Termín porodu se blíží a vaše miminko je stále v obrácené poloze? 90% dětí, které zůstanou v poloze koncem pánevním, přichází na svět císařským řezem. Existují však způsoby a možnosti jak vaše miminko v děloze nenásilně přimět k otočení.
Většina nenarozených dětí se otočí do 32. týdne těhotenství samo od sebe do požadované polohy – tedy hlavičkou dolů. U asi 5% všech těhotenství toto nenastane a dítě zůstává v takzvané poloze koncem pánevním, což zvyšuje pravděpodobnost porodu koncem pánevním nebo císařským řezem. Existují však metody, jak lze děťátko i v tomto okamžiku nenásilnou cestou přimět, aby se v matčině bříšku otočilo.
Tip pro maminky: Některé děti jsou již v matčině lůně velmi zvědavé. Přitom můžete využít světlo kapesní svítilny, aby se vaše miminko otočilo.
Metody pro otočení miminka, které můžete vyzkoušet sama doma
1. Trik s kapesní svítilnou
Působením světla je i u dětí v děloze možné, přimět je ke změně jejich polohy. Tím, že zvenku pomocí kapesní baterky posvítíte břišní stěnou na miminko, jej můžete uvést do nové polohy. Přitom je důležité odhadnout, jakým směrem se vaše miminko dívá. Neboť tato metoda je použitelná pouze v případě, kdy znáte směr pohledu vašeho dítěte. Přiložte k břišní stěně silnou kapesní svítilnu a veďte ji pomalu vícekrát směrem dolů. Vaše miminko byste tak měla přivést k tomu, aby sledovalo světlo a otočilo se do polohy hlavičkou dolů. Toto můžete vícekrát opakovat.
Metody pro otočení miminka, kdy vám může pomoci odborník
2. Indický most
Indický most je cvičení z hatha jógy. Nastávající maminka si při něm lehne na záda, pokrčí nohy v kolenou a zvedne pánev nahoru. Cílem je, aby se zadeček miminka z důvodu zvednutí pánve, uvolnil od pánve matky. Zvednutou pánev můžete v této poloze ponechat po dobu 15 minut či případně tak dlouho, dokud vám to není nepříjemné. Dítě tak bude mít možnost lépe se obrátit a samo se osvobodit z pozice, ve které se dítě tak jako tak necítí pohodlně. S tímto cvičením můžete začít od 32. týdne těhotenství a provádět jej pravidelně vícekrát týdně. Pokud budete mít pocit, že se vaše miminko obrátilo, obraťte se na vašeho lékaře nebo vaši porodní a nechte si polohu vašeho dítěte ověřit. Toto cvičení provádějte v přítomnosti a pod dohledem vašeho partnera, který bude v ideálním případě předem instruován porodní asistentkou. Pokud by se vám během cvičení udělalo nevolno, okamžitě cvičení přerušte.
3. Manuální obrat
Jestliže se vaše miminko ani v 36. týdnu těhotenství stále ještě nachází v poloze koncem pánevním, může vám váš lékař eventuálně doporučit manuální otočení dítěte. Protože použití této metody však není vždy možné a může vést ke komplikacím, lze ji provádět pouze v nemocnici. Tam je v případě nutnosti možné okamžitě provést porod císařským řezem. U této metody jde o to přimět dítě k obrácení do správné polohy manuálními pohyby. Jeden lékař přitom nadzvedne zadeček miminka z pánve a druhý lékař se přitom snaží miminko otočit. Míra úspěšnosti této metody je asi 50 %.
4. Korekce polohy koncem pánevním moxováním
Aby se miminko v děloze samo otočilo, používá se často takzvané moxování. Je to metoda, která vychází z tradiční čínské medicíny, při níž je pomocí moxovací tyčinky, tzv. cigarety zahříván určitý akupunkturní bod na malíčku nohy. Tento postup by měl nenarozené miminko aktivovat k pohybu. Nastávající maminky by při této proceduře měly cítit teplo avšak nikoli horko. S tímto zvláštním akupunkturním bodem lze pracovat od 32. týdne těhotenství až po dobu deseti dnů. Po určité pauze lze tuto proceduru opakovat. Podle jedné studie Univerzity v Mannheimu, byla tato metoda úspěšná u více než poloviny všech žen.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, vždy se předem poraďte s vaším lékařem nebo porodní asistentkou. Protože neexistuje žádná 100% záruka, že jedna z výše uvedených metod bude mít úspěch, je zde pořád možnost porodu císařským řezem nebo koncem pánevním. Porody koncem pánevním jsou praktikovány pouze zřídka, zato však v nemocnicích, které jsou na toto specializovány. Rovněž porod císařským řezem nepředstavuje v současnosti žádný problém a mnoho matek si tento způsob zvolí zcela dobrovolně.