Kojenecká kolika

Máte malé dítě, které celé hodiny pláče a odolává vašemu úsilí ho uklidnit?

Přivezete si svůj malý uzlíček domů, které celé dny jen spí, jí, občas pláče, jev přirozený. Skutečností je, že všechny děti pláčou, to je nejlepší a jediný způsob, jak sdělit své potřeby v tomto krásném věku. A jako rodiče jsme biologicky nastaveni tak, abychom jejich potřeby plnili.

Ale u dětí s kolikou začíná pláč najednou bez zjevného důvodu… celé hodiny nosíte své miminko v náručí, chováte ho, utěšujete… jste zoufalá, bez ohledu na to, co zkusíte, nemůžete své dítě utěšit… Vítejte ve světě dětské koliky.

Kolika není nemoc nebo diagnóza, je běžné, že se vyskytuje u 1 z 5 dětí. Tyto záchvaty pláče a bolesti mohou trvat hodiny.

Lékaři obvykle diagnostikují dětskou koliku na základě tří pravidel, vaše dítě pláče:

nejméně tři hodiny v kuse,

v takový pláč propuká nejméně tři dny v týdnu,

a přetrvává alespoň tři týdny 

Až u 26 % miminek je v prvních týdnech života diagnostikována kojenecká kolika

Kojenecká kolika je charakterizována hlavně neutišitelným pláčem miminka, který u rodičů mnohdy dokáže vyvolat silné pocity frustrace a bezmoci.

Vždy mějte na paměti, že pokud vaše miminko trpí kolikami, není to vaše vina.

Pokud miminko pláče, i když je nakrmené, odříhnuté a přebalené, zkuste je utišit houpáním a nošením nebo ho povozte v kočárku na čerstvém vzduchu. Velmi účinné je pevné zabalení do zavinovačky. Ani odborníci neznají přesné důvody, proč miminka koliky trápí.

Nejčastěji uváděnými příčinami jsou: nadměrná produkce střevních plynů, křeče v bříšku, alergie na bílkoviny kravského mléka, změny ve složení střevní mikrobioty.

Dobrou zprávou je, že dětská kolika netrvá věčně. Většina záchvatů začíná, když je dítěti 2-3 týdny a dosahuje vrcholu kolem 6 týdne, poté se obvykle začínají snižovat.

Tedy o 3 měsíce  se zdá, že většina kolických dětí je zázračně vyléčena. Kolika se může náhle zastavit – nebo skončit postupně, s některými dobrými a špatnými dny, dokud zcela neustoupí.

Jaký je rozdíl mezi kolikou a normálním pláčem?

Neexistuje jasná definice, jak (a pokud) se liší od ostatních typů pláče. Doktoři se však obvykle shodují na tom, že rozdíl mezi kolickým a obyčejným pláčem spočívá v tom, že dítě se zdá být nesnesitelné, pláč se mění v křik a utrpení trvá nejméně tři hodiny a někdy i mnohem déle.

Existuje vůbec účinný prostředek jak svému děťátku ulevit?

Zvažte probiotika. Probiotické kapky BioGaia mohou omezit pláč bolavého děťátka, zmírňují břišní potíže (probiotické bakterie přirozeně rostou v zažívacím traktu a pomáhají podporovat zdraví střev). Happy Baby produkty BioGaia testovalo a není nic lepšího. 

Přejeme vám, ať toto období rychle přejde, a vaše vyčerpání a pocity a frustrace zmizí, pamatujte nejsou vůbec oprávněné.

Zdroj: Ewopharma, spol. s r.o.

Sdílejte

Poradny

 • Pupečníková a tříselná kýla (hernie)

  Jak se postupuje v případě kýly u miminka?

  maminky Happy Baby

  Pupečníková kýla se obvykle sama ztrácí, když zesílí svalstvo břišní stěny. Pokud je pupečníková kýla (hrbolek na pupíku) zvlášť velká, operuje se. O zákroku rozhoduje chirurg. Není to nic nebezpečného. Tříselné kýly (hernie inguinale) se vyskytují častěji u chlapců než u dívek. Operují se proto, aby nedošlo k zaškrcení hernie – tedy k situaci, kdy se v ní zachytí kousek střeva.

 • Impetigo

  Co je to Impetigo a jak se v případě nakažení zachovat?

  maminky Happy Baby

  Impetigo neboli kožní strupy  je infekce kůže a vždy ji musí ošetřit lékař. Vzniká okolo úst a nosu. Tekutina v malých vřídcích rychle hnisá a vytváří se žluté strupy. Tato infekce je velice nakažlivá, takže zvyšte opatrnost a hygienu.

 • Ekzém u miminek

  Jak a proč vzniká ekzém u miminek?

  maminky Happy Baby

  Jde o alergické onemocnění, které často mívá původ v rodině (bývá dědičné). Může začít okolo třech měsíců červenými skvrnami a velmi malými vyrážkami – vezikulami (puchýřky) – na líčkách, na čele a na bradě. Miminko trápí svrbění. Někdy jsou ekzémové skvrny příznakem jiného typu lehčí či těžší alergie.

Zobrazit všechny otázky z poradny (8)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě