Oplodnění den po dni

Oplodnění

Oplodnění vajíčka je velmi zajímavým procesem a má jisté zákonitosti a postupy. Celý tento proces trvá zhruba týden.

Jak dojde k oplodnění

Na to, aby k oplodnění došlo, musí spermie proniknout k vajíčku v čase ovulace. Ovulace, tedy uvolnění zralého vajíčka, je velmi individuální u každé ženy a souvisí jednat s délkou menstruačního cyklu a jednak s délkou menstruace. Jedná se zhruba o 10. až 18. den od prvního dne menstruace.

Jakmile dojde ke spojení vajíčka se spermií, začíná proces, kde nejdříve dochází první den k oplodnění vajíčka a následně trvá zhruba týden, než se vajíčko přesune do dělohy, což je provázeno dalšími kroky.

Den první – oplodnění vajíčka

Vajíčko je už zralé, tzv. Graafův folikul, které se vydává na cestu vejcovodem směrem do dělohy. Během sexuálního styku se nejaktivnější spermie poháněná bičíkem spojí s vajíčkem a dochází k oplodnění. Během proniknutí spermie do vajíčka, spermie vylučuje enzymy, které mu pomáhají vniknout jednodušeji do vajíčka. Jakmile je spermie uvnitř vajíčka, vysílá vajíčko chemický signál a jeho obal se stává neprostupným pro další spermie.

Občas se však může stát, že skutečně k oplodnění vajíčka dojde i dvěma nebo třemi spermiemi, což však znamená vážné poškození plodu. Toto těhotenství buď skončí potratem plodu, nebo se narodí dítě s velmi vážnými vadami, na které velmi rychle umírá. Je to však skutečně výjimečné.

Den druhý – zygota

Potom, jak dojde ke spojení vajíčka a spermie, dojde i ke spojení genetického materiálu otce a matky. Vajíčko je tak kompletní a pomalu se začne přesouvat do dělohy. Toto období se nazývá zygota. Vajíčko se začíná dělit na množství buněk, které se zároveň zmenšují a spojují a pomalu vzniká útvar podobný moruši, tzv. morula (kulovitý shluk buněk).

Den třetí – morula

Morula je v této době tvořená asi 12 až 15 buňkami a na konci třetího dne vstupuje do dělohy.

Den čtvrtý – tvorba dutinky v děloze

Vajíčko se dostává do dělohy, kde se začíná usídlovat. V děloze vzniká dutinka, v které se tvoří tekutina. Pomocí této tekutiny dochází k rozdělení moruly na dvě části. Jedna část, tzv. trofoblast se tvoří z vnější strany vajíčka a časem z něho vzniká placenta, které je orgánem vyživujícím plod během celého těhotenství.

Vnitřní část, která vznikám tímto dělením, je tzv. vnitřní buňková hmota, což je předstupeň embrya. Takto rozdělené vajíčko, které tvoří vnější a vnitřní hmota, oddělené tekutinou se odborně nazývá blastocysta. Všechny buňky blastocysty jsou v tomto stádiu stejné. Až později se přetvoří do různých celků.

Den pátý – blastocysta

V tento den se blastocysta zdokonaluje a dotváří, ukončuje dělení na dvě části. Dutinka je už velká.

Den šestý – počátky uhnizďování vajíčka v děloze

Během tohoto dne se blastocysta přilepí na stěnu dělohy. Trofoblast se začíná dělit a zarůstá pomalu do sliznice dělohy, později bude živit embryo po celé těhotenství.

Den sedmý – uhnízdění vajíčka

Tento den se ukončuje uhnízdění vajíčka v děloze. Trofoblast už úplně přiléhá ke stěně dělohy a začíná produkovat hormon hCG (lidský chóriový gonadotropin), který udržuje aktivitu žlutého tělíska. Rostoucí hodnota hCG vlastně ukazuje, že těhotenství je v pořádku a všechno pokračuje podle plánu.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě