Syndrom náhlého úmrtí kojence

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Syndrom náhlého úmrtí kojence, ve zkratce SIDS  je definován jako náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt kojence …

SIDS obávané téma

I když jde o nepříjemné a obávané téma, vyplatí se o něm přemýšlet a mluvit, než se rozhodnete se svým děťátkem sdílet postel. Syndrom náhlého úmrtí kojence ve zkratce nazýváme SIDS (Sudden Infant Death Syndrom) a postihuje v naší republice v průměru jedno dítě na 2000 až 1000 živě narozených novorozenců. Při roční porodnosti kolem 100 000 dětí tak v průměru umírá na SIDS několik desítek kojenců. Ve Spojených státech zemře každý rok na SIDS přibližně 3600 dětí.

Syndrom náhlého úmrtí kojence

K těmto nečekaným událostem samozřejmě nedochází vždy ve chvílích, kdy miminko sdílí lože se svojí maminkou, ale zaměříme se právě na to.

Informace, které v současné době máme o bezpečném spánku novorozence, nejsou stále zcela průkazné. Výzkumy nicméně nepotvrzují,, že sdílení postele s matkou zvyšuje riziko SIDS. Může to být naopak prospěšné, protože kojící matky chrání děti před možnými fyziologickými faktory, včetně zakrytí dýchacích cest a přehřátí, a to díky charakteristické poloze ve spánku, kdy se stočí kolem kojenců a vytvoří omezený prostor svým tělem, tedy takzvanou C-pozici.

Kojenci, spící vedle matky, navíc tráví méně času ve stádiích tři až čtyři hlubokého spánku a více času ve stádiích jeden až dva lehčího spánku, což usnadňuje rychlé probuzení dítěte a ukončení apnoe neboli opakovanému nekontrolovanému zadržení dechu.

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Autoři citované studie uvádějí, že současné důkazy nepodporují závěr, že sdílení postele kojícími matkami a kojenci způsobuje syndrom náhlého úmrtí kojenců při absenci známých a ostatních rizik.

Odborníci doporučují

 1. Kojení je doporučeno!
 2. Kojenci by měli spát na zádech a na svém vlastním pevném spánkovém povrchu v pokoji rodičů po dobu prvních šesti až 12 měsíců života.
 3. V kolébkách dětí by se nemělo vyskytovat nic včetně přikrývek a jiného volného ložního prádla, polštářů, hraček a zábran.
 4. Dudlík není překážka.
 5. Během těhotenství a v okolí již narozeného dítěte se se vyhýbat cigaretovému kouři.
 6. Během těhotenství se vyhýbat užívání alkoholu a drog.
 7. Zabránit přehřátí a zakrytí hlavy dítěte.
 8. Nepoužívat přístroje a zařízení, které nejsou v souladu s doporučeními pro spánek.
 9. Posilovat břišní svaly dítěte.

Kojenci by neměli spát v posteli s jinými dětmi! Stejně tak by nikdy neměli spát na gauči nebo pohovkách, protože mohou sklouznout do štěrbin, zaklínit se a následně se také dusit.

Jsou-li v posteli dva rodiče,

oba by měli souhlasit, cítit se pohodlně a zároveň mít stejný díl zodpovědnosti za dítě. Sdílet postel s kojencem by ale neměl žádný dospělý, pokud užívá sedativa, léky nebo drogy, nebo je pod vlivem alkoholu a jiných podobných látek, nebo jinak negativně ovlivněn při schopnosti snadno se probudit, Pokud má kterýkoli z dospělých velmi dlouhé vlasy, měly by být svázány, aby se zabránilo jejich omotání kolem krku dítěte. Extrémně obézní lidé nebo jiné osoby, které mohou mít potíže s ovládáním svého těla, odhadem vzdálenosti k dítěti a jeho polohy, stejně jako vnímáním povrchu pro spaní dítěte, by rovněž neměly sdílet postel s kojencem.

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Promluvte si s pediatrem. Naše životy jsou neuvěřitelně komplexní a existují tisíce faktorů, které přispívají k rozhodování o rodičovství a jeho správnému a co nejméně komplikovanému průběhu. Absolutně doporučujeme dodržovat zásady bezpečného spánku, a protože i odborníci se v mnoha názorech rozcházejí, naplánujte rozhovory a proberte vše, co potřebujete.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Menstruace po porodu

  Kdy po porodu můžu čekat první menstruaci?

  maminky Happy Baby

  První menstruace nastoupí pravděpodobně 6 až 8 týdnů po narození dítěte. Dávejte však pozor: před „návratem cyklu“ (tedy před první menstruací), má žena ovulaci! Bez použití antikoncepce by se rodina mohla znovu rozrůst o dalšího člena. Nevystavujte se tomuto riziku, pokud to není vaším výslovným přáním.

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě