Děťátko v lůně je schopno poslouchat zvuky zvenčí… Ale, co když má hluk vliv na děťátko v maminčině bříšku?…
Ano, dítě v lůně skutečně slyší a proto se maminkám doporučuje, aby poslouchaly zvuky, které mohou být uklidňující, například klasickou hudbu.
Děti začínají slyšet zvuky počínaje 16. týdnem těhotenství, ale jejich schopnosti jsou stále velmi omezené a zvyšují se až ve 24. týdnu.
Podle Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví by se maminky neměly vystavovat hlasitému hluku, který by přesahoval 115 decibelů nebo ekvivalentnímu, například zvuku motorové pily. Pokud jej matka bude slyšet pouze krátce, nepředstavuje problém, ale stane se nebezpečným, pokud jej bude slýchávat pravidelně a v určité době.
Dopad hluku na těhotenství
Dítě v lůně je chráněno plodovou vodou a ta chrání sluch dítěte. Pokud však hluk překročí maximální limit, může to mít samozřejmě dopad na vývoj plodu a dokonce i způsobit předčasný porod. Hrozí i riziko dětí narozených s nízkou porodní váhou, poškozením či ztrátou sluchu a podobně.
Minimalizujte dopad hluku na těhotenství
Používejte chrániče sluchu
Prvním způsobem je použití chráničů sluchu. Ačkoli to nezablokuje zvuk zcela, použití chráničů sluchu může minimalizovat stresující účinky hluku na matku a mít klidnější těhotenství.
Vyhněte se hlučným místům
I když pomohu chrániče, zkuste se i tak vyhýbat hlučným místům, a to zvláště pokud nejste zvyklé na hluk při každodenních činnostech.
Měly byste umět odhadnout hluk na různých místech, jako jsou výstavy, koncerty, festivaly. Úroveň tolerance k hluku je u každé osoby jiná a hranice může stanovit sama maminka.
Držte se dál od zdrojů hluku
Hluk se může objevit náhle nebo v důsledku určitých podmínek. Například při řezání dřeva nebo zdroji hlasité hudby někde okolí.
Doporučujeme takové místo co nejrychleji opustit a vzdálit se, abyste minimalizovaly rizika nepříznivých dopadů na těhotenství.
Dbejte na sebe i své děťátko, vyplatí se, věřte nám:-)