První pomoc při nachlazení

Holčička s chřipkou

Rok co rok se nám připomíná nepříjemné „páté roční období“ – období chřipek – je zase za dveřmi. V této chvíli, kdy člověk vytahuje k boji všechny zbraně, polyká vitamíny a střádá si do zásoby papírové kapesníky, je imunitní systém vašeho miminka vystaven první zatěžkávací zkoušce. „Ochranný štít“, tedy protilátky, které dítě získává skrze pupeční šňůru a později kojením, již chrání dítě před mnoha onemocněními a viry; proti některým se však této ochraně teprve musí „naučit“. 

Jedinou cestou, jak se obrnit proti určitým nemocem, je tuto nemoc alespoň jednou prodělat. To znamená, že je naprosto normální a také nutné, že se vaše dítě jednou nachladí. Co můžete udělat, abyste vašemu děťátku průběh nemoci trochu usnadnili, jsme shrnuli v následujících odstavcích.

Ze všeho nejdříve změřte teplotu

Pokud se vám na vašem dítěti cokoli nezdá, hodně brečí nebo nepije: změřte ze všeho nejdříve jeho tělesnou teplotu. Nespolehlivější je měření teploty v zadečku, alternativně se osvědčily také teploměry s infračerveným paprskem, používané k získání těchto důležitých informací hlavně v lékařské praxi.

Správné prostředí

Asi nejdůležitější je vytvořit pro malého pacienta správné prostředí. To začíná tím, že vy sami zůstanete co možná nejvíce klidní a budete klid také vyzařovat. Dále může pomoci, budete-li dítě kojit, hladit a třeba mu i něco zazpíváte. Čím bude dítě klidnější, tím lépe bude první nachlazení snášet. V každém případě pomůže hodně čerstvého vzduchu, nepříliš vytopené místnosti (ideálních je asi 18 stupňů) a hodně tekutin.

Pořadí: 0 / 0
vstoupit do galerie

… při rýmě

Malé děti dýchají za normálních okolností nosem. Pokud jsou však jejich nosní dutiny zahleněné, je pro ně velmi obtížné, dostatečně se nadechnout i pít.

Důležité pravidlo: Dávejte děťátku včas dostatečně napít, aby se hlen naředil.

Roztok kuchyňské soli a pár kapek mateřského mléka, které je plné užitečných protilátek, může rovněž pomoci. Dále byste měli dbát zejména na dostatečnou vlhkost vzduchu a hleny z nosíku pravidelně odstraňovat pomocí vatových tampónů či odsávačky.

Nedoporučujeme: Používání „zaručených tipů“ jako například éterických olejů. To co velmi dobře funguje u dospělého člověka, může u miminka způsobit podráždění dýchacích cest.

…při horečce

Bez ohledu na to, jak staré je vaše dítě, existuje velmi jednoduchý a účinný způsob, který lze použít ke snížení horečky, a tím je přikládání zábalů na zápěstí. Tento způsob je vhodný především pro malé děti a kojence, které dosud nesnesou zábal lýtek. Takovýto zábal vytvoříte tím, že namočíte tenčí pruh látky do vlažné vody a obvážete jím zápěstí dítěte. Ten ještě ovinete suchou látkou či kapesníkem a necháte deset minut působit. Tento postup pak ještě dvakrát zopakujte a po půl hodině přeměřte teplotu dítěte. Pokud horečka trvá i nadále, můžete celou proceduru znovu opakovat zhruba každé tři hodiny. Tento zábal nepoužívejte, pokud má dítě studené ruce nebo nohy!

…při bolestech ouška

Tři čtvrtiny všech dětí si v prvních letech života alespoň jednou stěžují na bolest uší. Zatímco u dospělých dochází k zánětů zvukovodu velmi zřídka, je u dětí celkem běžné, že někdy mají zalehlé uši anebo, což je daleko nepříjemnější, dostanou zánět ucha.

S ohledem na skutečnost, že by takovýto zánět v nejhorším případě mohl dokonce způsobit poškození sluchu, se návštěva lékaře v každém případě vyplatí. Stanovení diagnózy zánětu středního ucha však ještě automaticky neznamená, že vašemu dítěti musíte nasadit antibiotika. Uši se často zahojí sami od sebe a existuje mnoho vyzkoušených domácích prostředků, které skutečně pomáhají, např. sáčky s cibulí. Nakrájejte cibuli nadrobno, trochu jí zahřejte (třeba v mikrovlnce), dejte do žínky a přiložte na postižené ucho. Silice obsažené v cibuli mají antibakteriální účinky a rozpouštějí hlen. Teplo pak zcela přirozeně uleví od bolesti.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě