Imunitní systém a vliv vitaminu D

Happy Baby vitamin D

Než se ponoříme do toho, jak podporovat imunitní systém, udělejme si krátkou rekapitulaci toho, jak náš imunitní systém vůbec funguje a jaký vliv má vitamin D

Imunitní systém neustále tvrdě pracuje na ochraně i uzdravení našeho těla. Ale na to nemyslíme denně. Teprve když nastane období nachlazení a chřipky, děkujeme našemu imunitnímu systému, neuvěřitelně složité sítě složené z buněk, cév, lymfoidních tkáních, uzlin, kostní dřeně a orgánů.

V takovém mnohostranném systému může být výživa pouze součástí celé rovnice zdraví a imunity. Stravování pro imunitní systém by se mělo rovnat stravování pro naši dlouhověkost, nejen krátkodobé řešení během paniky globální pandemie. Náš imunitní systém stárne a s přibývajícím věkem oslabuje – a to začíná překvapivě brzy v našich 20 letech. 

Imunita Happy Baby

Imunitní systém

Části imunitního systému

Kostní dřeň

je místo, kde se každý den produkují miliony nových krevních buněk. Kostní dřeň slouží také jako místo, kde jsou buňky skladovány a zrají před vstupem do oběhového systému.

Náš imunitní systém by nebyl úplný bez střevní lymfoidní tkáně  a Peyerových skvrn v tenkém střevě, svazků lymfatických buněk, které se účastní imunitních mechanismů těla. Téměř 80 % našeho imunitního systému je ve skutečnosti založeno v zažívacím traktu.

Brzlík

je malá žláza umístěná za hrudní kostí. Náš brzlík pomáhá regulovat imunitní systém a je zásobníkem imunitních buněk, jako jsou lymfocyty a monocyty odpovědné za eradikaci virů.

Happy baby Imunita brzlík

Brzlík

Slezina

je oválná hmota lymfatické tkáně, která funguje jako velký krevní filtr. Recykluje železo, zachycuje a ničí patogeny a iniciuje zrání a uvolňování imunitního systému, když to tělo vyžaduje, např. v boji proti infekcím.

Happy baby Imunita slezina

Naše lymfatické uzliny

fungují jako filtrační systém pro čirou tekutinu zvanou lymfa, která obsahuje odpadní a imunitní buňky. Lymfatické cévy fungují jako superdálnice nesoucí lymfy mezi 600 lymfatickými uzlinami v našem těle, které se nacházejí v našich končetinách, podpaží, břiše a slabinách.

Lymfatické uzliny také obsahují lymfatickou tkáň a jsou umístěny na sliznicích v našem dýchacím systému, gastrointestinálním trakt a mandlích.

Happy baby Imunita lymfa

Slezina

Imunitní systém má mnoho obranných linií

Náš imunitní systém je vybaven víceúrovňovým přístupem k odezvě.

Vrozený imunitní systém a vliv vitaminu D

zahrnuje první obrannou linii , která rozhoduje o tom, co může projít vaším tělem a co ne, tedy vstupuje do hry okamžitě nebo během několika hodin po detekci antigenu. Antigeny jsou bílkoviny na povrchu cizorodých částic (patogenů) jako např. bakterií a virů.

Přirozené zabijácké buňky a makrofágy spolu s dalšími imunitními buňkami rozpoznávají, pohlcují a ničí patogeny. Hlavním účelem těchto buněk je zabránit šíření a pohybu škodlivých látek v těle. 

Buňky vrozeného imunitního systému aktivují určité geny, aby byly účinnější při zabíjení patogenů. Vitamin D se váže na tyto buňky, zvyšuje transformaci a pomáhá vrozenému imunitnímu systému ničit viry.

Adaptivní imunitní systém a vliv vitaminu D

Pokud se patogenu podaří vyhnout se vrozenému imunitnímu systému, nastartuje adaptivní imunita, další obranná řada.

Druhou obrannou linií je adaptivní imunitní systém: při plnění svých úkolů se spoléhá na B buňky a T buňky. Tyto buňky produkují miliardy protilátek. Protilátky rozpoznávají antigeny, váží se na ně a zefektivňují budoucí reakce proti specifickému antigenu. 

Náš imunitní systém také vede záznamy o každém zárodku, který kdy porazil, aby mohl rychle rozpoznat a zničit patogen, pokud se znovu dostane do těla.

Happy Baby Imunitní systém

Imunitní systém

Ačkoli přesná role vitaminu D v imunitním systému není plně objasněna, studie ukázaly, že může ovlivnit jak vrozený, tak adaptivní imunitní systém.

Imunitní modulátory

Vitamin D, A a selen jsou důležité imunitní modulátory. Vystavení nechráněné pokožky přímému slunci po dobu 15–20 minut denně pomůže zvýšit hladinu vitaminu D. Potraviny bohaté na vitamin D jsou např. ryby, vejce a sýry. Mezi potraviny bohaté na vitamin A patří olej z tresčích jater, oranžově zbarvené potraviny, jako je mrkev, sladké brambory a meruňky a kedluben. Selen je bohatě zastoupen v para ořeších, vojtěšce, cibuli, česneku a brokolici. Imunitní systém podporují také např. houby shiitake, reishi a zelený čaj.

Happy Baby vitamin D v jídle

Strava bohatá na vitamin D

Posílit zdraví střev a imunitní systém můžete též pomocí doplňků stravy – doporučujeme doplněk stravy BioGaia® Protectis® s vitaminem D.

BIOGAIA_krabicka_tuba_D-front-2019-v01

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě