Jak se připravit na kojení

Při kojení je důležitá pohodlná poloha matky i dítěte. Jakékoliv nepohodlí, stres nebo bolest způsobuje horší spuštění mléka. Nepohodlí na straně dítěte se projeví jeho nespokojeností, pláčem, neúčinným sáním a únavou.

Pohodlí je důležité

Maminka se může obložit polštáři, ideální je kojící polštář – cokoliv, co pomůže eliminovat strnulou pozici při držení čím více těžšího dítěte.

Také stupínek pod nohama a tím nazdvihnuté nohy pomohou rozložit váhu dítěte a zabezpečit jeho lepší stabilitu. Dítě musí mít jistotu, že nikam nespadne, že je pevně držené.

Uvědomte si, že ze začátku budete při kojení trávit mnoho hodin denně a třeba i 45 minut bez přestávky, takže pohodlí je skutečně zapotřebí. Bolavá záda nebo natažené ruce k vaší pohodě rozhodně nepřispějí a vaše problémy s nimi by se velmi rychle zhoršovaly.

Pro pohodlí matky i dítěte patří vhodné oblečení dítě by nemělo být oblečené ani málo ani moc, jednoduše by mělo mít přiměřený teplotní komfort. Pokud je dítěti příliš teplo, tak jeho sací aktivita klesá a dítě usíná. Matka může klidně být „nahoře bez“, někdy je na držení vyhrnutého trička ještě třetí ruka – samozřejmě v domácím prostředí.

Je možné kojit i v kontaktu kůže na kůži, kdy matka je do půl těla nahá a dítě jen v plínce – dítě to uklidňuje a jeho přirozené reflexy tak lépe fungují.

Vhodné je omezit hlučné prostředí (puštěná televize, rádio, křičící sourozenci), pozor také na průvan. Je těžké skloubit kojení a péči o starší sourozence, kteří potřebují všechno právě v okamžiku, kdy začnete kojit. Můžete staršímu dítěti při kojení něco číst, dítě si může před vámi na stole malovat nebo si vedle vás na zemi hrát.

Všechno potřebné mějte v dosahu – nádobky na mléko, odsávačku, plínky, utěrku, prsní vložky, kapky pro dítě, lžičku, knížku, pití (pití je velmi důležité, ideální je teplý nápoj, které pomáhá spouštět mléko), jídlo, mobilní telefon – prostě cokoliv, co byste mohla v průběhu kojení potřebovat a nemusela jste pro něco odbíhat.

Dítě u prsu

Dítě máme vždy dobře zajištěné, pevně ho držíme, abychom s ním mohli lehko manipulovat. Dítě vždy přikládáme k prsu, nikdy necestujte s prsem za dítětem – to je na úkor vašeho pohodlí. Nad dítětem se nehrbte, abyste mu nějak prs do pusy nenacpala a za chvíli by vás nebolela záda, pokud byste se pak narovnala, vytáhla byste částečně bradavku z pusinky dítěte. Proto je důležité – maminka se pohodlně usadí, pevně dítě chytí a v ten správný okamžik ho k prsu přistrčí.

Při kojení je dítě co nejblíže u matky, stále by mělo být k matce nakloněné svým bříškem – to platí prakticky pro všechny polohy. Ne vždy je to bříško na matčině břichu, při některých polohách je dítě přitisknuté bříškem k boku matky. Miminko by ale mělo být v rovině – ucho, ramínka a zádíčka dítěte by měla být v jedné ose, dítě nikdy nemá vytočenou k prsu jen hlavičku. Ne při všech polohách je ovšem možné tuto osu úplně dodržet, například při svislé poloze.

Mezi matkou a dítětem by neměla být žádná překážka – uzly na zavinovačce, ručička dítěte, polštář, deka.

Matka k sobě dítě přitahuje za ramena a záda, někdy je potřeba zajistit dobře i hlavičku, ae vyvarujte se tlačení hlavičky silou směrem k prsu (dítě se bude bránit protitlakem a bude se od prsu vlastně odtahovat) a zbytečným dotykem na tváři a na hlavičce (může docházet k omylu hledacího a sacího reflexu).

Kojení by nemělo bolet

Existují ale výjimky. I přesto, první co by se mělo v případě bolestivého kojení zkontrolovat, je správná technika kojení. Ovšem stávají se případy, kdy i při dobře zvládnuté technice bradavky popraskají a vytvoří se takzvané ragády. Jsou to nesmírně bolestivá místa popraskané kůže bradavek. Více informací najdete na webových stránkách

https://www.kojenibezbolesti.cz/

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě