Téměř každá maminka se setká s poraněním po porodu. Při porodu má většina z nich poranění hráze způsobené ať už nástřihem nebo přirozeným natržením.
Porod a poranění hráze
Porod dá maminčině organismu vždycky zabrat. Je to proces, který má vliv ať už na její psychiku nebo poznamená její tělo. Nejčastějším problémem bývá poranění hráze. Platí však, že při přirozeném porodu je výskyt tohoto poranění o mnoho nižší než při porodu řízeném, kde dochází k nástřihu – epiziotomii.
Porodní poranění při přirozeném porodu má často i méně problémů při hojení, jestliže je poranění většinou menší v porovnání s nástřihem. Epiziotomie je větším poraněním, hrozí zde víc problémů po jeho zhojení, a proto je velmi důležité se o toto poranění pravidelně a poctivě starat.
Ženy, které byly nastřihnuté během porodu mohou mít různé problémy, jako je dlouhodobá inkontinence, problémy se stolicí, dlouhodobé bolesti během sexuálního styku nebo oslabení pánevního dna. Je lepší, když se žena, pokud je to možné, vyhne nástřihu a snaží se spolu s lékařem vést porod přirozeně. Jakmile se nástřihu chcete vyhnout, je vhodné vytvořit si porodní plán.
Jak pečovat o poranění hráze
Jestliže patříte mezi ženy, kterým lékaři udělali nástřih hráze nebo mezi ty, které se natrhly přirozeně během porodu, určitě dbejte na to, abyste měla ránu vždy čistou. Měňte často vložky. Na sezení používejte nafukovací kruh pro děti, aby na zranění nebyl vyvíjen velký tlak. Sedět můžete i na měkkém polštáři.
Co se sexuálního styku týče, tomu se určitě vyhněte, dokud nebude vaše jizva v pořádku, budete pociťovat velkou bolest, ale hlavně se mu oddejte až tehdy, když budete připravená psychicky.
Sprchování a hygiena
Velmi důležitá je pravidelná hygiena, vždy po každé toaletě si poranění jemně osprchujte. Stačí čistá voda, určitě nepoužívejte parfemovaná mýdla či sprchové gely. Naopak, přírodní mýdla s výtažky z bylin na hojení poranění jsou vítané.
Obklady a bylinky
Ránu můžete ošetřovat pomocí obkladů. Velmi vhodná je dubová kůra a obklady z ní. Také se na ošetření poranění hodí levandule, aloe vera nebo arnika. Arniku můžete použít i ve formě homeopatik pro rychlejší hojení. Aloe vera dnes koupíte ve formě spreje, který si také můžete aplikovat na ránu. Obklady můžete používat i studené, protože mají velmi dobrý zklidňující účinek.
Větrání a čistý vzduch
Doporučení co nejvíce ránu větrat určitě dodržte. Rána musí dýchat a nesmí se potit, aby se tam náhodou nedostala infekce a nedošlo ke komplikacím. Používejte kalhotky z kvalitní bavlny a občas to prostě zkuste i bez nich a jen si lehněte na postel s podložkou.
Masáž na závěr
Když už je rána zacelená, je čas začít s masírováním hráze. Pomocí masáže, při které můžete použít kokosový olej nebo ricínový olej, dosáhnete toho, že rána bude vláčnější, nebude tak pevná a její bolestivost se sníží. Masírovat byste měla několik minut denně.