Toto onemocnění patří k téměř neškodným dětským chorobám, ale spalničky v těhotenství, hlavně v prvních třech měsících můžou mít negativní dopad na plod.
Virové onemocnění
Jde o vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí. To, že máte spalničky, můžete zjistit podle výskytu malých červených skvrn na tváři a trupu, a také horeček, které dosahují až 40°C. Nakažená osoba v čase, kdy může nemoc šířit nevykazuje žádné příznaky, je tedy těžké vyhnout se kontaktu s ní.
Spalničky v těhotenství
Ačkoliv by maminky měly být chráněné, zvlášť když byly v dětství očkované dvěma vakcínami, je možné, že jim odezní protilátky a nejsou před onemocněním dostatečně chráněné. V případě, že by spalničky dostaly, je to velmi nepříjemné a je tu možnost poškození plodu.
Poškození v těhotenství
V těhotenství jsou spalničky velmi nepříjemným horečnatým onemocněním, které může způsobit potrat a smrt plodu. Plod v děloze může být v prvním trimestru poškozený i různými anomáliemi jako je hluchota, slepota, mentální postižení, rozštěp rtů nebo srdeční onemocnění.
Po ukončení prvního trimestru, tedy ve čtvrtém měsíci, už nákaza nepředstavuje pro plod nějaké velké nebezpečí, neboť orgány jsou už vyvinuté.
V případě, že víte, že jste přišla do styku s infikovanou osobou, je velmi rozumné kontaktovat lékaře, který vám navrhne dávku imunoglobulínu, ten dokáže nákaze zabránit. Očkování běžnou vakcínou se nedoporučuje, protože v těhotenství může být rizikové.
Protilátky matky
Jestliže po nějaké době protilátky přestanou fungovat a vy se chystáte otěhotnět, můžete si protilátky nechat změřit, jestli jich máte dostatek. V případě nedostatku vám lékař poradí jak dále postupovat.
Nejlepší ochranou je prodělání nemoci v dětství. Člověk tím získá doživotní imunitu.