Kojenecká kolika

Dětská kolika plačící dítě

Kojenecká kolika… jak ji zvládnout a pomoci tak vašemu miminku?

Vaše malé dítě hodiny pláče?

Přivezete si svůj malý uzlíček domů, který celé dny jen spí, jí, občas pláče, jev přirozený. Skutečností je, že všechny děti pláčou, to je nejlepší a jediný způsob, jak sdělit své potřeby v tomto krásném věku. A jako rodiče jsme biologicky nastaveni tak, abychom jejich potřeby plnili.

Ale u miminek s kojeneckou kolikou začíná pláč najednou bez zjevného důvodu… celé hodiny nosíte své miminko v náručí, chováte ho, utěšujete… jste zoufalá, bez ohledu na to, co zkusíte, nemůžete své dítě utěšit… Vítejte ve světě kojenecké koliky.

Kojenecká kolika není nemoc nebo diagnóza, je běžné, že se vyskytuje u 1 z 5 dětí. Tyto záchvaty pláče a bolesti mohou trvat hodiny.

Lékaři obvykle diagnostikují kojeneckou koliku na základě tří pravidel, vaše dítě pláče:

nejméně tři hodiny v kuse,

v takový pláč propuká nejméně tři dny v týdnu,

a přetrvává alespoň tři týdny 

Kojenecká kolika

U 26 % miminek je v prvních týdnech života diagnostikována kojenecká kolika

Kojenecká kolika je charakterizována hlavně neutišitelným pláčem miminka, který u rodičů mnohdy dokáže vyvolat silné pocity frustrace a bezmoci.

Vždy mějte na paměti, že pokud vaše miminko trpí kolikami, není to vaše vina.

Pokud miminko pláče, i když je nakrmené, odříhnuté a přebalené, zkuste je utišit houpáním a nošením nebo ho povozte v kočárku na čerstvém vzduchu. Velmi účinné je pevné zabalení do zavinovačky. Ani odborníci neznají přesné důvody, proč miminka koliky trápí.

Nejčastěji uváděnými příčinami jsou: nadměrná produkce střevních plynů, křeče v bříšku, alergie na bílkoviny kravského mléka, změny ve složení střevní mikrobioty.

Dobrou zprávou je, že dětská kolika netrvá věčně. Většina záchvatů začíná, když je dítěti 2-3 týdny a dosahuje vrcholu kolem 6 týdne, poté se obvykle začínají snižovat.

Tedy o 3 měsíce  se zdá, že většina kolických dětí je zázračně vyléčena. Kolika se může náhle zastavit – nebo skončit postupně, s některými dobrými a špatnými dny, dokud zcela neustoupí.

Rozdíl mezi kolikou a normálním pláčem

Neexistuje jasná definice, jak (a pokud) se liší od ostatních typů pláče. Doktoři se však obvykle shodují na tom, že rozdíl mezi kolickým a obyčejným pláčem spočívá v tom, že dítě se zdá být nesnesitelné, pláč se mění v křik a utrpení trvá nejméně tři hodiny a někdy i mnohem déle.

Jak svému děťátku ulevit

Zvažte probiotika. Probiotické kapky BioGaia mohou omezit pláč bolavého děťátka, zmírňují břišní potíže (probiotické bakterie přirozeně rostou v zažívacím traktu a pomáhají podporovat zdraví střev). Happy Baby produkty BioGaia testovalo a není nic lepšího. 

Přejeme vám, ať toto období rychle přejde, a vaše vyčerpání a pocity a frustrace zmizí, pamatujte nejsou vůbec oprávněné.

Kojenecká kolika

Zdroj: Ewopharma, spol. s r.o.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Pupečníková a tříselná kýla (hernie)

  Jak se postupuje v případě kýly u miminka?

  maminky Happy Baby

  Pupečníková kýla se obvykle sama ztrácí, když zesílí svalstvo břišní stěny. Pokud je pupečníková kýla (hrbolek na pupíku) zvlášť velká, operuje se. O zákroku rozhoduje chirurg. Není to nic nebezpečného. Tříselné kýly (hernie inguinale) se vyskytují častěji u chlapců než u dívek. Operují se proto, aby nedošlo k zaškrcení hernie – tedy k situaci, kdy se v ní zachytí kousek střeva.

 • Impetigo

  Co je to Impetigo a jak se v případě nakažení zachovat?

  maminky Happy Baby

  Impetigo neboli kožní strupy  je infekce kůže a vždy ji musí ošetřit lékař. Vzniká okolo úst a nosu. Tekutina v malých vřídcích rychle hnisá a vytváří se žluté strupy. Tato infekce je velice nakažlivá, takže zvyšte opatrnost a hygienu.

 • Ekzém u miminek

  Jak a proč vzniká ekzém u miminek?

  maminky Happy Baby

  Jde o alergické onemocnění, které často mívá původ v rodině (bývá dědičné). Může začít okolo třech měsíců červenými skvrnami a velmi malými vyrážkami – vezikulami (puchýřky) – na líčkách, na čele a na bradě. Miminko trápí svrbění. Někdy jsou ekzémové skvrny příznakem jiného typu lehčí či těžší alergie.

Zobrazit všechny otázky z poradny (8)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě