Strie – jak jim přecházet a jak je léčit?

Strie v těhotenství

V průběhu těhotenství pokožka přirozeně ztrácí svou elasticitu. V souvislosti s přibíráním hmotnosti se tak na kůži dříve či později začnou objevovat růžové strie, které se mohou rozšířit na břicho, prsy nebo stehna. Proti těhotenským striím je třeba zakročit včas. Chcete-li předejít následné intenzivní péči o pokožku, abyste snížily jejich viditelnost, je nutné na pokožku nanášet speciální krémy a jemně s nimi dané místo masírovat.

Jak nejčastěji vznikají strie? 

  • nedostatečná péče o pokožku
  • rodinná dědičnost
  • nárůst tělesné hmotnosti či napínání pokožky
  • nesprávná výživa

Již popsané pajizévky neboli strie jsou nejčastějším kosmetickým problémem v období těhotenství. Chcete-li výrazně snížit riziko jejich vzniku, měla byste se o pokožku začít starat ještě před plánovaným početím. Skutečně účinné krémy pro prevenci vzniku strií nebo následné „zneviditelnění“ již vzniklých strií jsou dnes k dostání především v lékárnách. Krémy a masážní gely by měly obsahovat především kyselinu hyaluronovou a elastin.

Kyselina hyaluronová

Je to tělu vlastní látka, která je obsažena v lidské vazivové tkáni. Ovlivňuje produkci kolagenu a elastinu a je zodpovědná za schopnost kůže vázat vodu. Množství kyseliny hyaluronové určuje elasticitu kůže; její obsah je pro zajímavost nejvyšší ve vazivové tkáni novorozeňat. Kyselina hyaluronová pleť hydratuje a zjemňuje, stimuluje tvorbu nových buněk, a je tedy důležitá pro předcházení vzniku strií.

Důležité je zakročit dříve, než strie vzniknou. Jakmile se jednou vyskytnou, pak už nikdy úplně nezmizí. Po porodu však postupně blednou a jsou méně viditelné.

Elastin

Elastin je protein podobný kolagenu, který je hlavním komponentem elastických vláken. Je zodpovědný za elasticitu naší kůže a je rovněž součástí stěn našich artérií nebo plic. Společně s kolagenem napomáhá tomu, aby se kůže natahovala, aniž by na ní zůstaly viditelné následky náhlého úbytku nebo zvýšení tělesné hmotnosti. Elastin může být poškozen hned několika faktory – kouřením, stresem či hladinou hormonů.

Podívejte se do naší rubriky Testování, kde maminky mohly testovat mnoho různých přípravků, které strie zmírňují nebo předcházejí jejich vzniku.

Podělte se o své zkušenosti také s maminkami v naší uzavřené skupině na Facebooku.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě