Existují nejen nápoje pro kojící matky, ale i nápoje pro těhotné. Při nedostatku tekutin se v těle hromadí škodlivé látky, zpomaluje se látková výměna, lymfa se zahušťuje, tkáně nejsou dostatečně zásobované kyslíkem – a člověk je hned malátnější a špatně se soustředí. Nezapomínejte pít – a zaměřujte se i na kvalitu!
Voda
Všeobecně můžeme říci, že v Čechách je voda z vodovodu dostatečně vhodná k pití. V ojedinělých případech však obsahovat dusičnany a různé minerální látky, které na organismus – zejména těhotných žen – nepůsobí příliš pozitivně. Právě v období těhotenství je potřeba klást důraz na kvalitu přijímaných tekutin. Sáhněte raději po osvědčených a garantovaných značkách. Ideální k uhašení žízně a k dodržování pitného režimu je klasická pramenitá voda. Upřednostňujte kojenecké vody, u nichž máte záruku kvality. Jejich složení musí být totiž zdravotně a mikrobiologicky garantované a právě tyto vody mají vyvážený poměr minerálních látek. Neperlivé nebo mírně perlivé vody neobsahují CO2 (nebo jen malé množství), takže nezpůsobují nadýmání. Pokud jste dosud holdovala minerálkám, během těhotenství jejich příjem omezte. Ve větším množství by vám mohly – zejména kvůli obsahu minerálních látek – způsobit různé zdravotní komplikace. Dávejte si pozor zejména na správný poměr minerálů a vyhýbejte se minerálkám se zvýšeným obsahem sodíku.
Voda má zkrátka na naše tělo pozitivní účinky. Proto je potřeba pít průběžně a během celého dne vypít alespoň 1,5 až 2l tekutin. Množství přijatých tekutin je však nutné přizpůsobit individuálním potřebám každého jedince.
Naše rada: Přijímáním tekutin také předcházíte infekci močových cest, která se v těhotenství často objevuje.
Káva, černý čaj a bylinkové čaje
Káva a čaj účinkují povzbudivě a organismus dříve dehydratují. Nepijte jich příliš mnoho. Přidejte do svého jídelníčku raději kávu bez kofeinu nebo z ječmene. Mnohé bylinkové čaje jsou vhodné pro své uklidňující a čisticí účinky, ale neměly by se přislazovat. I na přípravu těchto nápojů můžete použít pramenitou či kojeneckou vodu.
Mléko
Kdysi se doporučovalo pro svůj obsah vápníku. Je to však potravina, kterou naše tělo poměrně dlouho tráví a určitě neslouží k uhašení žízně. Dostatečný přísun vápníku si raději zajistěte konzumací zakysaných potravin – acidofilního mléka, jogurtových nápojů apod.
Ostatní nápoje
Žízeň určitě neuhasíte sladkými nápoji, přestože jsou chuťově tak lákavé. I když obsahují vodu, jsou pro běžný pitný režim nevhodné, protože zatěžují žaludek. Navíc obsahují umělé konzervační látky a různá barviva.
Zaměřujte se na málo doslazované a ochucované šťávy bez konzervačních látek, které mohou být vhodným doplňkem vašeho pitného režimu. Upřednostňujte čerstvé, neslazené ovocné a zeleninové šťávy s množstvím vitamínu C a dalšími vitamíny či minerálními látkami.
Také nezapomeňte, že i své děti byste měli už od malička vést ke zdravému pitnému režimu. Optimální je neučit děti pít slazené a přislazované nápoje, ale naopak – snažit se v nich vypěstovat návyk sáhnout raději po čistých, nesycených nebo jemně sycených nápojích s nízkým obsahem minerálů; samozřejmě vždy v dostatečném množství.
Výživa v těhotenství je obzvláště důležitá – zajišťujete potřebné živiny nejen vašemu tělu, ale i vašemu miminku.