Léčba těhotenské cukrovky

Několik procent budoucích maminek projde během těhotenství léčbou těhotenské cukrovky. Tady platí, že je velmi důležité začít s léčbou co nejdříve, aby to nemělo negativní vliv na miminko nebo samotnou maminku.

Cílem léčby je udržovat hladinu cukru v optimálních hodnotách. Maminka by měla být kontrolovaná diabetologem a měla by dodržovat správnou dietu nebo by si měla píchat inzulín podle závažnosti situace.

Léčba těhotenské cukrovky dietou

V případě, že má maminka hraniční hodnoty, doporučí jí držet dietu, která jí pomůže držet hladinu cukru v optimálních hodnotách. Maminka bude muset vyloučit jednoduché sacharidy, jako je cukr a to jak bílý, tak i hnědý cukr, cukr hroznový a také med.

Je velmi důležité, aby maminka nenahrazovala tento typ sacharidu umělými sladidly, jejichž vliv na miminko v bříšku není znám ale může být potenciálně rizikový. Proto „ruce pryč“ od výrobků, které jsou označené „bez cukru“.

Je nutné dávat pozor i na výrobky jako je kečup, protlak, uzeniny, zavařená zelenina či jinak zpracované potraviny, ve kterých se může skrytý cukr nacházet.

Polysacharidy (brambory, těstoviny, rýže apod.) je nutné rozdělit do více dávek denně a je vhodné to s nimi nepřehánět. Celkový obsah sacharidů by měl být 200 – 250 g denně.

Měření hladiny cukru v krvi glukoměrem

Pohyb při těhotenské cukrovce

Kromě diety je velmi důležité, aby se maminka věnovala nějakému sportu nebo pohybu, který je během těhotenství doporučován, ať už je to plavání nebo těhotenská jóga apod. Maminka by se neměla samozřejmě přetěžovat, ale lehký pohyb, zvlášť ráno napomáhá vyrovnávání hladiny cukru v krvi.

Inzulín

Bohužel, je tu možnost, že ani dieta ani pohyb nepomůžou vyrovnat hladinu cukru v krvi a maminka se bude muset léčit inzulínovými injekcemi. Inzulín si maminka bude muset následně podle potřeby píchat 1 až 4 krát denně. Pomocí glukoměru si změří pravidelně i hladinu cukru. Co se týká správných hodnot, měly by být do 5,5 mmol/l před jídlem, do 7,2 mmol/l hodinu po jídle a do 6,6 mmol/l 2 hodiny po jídle.

Kontrola miminka ultrazvukem

Mamince, která má těhotenskou cukrovku, bude také častěji kontrolováno miminko v bříšku, jestli není příliš velké a jestli správně roste. Maminky nesmí miminko přenášet, proto je kontrolovaná i délka jejich těhotenství. Porod by měl proběhnout v 37. – 38. týdnu těhotenství.

V našem dalším článku najdete vzorový jídelníček

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě