Mnoho žen má v těle nedostatek hořčíku, což může způsobovat nemalé problémy v jejich životě. Doplnit hořčík co nejvhodněji je často složité, protože bývá problém se vstřebatelností. Cestou jak si pomoci je hořčíkový olej, pokožka je totiž největší orgán, přes který dokážeme hořčík nejlépe přijmout.
Hořčík (magnézium)
Mnozí z nás dnes trpí nedostatkem hořčíku. Půda kvůli postřikům pesticidy a umělému hnojení neobsahuje dostatek této látky a pitná nefiltrovaná voda není běžnou součástí naší stravy. Voda z vodovodu je totiž filtrací demineralizovaná. Hořčík se sice nachází ve stravě ale její pestrost a kvalita je také často diskutabilní.
Nejvíce hořčíku najdeme v kvalitních mléčných výrobcích, ovoci a zelenině či ořechách. Jak jsem však vzpomínala v mnohem menším množství. Jeho nedostatek má negativní vliv na náš zdravotní stav. Denní příjem by měl být kolem 400 mg denně u dospělého člověka.
Nedostatek může způsobit:
- Vysoký krevní tlak, bušení srdce
- Psychická nerovnováha
- Bolest hlavy
- Bolesti svalů,
- Křeče
- Únava
- Nespavost
- Špatný stav vlasů a nehtů
- Poruchy trávení
Hořčík velmi často chybí i těhotným maminkám, které kvůli tomu často trpí křečemi či bolestmi hlavy.
hořčíkový olej
Pokud trpíte nedostatkem hořčíku, máte zálibu v cvičení nebo náročnou práci, určitě vyzkoušejte hořčíkový olej. Velmi jednoduše se aplikuje a má lepší vstřebatelnost oproti hořčíku v tabletové formě. Olej se 3x – 10x vstříknuta na pokožku, nejlepší vstřebatelnost má, pokud se stříká na lýtka nebo do podpaží. Postřik vmasírujte do pokožky a nechte vstřebat.
Těhotné ženy by neměly ve větší míře přijímat hořčík pouze v posledním trimestru. Stejně i lidé, kteří berou antidepresiva, by měli s hořčíkem nakládat opatrně. V případě, že máte velmi citlivou pokožku, k oleji doplňte větší množství vody.
Občas po stříkání můžete pociťovat jemné štípnutí či brnění, což ale vůbec nevadí. Nedoporučuje se užívat na čerstvě oholené části těla.
Vyrobte si hořčíkový olej doma
Hořčíkový olej se skládá paradoxně pouze z vody a chloridu hořečnatého (hořčíku). Žádný olej se v něm tedy vůbec nenachází a má lepkavou konzistenci.
Na výrobu hořčíku budete potřebovat:
- 1 šálek destilované / filtrované vody
- 1 šálek chloridu hořečnatého (je možné koupit ho v různých eshopech – např fichema)
- nádobka s postřikovačem – objednat si můžete různé druhy
postup
Na pánvi přivedeme vodu do bodu varu a rozpustíme v ní chlorid hořečnatý. Necháme směs vychladnout a poté nalijeme do nádobky (sklenička s postřikovačem). Olej je hotový!
Epsomská sůl – koupel
Dalším způsobem jak dostat do sebe hořčík je epsomská sůl, kterou si nasypete do koupele a v něm vydržíte alespoň 30 minut, než dojde k vstřebání hořčíku pokožkou. Pokud máte rádi lázně, k epsomskej soli nakapejte levandulový olej. Tato kombinace vám nejen dodá hořčík, ale celkově uvolní svaly a celé tělo.
O vaše zkušenosti se můžete s námi podělit v naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo na našem Instagramu.