Mimoděložní těhotenství

Žena sedící na podlaze mimoděložní těhotenství

V normálním těhotenství je vajíčko oplodněno spermií v jednom z vejcovodů, které spojují vaječníky s lůnem. Oplodněné vajíčko se poté přesune do dělohy a implantuje se do sliznice dělohy (endometria), kde roste a vyvíjí se.

Bohužel mimoděložní těhotenství  znamená, že se vajíčko neuhnízdní v děloze…

Co je mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství je, když se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, obvykle do jednoho z vejcovodů (to je známo jako těhotenství v tubusu). To znamená, že embryo se nebude moci vyvinout v dítě, protože vejcovod není dostatečně velký, aby podporoval rostoucí embryo.

Méně často (přibližně u 2 ze 100 případů) se mimoděložní těhotenství může objevit ve vaječníku, v břišním prostoru nebo v děložním hrdle.

V mnoha případech není jasné, proč má žena mimoděložní těhotenství. Někdy se to stane, když nastane problém s vejcovody, například když jsou úzké nebo zablokované.

Někdy je mimoděložní těhotenství nezpůsobuje žádné znatelné příznaky a je detekováno pouze během rutinního těhotenského testování. Většina žen však má příznaky, které se obvykle projeví mezi 4. a 12. týdnem těhotenství.

Včasná diagnóza a léčba je důležitá pro prevenci život ohrožujícího krvácení.

Mimoděložní a normální těhotenství

Příznaky mimoděložního těhotenství

 • Jednostranná bolest břicha.
 • Vaginální krvácení jako jiný typ krvácení než ve vašem pravidelném období. Často začíná a zastavuje a může být jasně nebo tmavě červené barvy. Některé ženy si toto krvácení pletou a neuvědomují si, že jsou těhotné.
 • Bolest hrudníku, která je cítit tam, kde končí vaše rameno a začíná paže. Není přesně znám důvod, ale obvykle se vyskytuje, když ležíte a je to znamení, že mimoděložní těhotenství způsobuje vnitřní krvácení. Krvácení Zřejmě dráždí břišní nerv, který se nachází ve vaší bránici, svalu používaném při dýchání, který odděluje dutinu hrudníku od břicha. Podráždění břišního nervu způsobuje bolest v lopatce, která je cítit i jinde.
 • Bolest střeva, kterou můžete pociťovat při průchodu moči nebo stolice.
 • Průjem a zvracení, tedy příznaky podobné jako gastrointestinální onemocnění,  často spojené s průjmem a zvracením.Bolest břicha a mimoděložní těhotenství

 

Jak je mimoděložní těhotenství diagnostikováno?

Diagnostikovat mimoděložní těhotenství pouze z příznaků může být obtížné, protože může být podobné jiným stavům.

Provází jeí obvyklé příznaky časného těhotenství, tedy citlivost prsu a nevolnost, zpožděná nebo vynechaná perioda. Pokud provedete těhotenský test, výsledek bude pozitivní.

Bohužel, mimoděložní těhotenství nemůže pokračovat. Jak oplodněné vajíčko roste na nevhodném místě, jsou příznaky a symptomy patrnější a silnější.

Některé z testů používaných k diagnostice mimoděložního těhotenství zahrnují:

vaginální ultrazvuk –při takovém vyšetření se pozná, zda je gestační vak v děloze,

krevní testy – na stanovení hladiny hCG a progesteronu; pokud tyto hormony klesají nebo zůstávají během několika dnů na stejné hladině a těhotenský vak není ultrazvukem rozpoznatelný, je těhotenství mimoděložní.

Jak se léčí mimoděložní těhotenství?

Pokud je mimoděložní těhotenství detekováno v časném stádiu, je někdy k zastavení vývoje vajíček zapotřebí lék zvaný methotrexát.

Jde o léčivo, které zastavuje růst rychle se dělících buněk, jako jsou buňky ektopické hmoty. Pokud užijete tento lék, lékař vám ho podá jako injekci. Měli byste se také pravidelně podrobovat krevním testům, abyste se ujistili, že lék je účinný. Pokud je účinný, způsobí příznaky podobné příznakům potratu. Ty zahrnují:

 • křeče
 • krvácení
 • bolest podbřišku

MTX zpomaluje metabolismus kyseliny listové, zabraňuje tedy růstu embrya. V České republice se methotrextát při léčbě mimoděložního těhotenství používá velice vzácně.
Methotrexát nepředstavuje stejná rizika poškození vejcovodů jako při chirurgickém zákroku. Po užívání tohoto léku však nebudete moci otěhotnět několik měsíců.
V případě mimoděložního těhotenství se MTX podává buď nitrožilně v infúzi, anebo nitrosvalovou injekcí. Protože mívá taková léčba nejistý výsledek, někteří lékaři preferují přímou aplikaci MTX do embrya, a to pod ultrazvukovým, anebo laparoskopickým dohledem. Embryo vlivem působení MTX přestává růst a postupně se vstřebává. MTX nelze podávat v případě, že je prokázána srdeční akce embrya.
Příznivci methotrexátu léčbu upřednostňují zejména kvůli “neinvazivitě”.

Laparoskopie

Žena je v celkové narkóze a je provedeno několik drobných řezů v oblasti pupíku a podbřišku. Do dutiny břišní se zavádí laparoskop, během zákroku musí být břicho nafouknuto plynem, aby byl obraz co nejzřetelnější a byly dobře vidět všechny orgány.

Lékaři vyhledají nesprávně uhnízděné vajíčko a z místa je odstraní. Ranky, které pacientce po výkonu zůstanou, jsou velmi malé, rekonvalescence po mimoděložním těhotenství trvá kratší dobu než v případě klasické operace.

Laparotomie

Jde o klasický způsob operace a jedná se o invazivnější řešení, které je spojeno s vyšším rizikem infekce a delší rekonvalescencí, nicméně mezi největší výhody laparotomie patří skutečnost, že lékaři do břicha lépe vidí a mají větší přehled o tom, co se uvnitř děje.

Salpingektomie

K salpingektomii, odebrání vejcovodu, lékaři přistupují v případě, že byl orgán vajíčkem tolik poničen, že není schopen plnit svou funkci. Pokud je to jen trochu možné, upřednostňují lékaři spíše salpingotomii, kdy se vejcovod rozřízne a embryo se odsaje. Vejcovod se pak samovolně hojí. V důsledku tvorby jizev se však stejně může stát neprůchodným, čímž se výrazně zvyšuje riziko dalšího mimoděložního těhotenství.

A jak se projevuje prasknutí vejcovodu? Může vést až k život ohrožujícímu vnitřnímu krvácení.

Známky prasklého vejcovody jsou:

 • náhlá, silná, ostrá bolest,
 • pocit  slabosti a závratě,
 • pocit nevolnosti nebo zvracení,
 • průjem,
 • bolest hrudníku,
 • těžké krvácení uvnitř břicha, mezi příznaky této život ohrožující události patří extrémní citlivost, mdloby a šok.

Přijít o vejcovod neznamená, že budete automaticky neplodná. I jeden funkční vejcovod splní funkci pro otěhotnění. Vyloučit však nelze ani možnost, že se vajíčko zahnízdí v druhém vejcovodu. Mnohem pravděpodobnější ale je, že další gravidita bude probíhat bez problémů.

Proč dochází k mimoděložnímu těhotenství?

Určitá rizika mimoděložního těhotenství může přinést:

 • pánevní zánětlivé onemocnění (PID) – infekce ženského reprodukčního systému, obvykle způsobená chlamydií,
 • kouření,
 • předchozí anamnéza mimoděložních těhotenství,
 • předchozí operace vejcovodů – například neúspěšná sterilizace žen nebo jiná operace v oblasti pánve nebo břicha,
 • léčba plodnosti, jako je IVF – užívání léků ke stimulaci ovulace (uvolnění vajíčka) může zvýšit riziko mimoděložního těhotenství,
 • otěhotnění při používání nitroděložního tělíska – je vzácné otěhotnět během jeho používání, ale pokud se tak stane, pravděpodobně půjde o mimoděložní těhotenství,
 • těhotenství při používání mini (progesteron-only) pilulky
 • endometrióza,
 • zvyšující se věk – riziko je nejvyšší u těhotných žen ve věku 35–40 let.

V přibližně polovině všech případů neexistují zjevné rizikové faktory.

Ošetření plodnosti. Některé výzkumy naznačují, že u žen, které mají oplodnění in vitro (IVF) nebo podobné léčby, je větší pravděpodobnost mimoděložního těhotenství. Samotná neplodnost může také zvýšit vaše riziko.

Nevzdávat to

Ztráta těhotenství v kterékoli fázi může mít obrovský vliv na vás a vašeho partnera. Jednoho dne jste těhotná a plánujete svůj budoucí život se svým dítětem a poté během krátké doby vaše těhotenství skončí. Ukončení mimoděložního těhotenství je forma potratu – a pocity, které může žena a její partner zažít, mohou být podobně obtížné.

Zjištění mimoděložního těhotenství

Není neobvyklé, že pocity smutku trvají 6 až 12 měsíců, ačkoli se to obvykle časem zlepšuje.

Doporučuje se, abyste před pokusem o další těhotenství počkali alespoň 2 menstruační cykly, protože to poskytne čas na zotavení vejcovodů (při léčbě methotrexátem budete muset počkat nejméně 3 až 4 měsíce). Mnoho žen však není tak citově připraveno vyzkoušet další těhotenství tak brzy. Vaše šance na úspěšné těhotenství budou záviset na základním zdraví vašich vejcovodů.

 

Další články o těhotenství najdete přímo zde.

A pokud u nás ještě nejste zaregistrována, neváhejte a zapojte se do komunity více než 100 000 maminek z celé ČR a získejte všechny výhody na jednom místě.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě