Těhotenství je často doprovázeno drobnými nepříjemnými poruchami zdravotního stavu. Trápí vás závratě, zažívací problémy nebo nadměrné slinění? Tyto drobné problémy však většinou nebývají nebezpečné a po porodu přejdou. V případě pochyb však neváhejte a požádejte svého lékaře o radu. Pokud budete dbát na správnou výživu, denně cvičit a dodržovat režim klidu a spánku, žádné nepříjemnosti by vás trápit neměly.
Už tolik jsme slyšeli o pověstné těhotenské nevolnosti a o tom, jak sklesle a špatně se ženy cítí! Nedělejte si s tím však žádné starosti – všechny ženy tím netrpí! Nevolnost je vedlejším efektem zvýšení hladiny estrogenů a nemá žádný účinek na plod. Často se objevuje ráno a zmizí většinou po 3. měsíci. Může se také vyskytnout v případě, že jsou intervaly mezi jednotlivými jídly dlouhé a vy máte hlad, občas také kvůli nepříjemným zápachům. Pokud se nevolnost vyskytuje příliš často nebo pokud příliš silně zvracíte, informujte o tom svého lékaře. Důležité je také dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci!
Zažívací problémy
Těhotenské hormony ovlivňují vaše vnitřní funkce a zvětšující se děloha tlačí na žaludek. Pocit těžkosti po jídle, nadmutost a kyselé říhání jsou nepříjemnými, ale naštěstí jen přechodnými důsledky.
Nadměrné slinění
Nutí vás nadměrné slinění neustále polykat? Zde bohužel neexistuje žádná zázračná pomoc, takže musíte mít trpělivost. Problém obecně přestává v 5. měsíci.
Závratě
Pokud vstanete příliš rychle nebo je vám horko, jste jakoby omámená a všechno se vám začne míhat před očima. Tyto potíže jsou způsobeny poruchami krevního oběhu. Pokud se necítíte dobře, natáhněte se, dejte nohy nahoru a nadýchejte se čerstvého vzduchu venku nebo u okna.
Triky proti zažívacím problémům a závratím
- Odpočiňte si ještě pár minut před tím, než vstanete z postele.
- Před spaním si na noční stolek můžete připravit něco malého na ranní zakousnutí, aby se vám hned ráno zvýšila hladina cukru v krvi.
- Nezůstávejte ráno nalačno. Snídejte vydatně, a to klidně i v posteli. Vhodné jsou snídaně, které jsou bohaté na proteiny.
- Vyhraďte si na jídlo dostatek času a jezte pomalu.
- Vyhněte se těžce stravitelným tukům.
- Jezte málo, ale častěji, abyste neměla prázdný žaludek.
- Nezapomínejte pít. Vhodné jsou některé bylinkové čaje, například heřmánkový, meduňkový či fenykový.
- Pokud je to možné, odpočívejte a po každém jídle se natáhněte. Svou pozici neměňte příliš rychle.
- Nedávejte si příliš horké koupele a dávejte pozor, když vystupujete z vany!
- Pohybujte pravidelně nohama a prsty, pokud stojíte příliš dlouho.
- Vyhněte se přehřátým a špatně větraným prostorům.
- Vyzkoušejte pod dohledem svého lékaře homeopatickou léčbu.
- Nikdy si neberte lék proti nevolnosti bez lékařského předpisu.
- Vyhněte se příliš těžkým a příliš kyselým jídlům a jídlům, která způsobují nadýmání.
- Před smažením dejte přednost grilování či dušené zelenině.
- Po jídle se nenaklánějte dopředu a ani se příliš neprotahujte, abyste zabránila kyselému říhání a pálení žáhy. Pomoci vám mohou i některé sirupy, které jsou k dostání v lékárně, pokud ale neobsahují bikarbonát sodný.
- Dejte si do postele jeden polštář pod hlavu navíc, abyste mohla spát téměř vsedě.
- Bojujte proti pálení žáhy pokud možno bez medikamentů, protože mohou zvýšit tvorbu kyselin.
Střevo nastávající matky funguje pomaleji, především v případě, že již dříve měla se zácpou problémy. Tyto obtíže mohou vést až k infekci močových cest, a proto se snažte s nimi bojovat. Pokud nemáte dva nebo tři dny za sebou žádnou stolici, není to žádná tragédie! Nepokoušejte se o to za každou cenu. Rovněž si neberte žádná projímadla bez lékařského předpisu!
Další tipy a triky ze zkušeností dalších maminek můžete společně sdílet v naší Facebookové skupině – Maminky Happy Baby.
Komentáře