Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka je strašákem mnoha maminek. V ČR provází přibližně 18% těhotných žen. Nemusíte se ale bát, při dodržování rad lékařů, vše i s miminkem zvládnete.

Jak zjistím, že trpím těhotenskou cukrovkou?

Množství cukru v krvi je měřeno několikrát během těhotenství. Pokud váš lékař bude mít podezření pak vás pošle na dodatečné vyšetření. V současné době ale všechny těhotné ženy podstupují zátěžový test na odhalení cukrovky tzv. OGTT mezi 24.-28. týdnem.

Co je OGTT?

OGTT neboli orální glukózový toleranční test podstupují všechny maminky a slouží k odhalení rizika těhotenské cukrovky. Na odběrové místo přijdete v domluvený termín ráno nalačno. Bude vám odebrána krev. Poté vypijete 75g glukózy rozpuštěné ve vodě. Po hodině je vám odebrána krev podruhé a po druhé hodině potřetí.

Hraniční hodnoty cukru při OGTT jsou

Při prvním měření nalačno….. 5,1 mmol/l

Při druhém měření hodinu po vypití glukózy….. 10,0 mmol/l

Při třetím měření hodinu po vypití glukózy….. 8,5 mmol/l

I v případě, že pouze jedna hodnota je vyšší než hraniční hodnota, jedná se o těhotenskou cukrovku.

Náš tip: Pro lepší chuť si můžete do rozpuštěné glukózy vymačkat polovinu citronu.

Test dopadl pozitivně a mám těhotenskou cukrovku

Dobrou zprávou je, že díky včasnému odhalení těhotenské cukrovky, dokážete pod lékařským dohledem vše zvládnout. Při dodržování všech doporučení nemusíte mít obavy o zdraví miminka ani vás.

Jak těhotenská cukrovka vzniká?

Těhotenství je pro tělo náročné období a musí se vyrovnat s celou řadou změn. Pokud ve vašem těle inzulín nefunguje tak jak by měl a dochází k tzv. inzulinové rezistenci, hladina cukru ve vaší krvi je zvýšená. Cukr se přeměňuje na tuk a to i v tělíčku dítěte. Neléčená těhotenská cukrovka tak může způsobit vyšší porodní váhu a rozkolísat hladinu cukru v těle miminka po porodu. V určitých případech může dojít i k dechovým komplikacím, vyššímu předpokladu novorozenecké žloutenky, a v extrémních případech i možnost předčasného úmrtí. Vyšší riziko pro vznik těhotenské cukrovky je výskyt cukrovky v rodině, vyšší věk maminky a nezdravý životní styl. Často se ale objeví i u žen, které jsou štíhlé a dodržují dobrou životosprávu.

Jak léčit těhotenskou cukrovku?

U většiny maminek stačí lehce upravit jídelníček a přiměřeně se pohybovat. Základem je pravidelnost. Několik procent maminek pak musí ještě užívat léky v podobě tablet a některé pak injekcemi inzulínu. Více se dozvíte v našem článku o Léčbě těhotenské cukrovky. Případně si projděte náš vzorový jídelníček.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě