Oplodnění

Oplodnění

Na začátku patnáctého dne

U žen s pravidelným 28denním cyklem by mělo dojít k vyslání signálu k uvolnění vajíčka obvykle patnáctý den. Vajíčko se okamžitě nasaje do vejcovodu, dlouhého slizničního kanálku, který spojuje vaječník s dělohou. Tady se poté, co vaše vajíčko potká nejsilnější spermii, odehraje vše podstatné. Nyní jsou zde splněny všechny ideální předpoklady, protože děložní hrdlo je otevřeno a produkuje tekutý hlen, který navádí spermie ve směru vaječníku. To je den „D“ k početí dítěte!

Regulační hormony

Folikul, který zůstává na povrchu vaječníku, není nečinný. Vylučuje progesteron, hormon, který má za úkol připravit budoucí kolébku pro dítě – děložní dutinu. Ta je vystlána sliznicí nazývanou „endometrium“, která se postupně mění.

Promeškané rendez-vous?

Co se stane, když spermie „zmeškají své rendez-vous“? Pak dochází k zakrnění a odumření vajíčka. Produkce progesteronu se zastaví. Endometrium v děloze zanikne a to je začátek menstruace. Přesto nepodléhejte panice! S velikou pravděpodobností disponujete ještě velkou rezervou 300–400 vajíček, která ještě mohou být oplodněna.

Načasování správného okamžiku oplodnění

Načasování má zásadní význam. Ovulace je totiž jediným okamžikem, kdy principiálně může dojít k oplodnění, konkrétně mezi desátým a čtrnáctým dnem u ženy s normálním cyklem 28 dní. Pokud si přejete přírůstek do rodiny, neměla byste tento okamžik promeškat!

Je-li váš cyklus pravidelný, je to jednoduché. V případě, že není, nedělejte si starosti. Hormony odpovědné za ovulaci mohou totiž občas několik dní „trucovat“. Stačí trochu stresu, vzrušení, cestování nebo změna klimatu a ve vaší ovulaci dojde ke změně. Často se to vše odehrává ve vaší hlavě! Hypofýza, žláza uložená na bázi mozku, ovlivňuje svými regulačními hormony vylučování vašich pohlavních hormonů, a proto může být zodpovědná za malou hormonální poruchu.

Oplodnění vajíčka jedinou spermií je začátkem dlouhého a napínavého dobrodružství.

Neváhejte požádat svého lékaře o pomoc, abyste mohla s větší přesností určit, kdy nadejde doba vaší ovulace. Přitom nesmí chybět vyšetření moči, vyšetření krve, vyšetření ultrazvukem a vyšetření cervikálního hlenu. Zcela klasickou metodou určování ovulace je dnes, stejně jako dříve, křivka teplot naměřených v průběhu několika měsíců. Spočívá ve významném rozdílu teplot ke konci ovulace.

V praxi na této metodě není nic složitého, ale než si zvyknete, může se vám jevit jako těžko zvládnutelný oříšek. Je totiž potřeba důsledně a vytrvale teploty sledovat a dávat dobrý pozor na příznaky během doby ovulace.

Některé příznaky mohou být projevem ovulace, ale nevyskytují se vždy:

  • napětí v prsou a křeče v podbřišku
  • silnější vyměšování nezapáchajícího hlenu
  • eventuální citlivost v oblasti vaječníků nebo lehké krvácení

Okamžikem ejakulace se vydá na cestu asi 400 milionů spermií! Všechny mají jediný cíl: dostihnout vajíčko ve vejcovodu a oplodnit je. Oplodnit vajíčko však může jen jediná spermie. Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených – jakmile je vajíčko v dohledu, přiblíží se k němu jen 1000 až 2000 spermií. Přeživší spermie obklopí vaječnou buňku, která je 40× větší než ony samy. Jen jediné spermii se podaří proniknout dovnitř vajíčka. Pak dojde ke splynutí (fúzi) jádra „vítězné“ spermie s jádrem vajíčka. Oplodnění se podařilo! Vytváří se maličké vajíčko – vaše budoucí děťátko.

O klidu nemůže být ani řeč – oplodněné vajíčko musí opustit vejcovod a zahájit putování k děloze. K tomu, aby dosáhlo svého cíle, potřebuje tři až čtyři dny. Musí cestovat tak dlouho, než se ponoří do měkké sliznice dělohy. Jakmile se v ní nachází, začíná se usazovat. Pevně se v děloze uchytí a až do okamžiku porodu se z tohoto místa nepohne.

Příznaky vzniku těhotenství:
– vynechání menstruace
– únava
– napětí v prsou
– nevolnost
– zvýšené vylučování moči

První těhotenský test

Všechno je zpočátku tajemství. Přirozeně ale chcete znát pravdu. Těhotenské testy jsou jednoduše proveditelné doma a dávají rychlou odpověď od prvního dne po ztrátě menstruace. Je to snadné – prostě podržíte testovací proužek ve vzorku ranní moči dle přiloženého návodu. Jsem těhotná? Nejsem těhotná? Výsledek zjistíte po 3 až 5 minutách.

Testy jsou k dostání v lékárnách a drogeriích a nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Slouží pouze k tomu, aby odstranily první pochybnosti nebo potvrdily už zjištěné příznaky. Pak musíte vyhledat gynekologa.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě