Pocítí-li matka po kojení v některé části prsu nepříjemné napětí, bývá obvykle důvodem ztížený odtok mléka z určité části žlázy (retence – „zatvrdlé mléko“). Kůže nad postiženým místem začne být zarudlá a bolí. Pravděpodobně se tak jedná o zánět prsu.
Zánět prsu a jeho příznaky
Může se objevit horečka a další příznaky, jako je únava, bolesti hlavy a svalů. V prsu vznikl zánět, způsobený invazí bakterií, nikoliv však infekční, takže léčit ho antibiotiky není zpravidla nutné. Úlevu zpočátku přináší studený až ledový obklad, dobré zkušenosti jsou s obkladem z tvarohu. Zatuhlé místo je třeba včas uvolnit masáží s následným odstříkáním, třeba po nahřátí ve vaně s teplou vodou až k ramenům. Napomoci lze v této fázi také přikládáním teplých, vlhkých obkladů, použitím teplé sprchy a hlavně častějším nabízením prsu dítěti. Pokud se retence do několika hodin uvolní, není další léčba nutná.
V průběhu období kojení, zvláště při odstavování, se tato situace u některých matek opakuje, často na stejném místě – na spodní nebo na zevní straně prsu.
Co je možné udělat, když mám zánět prsu?
- upravit techniku kojení zvolit takovou polohu, aby brada dítěte směřovala k postiženému místu
- aplikovat teplé obklady
- provádět šetrné masáže celého prsu a postiženého místa zvláště
- užívat Brufen, Paralen v obvyklé dávce
- antibiotika nejsou od počátku stavu obvykle nutná
- zajistit klid, prostředky tišící bolest
- aplikovat studené a teplé obklady
- často kojit z postiženého prsu
- před kojením uvolnit dvorec odstříkáním
- začít kojit nejprve ze zdravého prsu
- bradu dítěte nasměrovat k postiženému místu
Může se však stát, že napětí v prsu a bolest, pocit celkové únavy, vysoká teplota, zimnice, bolesti hlavy a kloubů neustupují ani po 24– 48 hodinách. Kůže nad zatuhlým místem je výrazně zarudlá a napjatá a bolí celý prs i uzliny v podpaží. V postiženém prsu pravděpodobně vznikl zánět. Poměrně často předchází zánětu prsu – mastitidě – poranění, nehojící se nebo chronická trhlinka, která je vstupní branou pro infekci žlázové tkáně a okolí.
Protože zánět často vzniká náhle a rychle se zhoršuje, je třeba včas vyhledat lékaře, který doporučí klid na lůžku, dostatek tekutin, léky na snížení teploty a někdy i léčbu antibiotiky. V kojení je možné pokračovat, a to i v případě, že teplota je vysoká a matka užívá antibiotika.
Ta v obvyklé dávce dítěti neublíží. Naprosto nezbytné je nadále prs co nejlépe vyprazdňovat odstříkáváním. Mezi kojením přináší úlevu studený až ledový obklad, těsně před kojením či odstříkáváním naopak prohřátí pod teplou sprchou nebo přiložení teplé, vlhké žínky. Během několika dnů teplota poklesne a prs přestane bolet. V případě neustupujících obtíží rozhodne lékař o dalším postupu. V postiženém prsu může přechodně poklesnout tvorba mléka, ale bude-li matka dítě dál přikládat k prsu, je tato situace dočasná.