Vitamin D: zázračná medicína?

Happy Baby Imunita vitamin D

Ačkoli se nazývá vitaminem, ve skutečnosti je vitamin D spíše hormon. Když na vaši pokožku dopadnou ultrafialové paprsky, spouští syntézu vitaminu D. Hladiny vitaminu D si můžete vybudovat pomocí určitých potravin a doplňků.

Proč je vitamin D důležitý?

 •        Je modulátorem imunitního systému
 •        Zvyšuje vrozenou imunitu
 •        Zvyšuje odolnost proti virům i akutním respiračním onemocněním
 •        Jeho hladina ovlivňuje sekreci inzulinu i glukózovou intoleranci
 •        Může ovlivňovat hladinu krevního tlaku
 •        Potlačuje nadměrné množení buňek
 •        Ovlivňuje zdraví kostí a svalů (spolu s vitaminem K2)
 •        Dokáže snížit autoimunitní odpověď organismu

Posílení kostí i boj s infekcemi

Už roky je známo, že vitamin D je nezbytný pro udržení zdravých kostí a zubů. Bez ní by kosti mohly být tenké, křehké nebo deformované.

Vitamin D také hraje důležitou roli při napomáhání fungování imunitního systému. Nízké hladiny mohou vést k autoimunitě – když imunitní systém napadá zdravé buňky.

Nedostatek vitaminu D (známého také jako vitamin D3 nebo cholekalciferol) byl spojován s křivicí kostní, ale protože je toto onemocnění nyní vzácné, mnozí předpokládají, že nedostatek vitaminu D neexistuje. Nic nemůže být dále od pravdy!

Naštěstí lze tento velmi potřebný vitamin vyrobit a vstřebat do těla zdarma, během času stráveného na slunci. Ultrafialové B (UV-B) světelné vlny ze slunce reagují s formou cholesterolu v naší pokožce a vytvářejí vitamin D. To však nemusí pro většinu lidí stačit k dosažení optimálního zdraví. Navíc, protože mnoho lidí po celém světě tráví více času uvnitř než venku, je dosažení přiměřené hladiny v krvi na slunci obtížné a je třeba ji doplňovat.

Tisíce studií za poslední desetiletí ukazují přínosy pro zdraví, když se optimalizuje příjem vitaminu D. Tyto studie nám říkají, že osoby s vyšší hladinou vitaminu D v krvi mají nižší riziko srdečních infarktů, rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, roztroušené sklerózy, cukrovky typu 1 a typu 2, vysokého krevního tlaku a dalších zdravotních komplikací.

Happy Baby Imunita

Imunita vitamin D

Jaká jsou další rizika nízkých hladin vitaminu D?

Ačkoli přímé výsledky zatím nejsou k dispozici, je dobře známo, že zvýšení hladiny vitaminu D vás může chránit před infekcemi dýchacích cest. Studie zveřejněné v roce 2017 a založené na 25 kontrolovaných a randomizovaných studiích (celkem 11 000 účastníků) ukazují, že suplementace vitaminu D může pomoci snížit riziko akutních infekcí dýchacích cest, zejména u těch, kteří mají tohotovitaminu nedostatek.

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Vědecké studie ukazují, že vitamin D pomáhá uvolnit krevní cévy, které přenášejí krev do našeho těla, což vede ke snížení krevního tlaku. Nedostatek vitaminu D je pravděpodobně také hlavním důvodem, že u osob se zvýšenou pigmentací kůže je vyšší riziko vysokého krevního tlaku.

Infarkty

Srdeční choroby jsou předním zabijákem ve Spojených státech, Evropě a Asii.

Studie z Německa ukázala, že u pacientů s nižšími hladinami vitaminu D v krvi byla pětkrát vyšší pravděpodobnost infarktu

Rakovina prsu

Rakovina prsu postihne během života jednu z devíti žen.

Mnoho dalších studií prokazuje výhody vitaminu D při snižování rakoviny prsu. Studie z července 2017 s téměř 51 000 ženami ukázala, že suplementace vitaminem D snížila riziko rakoviny prsu o 21 procent u žen po menopauze, tj. bez měsíčního menstruačního cyklu.

Další studie ukázala, že u žen, které žily v oblastech s vyšším slunečním zářením, došlo ke snížení rakoviny prsu o 25 až 65 procent.

Rakovina tlustého střeva a žaludku

Rakovina tlustého střeva 8 procent všech úmrtí na rakovinu u mužů a 9 procent všech úmrtí na rakovinu u žen. Na celém světě se v roce 2016 vyskytlo více než 1,3 milionu případů rakoviny tlustého střeva. Naštěstí lze většině případů zabránit.

Kromě zdravé stravy s vysokým obsahem vlákniny může vitamin D pomáhat předcházet rakovině tlustého střeva.

Další stavy spojené s nedostatkem vitaminu D

Četné studie ukazují, že při menší hladině vitaminu D mají lidé vyšší pravděpodnost onemocnět:

 • demencí,
 • onemocněním periferních tepen
 • rakovinou prostaty, vaječníků,
 • rakovinou slinivky,
 • trpět na častější zlomeniny
 • roztroušenou sklerózou,
 • lupusem,
 • revmatoidní artritidou,
 • astmatem,
 • autismem,
 • psoriázou.

Jak vidíte, nemocí je více než dost. Proto je důležité, že jeden z nosných principů účinku vitaminu D tkví v tom, že podporuje tvorbu přirozených látek, zvaných cytokiny, které vykazují silné protizánětlivé účinky. Nicméně tím to ani zdaleka nekončí.

Happy Baby vitamin D

Imunita vitamin D

Důležitost vitaminu D je zřejmá a suplementace je pro vaše zdraví zásadní!

Proto doporučujeme probiotické kapky s vitaminem D

BIOGAIA Kapičky s vit D

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě