Vápník – vliv minerálů na vývoj dítěte

Vápník je oproti ostatním minerálům v těle člověka zastoupený nejvíce. Bez vápníku bychom nechodili a neuměli požít stravu. Je pro naše tělo nepostradatelný.

Vápník ovlivňuje téměř všechny funkce v našem těle, ať už je to růst svalů, srážlivost krve, přenos nervových impulzů apod. Jak všichni víme, má velký podíl na růstu kostí a zubů, stejně tak jako na jejich pevnost a kvalitu.

Pokud máme nedostatek vápníku, příštítná tělíska vyloučí parathormon, který, laicky řečeno, odebírá vápník z kostí a vyrovná jeho hladinu v krvi.

Málo vápníku u dítěte

Při nedostatku vápníku se mohou objevovat svalové křeče, podrážděnost nebo nervozita. V případě, že dítě dlouhodobě trpí nedostatkem vápníku, zpomaluje se jeho růst a v extrémních případech dochází k rachitidě, tzv. křivici. Hrozí tedy demineralizace a v delším horizontu i osteoporóza.

Vstřebávání vápníku

Vstřebávání vápníku velmi úzce souvisí s potřebným množstvím vitamínu D. O vitamínu D víme, že se buď nachází ve stravě – ryby, treska, nebo i domácí vajíčka a kvalitní mléčné výrobky, ale hlavně ho získáváme ze sluníčka, proto je důležité vystavovat se sluníčku denně v čase, kdy svítí.

Některé zdroje vápníku

Vápník najdeme v mléčných výrobcích, ideální jsou kvalitní kysané výrobky, dále v sýrech typu čedar a ementál, v listové zelenině, brokolici, mořských řasách, citrusech a luštěninách, v máku, ořechách apod.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě