Jak chovat miminko – náruč nadevše

Maminka s miminkem

Poloha klubíčka se dítěti nabízí především k utišení a zklidnění. Miminko bylo dlouhou dobu schoulené v bříšku, takže se v náručí v poloze klubíčka bude cítit bezpečně.

Správná poloha při chování

Dítě držíme na předloktí jedné ruky tak, aby byla jeho hlavička uložena v naší loketní jamce a byla fixována. Dlaní téže ruky držíme dítě za pánev a celé tělíčko dítěte leží v náručí v poloze klubíčka se zakulacenými zády.

Důležité je dbát na to, aby byly všechny končetiny před tělem a hlavička v ose s tělíčkem. Při nošení miminka pravidelně střídáme ruce, abychom mu nezpůsobili asymetrii.

Miminkům do 3 měsíců nabízíme v poloze klubíčka co největší obejmutí a zajištění celého tělíčka. Pokud je miminko neklidné, pláče a potřebuje zklidnit, obejměte v náručí jeho ručičky svou volnou rukou a přitiskněte mu je na hrudník. Celé miminko tak doslova schoulíte ve své náruči do klubíčka. Je to napodobení jemu tak dobře známé prenatální polohy. Takto se miminko cítí v bezpečí a může se úplně uvolnit.

Nevhodné polohy klubíčka

Nejčastější chybou při držení dítěte v klubíčku je nezajištění všech čtyř končetin před tělem dítěte, tedy vychýlení jedné nožičky nebo ručičky do strany. Díky zátěži padající paže nebo nohy dojde k asymetrii tělíčka. Pánev půjde jedním směrem, trup dítěte druhým směrem. Pokud dítě chováme v náruči převážně v klubíčku na jedné straně, navíc tímto způsobem, kdy jedna z končetin padá miminku dolů, může dojít k asymetrickému vývoji. Pro miminko je v prvních měsících života nejdůležitější být v ose, tedy vyvíjet se symetricky.

Další častá chyba se stává v takzvaném bočním klubíčku. Pokud maminky drží již tříměsíční miminko v této poloze jednou rukou, díky váze miminka se boční klubíčko dostane do nevhodné polohy. Maminka nechtěně miminko přitiskne ke svému tělu tak, že tvar klubíčka se ztrácí a dítě se dostává do polohy, kdy je jeho pánev ve velké rotaci jedním směrem a trup druhým směrem. Velmi často je ještě hlavička dítěte skoro ve svislé poloze, takže tíha hlavičky tlačí na páteř, která je celá v rotaci.

Nic na světě nenahradí náruč maminky. Pokud dítě pláče, potřebuje cítit blízkost maminky, ať je v jakémkoli věku a jakékoliv poloze.

Přední klubíčko je správná poloha, pokud maminka udrží miminko opravdu v poloze klubíčka. Velmi často se bohužel stává, že – opět díky váze miminka – si maminka dítě opře o svůj trup a pánev dítěte doslova skřípne tím, jak jej přitiskne k sobě. Miminko se tak z polohy klubíčka vysune do svislé polohy, kde je hlavička na vrcholu. Pokud dítě není v přiměřeném věku (což je až kolem osmého měsíce), pak ještě nejsou jeho záda na svislou polohu a tlak hlavičky připravená.

Nejdůležitější je v každé poloze často střídat ruce, tedy nabízet miminku pravou i levou stranu náruče. Každý má jednu ruku dominantní a to může svádět k držení miminka častěji na jedné straně. To je však velmi nevhodné, protože trup dítěte v tu chvíli kopíruje trup dospělého a bude se stáčet do písmene C stále na jednu stranu, později může docházet i k jednostrannému vytáčení hlavičky.

 

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě