nevydrželi?

 3. Lenka H.

  rodila jsem v červnu 2018,měla jsem malou hlavičkou nahoru,vzhledem k odhadované velikosti mi navrhli manuální otočení na 37 tt,hospitalizace na 1 noc,měli jsme štěstí a obrat se podařil,bez komplikací a vydržel do porodu.Obrat byl dost bolestivý,trvalo to asi 3min.,ale podobně jako při porodu mi to připadalo o dost delší,ale povedl se a malá se mohla narodit přirozeně,z toho hlediska jsem ráda,že jsem to zkusila a že vše dobře dopadlo.Nevím jak bych se rozhodla příště,ale určitě bych neriskovala porod koncem pánevním,oceňuju maminky ,které to tak zvládly

 4. [email protected]

  Já před měsícem rodila koncem pánevním, protože obrat se nepovedl. Měla sem vyvolání kvůli těhotenské cukrovce a byla sem už po termínu a nepříjemné byly pro mě bolesti, které se stupňovali. Ale jak sem viděla tu moji malou lásku tak sem na vše zapomněla. Je to náročný, ale byla sem v dobrých rukou.

 5. jitka g.

  ja jsem rodila koncem panevnim sve druhe dite,porod sam o sobe byl rychli,ale hlavicka nesla vytlacit a mala se skoro udusila.museli ji i ozivovat proto bych do prirozeneho porodu koncem panevnim uz nikdy nesla a radeji bych si vyzadala cisarsky rez.

 6. matali

  Mám za sebou dva porody koncem pánevním v rozestupu skoro 10-ti let oba přirozeně ten druhý vyvolávaný tabletkami a velmi bolestivý.Bylo mi 42 roků ten první byl dva roky po porodu prvního dítěte, které bylo v poloze hlavičkou se salutující ručičkou a nebylo to tak strašné.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě