Milé maminky, máte za sebou porod. Ať už byl lehký nebo těžký, rychlý či dlouhý, samovolný nebo operační, dočkaly jste se po dlouhém očekávání narození miminka. Čekání na nového člena rodiny a s tím spojené plánování je vzrušující nebo dokonce opojné. Cítíte však určité změny ve svém pánevním dnu, které mohou být provázeny pocitem nepevnosti, uvolnění a to vše může být spojené s občasnou inkontinencí, čili únikem moči. Inkontinence po porodu je však něco, o čem se moc nemluví…
Celé těhotenství jste nosily větší hmotnost, a to působilo vyšším tlakem na svaly vašeho pánevního dna, vazy a močový měchýř. Během těhotenství se uvolňují hormony, které ovlivňují tkáně a svaly v těle, a s tím, jak plod roste, jim umožňují se rozpínat. Svaly pánevního dna jsou v tomto období měkčí a povolnější, aby usnadnily porod děťátka. Pro svaly a vazy pak může být obtížnější udržet orgány uvnitř pánve na svém místě. A to zejména po spontánním porodu, kdy struktury pánevního dna byly déle roztaženy a to má za následek inkontinenci.
Na rozdíl od těhotenství, kdy vás možná více trápily příznaky hyperaktivního močového měchýře vás po porodu najednou trápí úplně jiné problémy:
- Přestáváte se smát, protože u vás dochází k samovolnému úniku moči, tzv. inkontinenci. Při kašlání, kýchání, skákání nebo zvedání těžkých předmětů zažíváte únik moči. Cítíte nepevnost v oblasti rodidel a tedy pocit jistého prázdna v oblasti pánevního dna.
Situace se prostě změnila. Průchodem vašeho miminka došlo k roztažení svalů a vazů a to má za následek vaše současné pocity. A ty mohou být umocněny operačním porodem či nějakým porodním poraněním. Na tomto místě musím zmínit vliv umělého nástřihu hráze, episiotomie, jehož úkolem není poranit hráz ale ulevit velkému tlaku na svaly a vazy pánevního dna a umožnit hladší průchod miminka na svět.
Zjednodušeně lze říci, že ženy po porodu trápí zejména stresová inkontinence a ta způsobena uvolněním pánevního dna.
Ke stresové inkontinenci u žen dochází při oslabení svalů pánevního dna, které podporují močový měchýř. Když se smějeme, skáčeme, kašleme nebo zvedáme něco těžkého, zvyšuje to tlak na močový měchýř a svaly pánevního dna nejsou schopné udržet všechnu moč uvnitř. Obvykle unikají jen malá množství moči.
Nestyďte se hovořit o svém problému s udržením moči, sdělte ho svému ošetřujícímu gynekologovi či porodní asistentce, asi je poprvé uvidíte při prohlídce po šestinedělí.
Jak se aktivně postarat o své pánevní dno?
Věděla jste, že pouhých pět minut cvičení pánevního dna denně může významně omezit inkontinenci – nebo ji dokonce úplně eliminovat?
Začněte stahováním a relaxací svalů pánevního dna. Poznáte je tak, že jimi dokážete zastavit střední proud moči. Při stažení svalů byste měli cítit, jak se svaly pánve sevřou a mírně zvednou směrem k trupu.
Nejprve zatněte svaly na 2 vteřiny a poté povolte alespoň na 10 vteřin. Čas, kdy svaly sevřete, postupně prodlužujte až na 10 vteřin (každý týden přidejte jednu vteřinu). Zatnutí svalů zopakujte desetkrát, to je jedna série Kegelových cviků. Opakujte ji přibližně 3–4krát denně, v různou dobu. Zpočátku cvičte vleže na zádech, postupem času můžete Kegelovy cviky provádět v sedě nebo vestoje.
A co říci závěrem k inkontinenci?
Prožila jste porod a to jistě není jednoduchý zážitek ve vašem životě. Nyní se staráte o miminko a mohlo by se stát, že na sebe „ přestanete mít čas“. Je známa skutečnost, že většina změn a potíží, které vaše těhotenství provázely, vč. různých forem (typů) inkontinence moči, do dvou měsíců po porodu samo mizí. Přesto bych rád zdůraznil, že pokud vaše první těhotenství a stav po porodu provázela stresová (námahová) inkontinence, jste žena, která může mít v pozdějším věku stejné potíže a proto je velmi důležité na svém pánevním dnu aktivně pracovat.
MUDr. Lukáš Horčička
GONA spol. s r.o., Gynekologicko-porodnická praxe/Urogynekologická praxe, Národní 25, Praha 1 [email protected]
Pokud u nás nejste ještě registrovaná, stačí vám chvilka, tak neváhejte a zapojte se do komunity více než 100 000 maminek z celé ČR a získejte všechny výhody na jednom místě. My, maminky Happy Baby se na vás těšíme nejen online, ale třeba i na viděnou na některém z našich pravidelných setkání!