Co je novorozenecká žloutenka?

Novorozenec se žloutenkou

Novorozenecká žloutenka je žloutnutí kůže a očí dítěte. Je velmi častá a může nastat, když mají děti vysokou hladinu bilirubinu, žlutého pigmentu vznikajícího při normálním rozkladu červených krvinek.

U novorozenců jde o běžný a obvykle neškodný stav. U starších dětí a dospělých se v játrech zpracovává bilirubin, který poté prochází střevním traktem. Stále se vyvíjející játra novorozence nemusí být dostatečně zralá, aby odstranila bilirubin.

Dobrou zprávou však je, že ve většině případů novorozenecká žloutenka odchází sama o sobě, jak se vyvíjí játra dítěte a jak se dítě začíná krmit, což pomáhá bilirubinu procházet tělem.

Zbarvení miminek novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka zmizí během 2 až 3 týdnů. Pokud přetrvává déle než 3 týdny, může být příznakem jiného stavu.

Vysoké hladiny bilirubinu mohou navíc dítě vystavit riziku hluchoty, dětské mozkové obrny nebo jiných forem poškození mozku.

Doporučuje se, aby všichni novorozenci byli vyšetřeni na novorozeneckou žloutenku před propuštěním z nemocnice a znovu poté za 3–5 dní.

Co způsobuje novorozeneckou žloutenku?

Největšímu riziku rozvoje novorozenecké žloutenky jsou vystaveny:

 • děti  narozené předčasně před 37. týdnem těhotenství,
 • děti, které nedostávají dostatek mateřského mléka, protože mateřské mléko ještě není,
 • děti, jejichž krevní skupina není kompatibilní s krevním typem jejich matky.

U dítěte, jehož krevní skupina není kompatibilní s typem matky, se mohou hromadit protilátky, ničit červené krvinky a způsobit náhlé zvýšení hladiny bilirubinu.

Jiné příčiny novorozenecké žloutenky zahrnují:

 • modřiny při narození nebo jiné vnitřní krvácení
 • problémy s játry
 • infekci
 • nedostatek enzymů
 • abnormalitu červených krvinek dítěte

Jaké jsou příznaky novorozenecké žloutenky?

Prvním příznakem novorozenecké žloutenky je žloutnutí dětské kůže a očí. To může začít do 2 až 4 dnů po narození a může začít na tváři, než se rozšíří dolů po těle.

Hladiny bilirubinu obvykle vrcholí mezi 3 až 7 dny po narození.

Pokud prst lehce přitlačený na kůži dítěte způsobí, že se oblast kůže zbarví, je to pravděpodobně známka žloutenky.

Mezi další příznaky novorozenecké žloutenky patří:

 • zažloutnutí dlaně nebo chodidel nohou
 • tmavá, žlutá moč (moč novorozence by měla být bezbarvá)
 • bledě zbarvená stolice

žlutá ruka novorozence

Kdy zavolat lékaře

Většina případů novorozenecké žloutenky je normální, ale někdy může znamenat těžší zdravotní stav. Těžká žloutenka také zvyšuje riziko průniku bilirubinu do mozku, což může způsobit trvalé poškození mozku.

Pokud si všimnete některého nebo kombinace následujících příznaků, kontaktujte svého lékaře:

 • novorozenecká žloutenka se šíří nebo se stává intenzivnější,
 • teplotu stoupá nad 38 °C,
 • žluté zbarvení se prohlubuje,
 • vaše dítě špatně jí, vypadá letargicky a často pláče.

Jak je diagnostikována novorozená žloutenka?

Nemocnice propouští většinu matek a novorozenců do 72 hodin po porodu. Je velmi důležité, aby rodiče přivezli své děti na prohlídku k pediatrovi několik dní po narození, protože hladiny bilirubinu dosahují vrcholu mezi 3. až 7. dnem po narození.

Zřetelné žluté zbarvení potvrzuje, že dítě má žloutenku, ale pro stanovení závažnosti žloutenky mohou být nutné další testy.

U kojenců, u kterých se během prvních 24 hodin života objeví žloutenka, by měla být hladina bilirubinu měřena okamžitě, a to buď kožním testem, nebo krevním testem.

Je možnost provést další testy, aby se zjistilo, čím je žloutenka způsobena a v jakém je rozsahu. To může zahrnovat testování dítěte přes krevní obraz nebo přes kůži.

Kromě toho může být proveden Coombsův test pro kontrolu zvýšeného rozkladu červených krvinek.

Jak se léčí novorozenecká žloutenka?

Mírná novorozencká žloutenka se obvykle vyřeší sama, jakmile játra dítěte zrají. Časté krmení (8 až 12krát denně) pomůže bilirubinu projít tělem.

Těžší novorozenecká žloutenka může vyžadovat jiné ošetření. Fototerapie je běžná a vysoce účinná metoda léčby, která pomocí světla rozkládá bilirubin v těle dítěte.

Při fototerapii bude vaše dítě umístěno na speciální lůžko pod modrým spektrem světla, přičemž bude mít na sobě pouze plenu a speciální ochranné brýle. Pod vaše dítě může být také umístěna přikrývka z optických vláken.

Novorozenec v inkubátoru pod UV lampou

Ve velmi závažných případech může být nezbytná výměnná transfuze, kdy dítě obdrží malé množství krve.

Nahrazuje se tak poškozená krev dítěte zdravými červenými krvinkami. To také zvyšuje počet červených krvinek dítěte a snižuje hladiny bilirubinu.

Lze zabránit novorozenecké žloutence?

Po narození dítěte se zjišťuje jeho krevní skupina, aby se vyloučila možnost nekompatibility krevního typu, která může vést k novorozenecké žloutence. Pokud má vaše dítě žloutenku, existují způsoby, jak zabránit tomu, aby se zhoršila.

 • Ujistěte se, že vaše dítě má dostatek výživy z mateřského mléka. Časté kojení po několik prvních dní zajišťuje, že vaše dítě není dehydratováno, což pomáhá bilirubinu rychleji procházet tělem.
 • Pokud nekojíte, dejte dítěti umělou výživu každé 2 až 3 hodiny během prvního týdne. Předčasně narozené nebo menší děti mohou mít menší množství výživy, stejně jako děti, které dostávají mateřské mléko.
 • Prvních pět dní života pečlivě sledujte příznaky žloutenky, jako je žloutnutí kůže a očí.
 • Začátek formuláře

Jak častá je novorozenecká žloutenka?

Novorozenecká žloutenka je jedním z nejčastějších stavů, které mohou ovlivnit novorozence.

Odhaduje se, že u 6 z 10 dětí se objeví novorozenecká žloutenka, včetně 8 z 10 dětí narozených předčasně před 37. týdnem těhotenství.

Ale pouze asi 1 z 20 dětí má hladinu bilirubinu v krvi tak vysokou, aby bylo zapotřebí léčby.

Kojení z důvodů, které jsou nejasné, zvyšuje riziko vzniku žloutenky, často přetrvávající měsíc nebo déle.

Ve většině případů však výhody kojení daleko převažují nad riziky spojenými se žloutenkou.

Komplikace 

Pokud se dítě s velmi vysokou hladinou bilirubinu neléčí, může dojít k trvalému poškození mozku způsobenému ukládáním bilirubinu v jádrech mozkových kmenů. Toto je známé jako kernicterus.

Kernicterus u novorozence

Kernicterus je velmi vzácný a postihuje méně než 1 z každých 100 000 narozených dětí.

 

Pro více článků, klikejte zde.

Pokud u nás ještě nemáte registraci, neváhejte a zapojte se do komunity více než 100 000 maminek z celé ČR a získejte všechny výhody na jednom místě. My, maminky Happy Baby se na vás těšíme nejen online, ale třeba i na viděnou na některém z našich pravidelných setkání!

Registrací zde u nás na webu získáte také unikátní slevy od námi ověřených partnerů, nabízejících to nejlepší pro vaše miminko. Maminky z našeho klubu pravidelně testují výrobky, které dle vlastních zkušeností následně doporučují! Členství v našem klubu je bezplatné a nezavazuje vás k žádnému nákupu ani jinému odběru.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Menstruace po porodu

  Kdy po porodu můžu čekat první menstruaci?

  maminky Happy Baby

  První menstruace nastoupí pravděpodobně 6 až 8 týdnů po narození dítěte. Dávejte však pozor: před „návratem cyklu“ (tedy před první menstruací), má žena ovulaci! Bez použití antikoncepce by se rodina mohla znovu rozrůst o dalšího člena. Nevystavujte se tomuto riziku, pokud to není vaším výslovným přáním.

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě