Zvlášť v tomto období se vyskytuje mnoho různých onemocnění. Často se skloňuje také střevní chřipka. Navštěvuje rodinu za rodinou a nenechá téměř na nikom „nitku suchou“. Dá se před střevní chřipkou bránit a kdy už je třeba navštívit lékaře?
Střevní chřipka nebo Gastroenteritida
Nejčastější formy střevní chřipky u dětí (ale nejen u nich) způsobují viry, mezi něž patří norovir, rotavir či astrovirus. Jedná se o skryté zánětlivé onemocnění žaludku a střev způsobené zmíněnými viry. Samozřejmě může jít i o jiné příčiny.
Typické pro toto onemocnění je, že se spolu s dětmi sveze celá rodina a okolí. Inkubační doba onemocnění je 24 až 48 hodin. Někdy se může onemocnění projevit i mnohem dříve než až po zmíněných 24 hodinách.
Podrážděná sliznice trávicího traktu způsobí příznaky, jako jsou zvracení a průjem, ale také teplota či horečka. Postupně se přidá celková únava a slabost, nechutenství, malátnost, bolesti svalů a bledost v obličeji. U dětí je typický prudký nástup onemocnění. Proto jsou také nejvíce ohroženy střevní chřipkou.
Lze zabránit přenosu viru?
Je velmi náročné přenosu zabránit, protože dítě nemusí vůbec přijít do přímého styku s nakaženým jedincem. Např. rotaviry jsou schopny přežít určitý čas i bez hostitele. Stačí, když dítě chytí něco, co předtím držel nakažený člověk. Přenášet se však mohou i jídlem, nádobím a pod.
Měli byste však v době, kdy se kolem vás šíří toto onemocnění, více dbát na čistotu rukou před a po jídle. Měli byste mýt zeleninu a ovoce, které mohly přijít do styku s jinou osobou a pod.
Jaké jsou typické příznaky střevní chřipky?
- časté zvracení
- průjmy
- bolesti břicha
- křeče
- bolesti hlavy
- bolesti končetin
- teplota (i horečka)
- krvácení po stolici
- zimnice
Pozor na střevní chřipku u nejmenších dětí!
Pokud již střevní chřipka propukne, je důležité, abyste kontrolovali velmi pečlivě stav a délku trvání tohoto onemocnění u dítěte. U dětí do jednoho roku sledujte stav fontanely. V případě, že je propadlá, je určitě vhodnější kontaktovat lékaře.
Další příznaky, kdy je skutečně vhodné kontaktovat lékaře:
- velká slabost, závratě
- krev ve stolici
- velmi suchá až lepivá ústa – dehydratace
- pokud dítě nebylo na potřebě více než 8 hodin
- vpadlé oči
Pokud vaše dítě nepije či vyzvrací vše, co vypije, je na místě poradit se, jak zlepšit jeho stav. Existují rehydratační roztoky, které koupíte v lékárně. Pokud však dítě neustále vše vyvrátí a tekutiny v něm nezůstávají, měli byste kontaktovat lékaře či pohotovost. Pravděpodobně bude potřebovat infuze, které jej zavodní.
Jak léčit střevní chřipku
Podobně jako u jiných virových onemocnění neexistuje léčba ve formě například antibiotik. Měli byste dodržovat klid na lůžku a léčit jen příznaky. V případě velmi dlouhé horečky je třeba ji snížit. Dnes víme o léčivé síle horečky, která ničí patogeny. Proto je vhodnější srážet alternativně a pouze v případě, že dítě je opravdu horečkou vysíleno. V případě vysoké horečky můžete alternativně snížit horečku o pár stupňů, čímž zcela nezastavíte proces léčby. Pokud ale horečka trvá opravdu dlouho a nedaří se vám ji srazit, použijte léky.
Měli byste dohlížet na to, aby dítě pilo dostatek tekutin. Pokud je v sobě neumí udržet, podávejte mu je postupně po malých dávkách lžičkou. Pokud je dítě už větší, můžete mu podat lžičku vychlazené coca-coly. Paradoxně v tomto případě pomůže.
Nezapomínejte na léčivou sílu horečky a dostatek tekutin!
Také byste měli dítěti podávat rehydratační roztoky a doplňovat soli, minerály a vitamíny ve formě roztoků, které koupíte v lékárně. Přidejte také probiotika.
U většiny dětí i dospělých střevní chřipka ustoupí samovolně po 1 až 3 dnech. V případě, že ale průjem trvá u dítěte déle než 2-3 dny, poraďte se s lékařem. Také v případě, že v sobě neudrží déle žádné tekutiny.
Pokud je střevní chřipka dlouhá, dítě nepije, zvrací a má průjmy, lékař vám doporučí infuze, bez kterých by mohlo dojít i k život ohrožujícímu stavu.
Jakou stravu během střevní chřipky nabídnout dětem
V první řadě byste neměli organizmus dítěte zatěžovat těžkou a nevhodnou stravou. Žaludek si potřebuje odpočinout. Je v pořádku, že dítě první a možná i druhý den nic nekonzumuje. Základem je však, aby přijímalo dostatek tekutin. Nabízejte mu vodu, buď čistou nebo i minerálky bez bublinek.
Pokud už dítě nezvrací, můžete mu dát i bylinkový čaj ke zklidnění žaludku.
Strava během prvních 2-3 dnů v malých dávkách:
- mrkev – mrkvová polévka je ideální
- rýže uvařená – vláčnější, ne suchá (postupně můžete přidat kousek másla)
4 a další den během nemoci:
- banány
- jablíčka – můžete podusit, budou stravitelnější – například v podobě pyré
- brambory ve formě kaše
Postupně můžete přidat libové maso, polévku z kořenové zeleniny, neslazené jogurty. Určitě nedávejte dítěti sladkosti a jiné nevhodné potraviny.
Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.